שתף קטע נבחר

רה"מ על הירי: נפעל עד שיהיה שקט מוחלט בדרום

אחרי סוף שבוע שבו נורו 11 רקטות מעזה, התייחס ראש הממשלה בפתח הישיבה השבועית לאיום הקסאם. לדבריו, תגובת ישראל לירי "לא תהיה מתואמת עם הציפיות של ארגוני הטרור"

"יש למדינת ישראל קשת רחבה של פעולות שהיא יכולה להפעיל וקשת פעולות אלה תנוצל עד להבאת שקט מוחלט לדרום", כך אמר הבוקר (יום א') ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בעקבות הירי בסוף השבוע, שכלל בין היתר שתי רקטות מתקדמות יחסית בקוטר 170 מ"מ שנחתו בשבת בבוקר באשקלון ואחת מהן אף פגעה בבית ספר בעיר.

 

בפתח ישיבת הממשלה אמר אולמרט, כי "בסוף השבוע נורו לעבר יישובים בדרום הארץ 11 רקטות. גורמי הטרור בראשות חמאס מנסים להתאושש מהמכה הקשה בעופרת יצוקה ועושים זאת בדרך היחידה שהם מכירים - בדרך הטרור".

 

לדבריו, "ישראל החליטה לפני חודש לנצור את האש בסוף מבצע עופרת יצוקה וממשלת ישראל

גיבשה מדיניות ונתקבלה החלטה על-ידי כל חברי הקבינט, לפיה אם יימשך הירי הוא ייענה בתגובה כואבת ללא פשרות. ההחלטה תבוצע עד שארגוני הטרור יבינו שהדרך הזו היא דרך שמדינת ישראל אינה מוכנה בשום פנים להשלים איתה".

 

ראש הממשלה הוסיף ואמר, כי "ההחלטה קובעת נוהל עבודה, ועל פי נוהל זה שר הביטחון ינחה את גורמי הביטחון והם יפעילו על פי המדיניות עליה יחליט הקבינט. לפי החלטה זו התגובה לא תהיה מתואמת עם הציפיות של ארגוני הטרור".

 

לפני ישיבת הממשלה התייחסו כמה מהשרים לירי הרקטות בסוף השבוע. "אין ספק שהפגיעה בבית הספר באשקלון אתמול אומרת דרשני. אסור לישראל להותיר את המצב כמו שהוא, היא צריכה להגיב אך אופציות התגובה עוד לא ברורות", טען שר הגמלאים, רפי איתן. גם שר התשתיות, השר בנימין בן אליעזר, טען כי ישראל "צריכה להגיב ותגיב בחומרה על הירי המתמשך".

 

יעקב אדרי, השר לענייני הנגב והגליל , הגדיר את הירי המתמשך "בלתי נסבל". "המצב מחייב פעולה ישראלית, ויש לכנס את הקבינט לאלתר ולקבל החלטות על פעולה שכזאת.

אין להניח לעובדה שמדובר בממשלת מעבר לעצור את הצורך בתגובה", אמר.

 

גורם צבאי בכיר אמר ל-ynet כי "הקיפאון בתגובה הישראלית לירי הרקטות עשוי להשליך על עוצמת ההרתעה של ישראל גם בחזיתות אחרות". לדברי הגורם, מאז סיום מבצע "עופרת יצוקה", קיימת בצה"ל המתנה דרוכה ל"אור ירוק" מהדרג המדיני לתגובה משמעותית על הפרות הפסקת האש. לטענתו, ככל שהזמן חולף, צה"ל לא רק שלא מקבל את האישור להגיב בעצמה, אלא נוצר בנושא זה "ואקום" שמנוצל בידי ארגוני הטרור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. נגיב לירי
צילום: רויטרס
הרקטה באשקלון. נזק לבית הספר
צילום: AP
מומלצים