שתף קטע נבחר

הכירו את "פיית השיניים" הגנטית

תגלית: הגן Osr2 מדליק ומכבה שני גנים נוספים וכך דואג ששיניהם של יונקים יצמחו בשני טורים ישרים, אחד בלסת העליונה ואחד בתחתונה. עכברי מעבדה שנולדו ללא הגן פיתחו שיניים פנימיות, כמו שצומחות לכרישים

ישנן תופעות בטבע שהן כה מובנות מאליהן, שאנחנו לא עוצרים לחשוב מדוע הדברים הם כך ולא אחרת. קחו למשל את השיניים שלנו: שאלתם את עצמכם פעם מדוע ליונקים צומח רק טור אחד של שיניים בכל לסת? הרי ישנם חולייתנים אחרים, כמו כרישים למשל, שמצמיחים שני טורים של שיניים בכל לסת. ואם אנחנו כבר בענייני שיניים, אז איך זה שהן צומחות זו לצד זו ולא בתפזורת אקראית בכל חלל הפה שלנו?

 

כמה חוקרים מאוניברסיטת רוצ'סטר שבאנגליה חשבו על זה וגם מצאו תשובה. גן אחד, ששמו Osr2, אחראי לבדו לפלא הזה. טוב, לא ממש לבדו. הגן הזה מדליק ומכבה שני גנים אחרים, האחראים לצמיחת שיניים בשנות חייו הראשונות של יונק. על ידי תזמור נכון של פעולת הגנים, דואג Osr2 לכך ששיניינו יצמחו בשני טורים ישרים, אחד בלסת העליונה ואחד בתחתונה.

 

החוקרים הוכיחו את חשיבותו של הגן לצמיחת שיניים כשגידלו עכברי מעבדה ללא Osr2 ומצאו שהיעדר הגן גורם להופעתן של שיניים פנימיות, מאחורי השיניים הטוחנות של העכברים. באותה הזדמנות הם גילו גם שלמרות ששיניים צומחות בשנות חייו הראשונות של היונק, הפעילות הגנטית שמעצבת את הלסת מתרחשת במהלך התפתחותו העוברית. Osr2 והגנים שהוא מפעיל פועלים בשכבת תאים הנקראת מזנכימה (mesenchyme), שם הם יוצרים את התשתית ממנה צומחות אחר כך השיניים ברקמה עבה הנקראת dental lamina.

 

קישור למאמר

 

גילוי הגן לא רק מספק תשובה לאחד מקסמי הטבע, הוא גם עשוי לספק טיפול במקרים בהם הקסם מתפוגג. הגן שמצמיח שיניים יכול לשמש בסיס לטיפול טבעי ומותאם אישית לחולה, אשר ישחזר מערכת שיניים שנפגעה כתוצאה מבעיות חניכיים. הזרקה של Osr2 לאדם שאיבד את שיניו תוכל להניע מחדש את התהליך העוברי שהצמיח לו את שיניו ולהעניק לו מלתעות חדשות וצעירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
שיניים. התשתית נוצרת כבר בהתפתחות העובר
צילום: סי די בנק
מומלצים