שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ארה"ב תחרים "דרבן 2" בשל השתלחות בישראל

  בטיוטת הכינוס נכתב כי ישראל היא מדינה גזענית וכובשת. אין אזכור לשואה או להתקפות על יהודים ברחבי העולם, אך ישנה קריאה להגדיר כפלילית כל מתקפה נגד מוסלמים

  ממשל אובמה החליט להחרים את הכינוס למאבק בגזענות המכונה "דרבן 2", שיערך בחסות האו"ם בז'נבה בחודש אפריל הקרוב, והודעה רשמית על כך צפויה להתפרסם עוד הלילה (שבת). מקורות אמריקנים דיווחו כי הם "מנתקים מגע" עם האירוע, כדבריהם, לאחר שהגיעו למסקנה שלא ניתן להשפיע על נוסח הצהרת הכינוס.

   

  נציגים אמריקנים הגיעו לפגישה המכינה של הכינוס בשבוע שעבר, בתקווה שיוכלו לשנות את הכיוון של הכינוס מאירוע אנטי-ישראלי בעיקרו, שבו מוזכרת ישראל לרעה כגזענית וכובשת,  לאירוע של מאבק עולמי בגזענות.

   

  ארה"ב הולכת בדרכן של קנדה וישראל שהודיעו כבר על החרמת הכינוס. כמה מדינות באירופה ממתינות להודעה הרשמית של ארה"ב כדי להודיע גם הן על ההחרמה הצפויה. בין המדינות שממתינות להחלטה האמריקנית הן אוסטרליה, הולנד, דנמרק ובריטניה.

   

  הכינוס הראשון בעיר דרבן בדרום-אפריקה הפך לזירה חופשית של אנטישמיות ובידול ישראל כמדינה הגזענית הכמעט היחידה בעולם. ממשל בוש החרים את הכינוס בדרבן, אולם ממשל אובמה, המחויב להידברות, החליט לנסות לשנות את הנוסח של ההחלטה הצפויה בכינוס בז'נבה.

   

  האמריקנים קיוו שכל ההצהרות שהתקבלו בכינוס בדרבן בשנת 2001 יימחקו ובמקומן ינוסח עמוד אחד, ממנו תימחק הביקורת על ישראל ובו לא ידברו על העבדות בארה"ב. אולם לשליחי הממשל התברר למעלה מכל ספק שהם לא יכולים לשנות את הקו הארסי אותו מובילים הלובים, האיראנים, הקובנים ואחרים.

   

  מבחינה אמריקנית מדובר בנושא עקרוני - מעבר לנקודה הישראלית - שמשליך על הצטרפות ארה"ב למועצת זכויות האדם. האמריקנים מקווים, באמצעות הידברות, להתייחס למה שהם מתייחסים כבעיות האמיתיות של הגזענות ברחבי העולם. אך כאמור, הם נתקלים בקשיים.

    

   

  בין כ-100 סעיפים שמנסות המדינות השונות לכלול בהצעת ההחלטה - התייחסות מרכזית לישראל, ועדיין מוטלת בספק האפשרות לכלול משפט המזכיר את השואה ואת רצח שליש מהעם היהודי. בטיוטה גם סעיף שהופך כל התקפה על האיסלאם לפלילית.

   

  בעקבות הודעת ארה"ב, מסרה שרת החוץ, ציפי לבני, כי ועידת דרבן 2 היא "ועידה צינית שכל כולה אנטישמיות בוטה ואנטי-ישראליות במסווה של מאבק בגזענות. החלטתה של ארה"ב נותנת ביטוי אמיתי ואמיץ לערכיה של מנהיגת העולם החופשי, והחלטה זו צריכה להראות את הכיוון למדינות נוספות, השותפות לאותם ערכים".


  פורסם לראשונה 27/02/2009 21:55

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים