שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  שומר מסורת

  האולפנים רצו להפוך את "השומרים" לסרט קליל, אבל הבמאי זאק סניידר, מעריץ ותיק של הרומן הגרפי המקורי, סירב להיכנע ויצר את אחד מסרטי הקומיקס האלימים והוולגריים ביותר שנראו על המסך. ניר נתן שמע ממנו על המשמעות שמאחורי האכזריות

  יותר מ-20 שנה אחרי שראתה אור, "Watchmen" - אחת מיצירות הקומיקס המוערכות ביותר בהיסטוריה - מגיעה למסך הגדול בסוף השבוע הקרוב. אלא שהציפייה האדירה עלולה להפוך כאן להלם לא קטן.

   

  זה ממש לא סרט קומיקס טיפוסי: מעבר לעובדה שמדובר בסרט ארוך למדי, זהו גם אחד הסרטים האלימים, ההזויים ורוויי הסקס שנראו אי פעם בז'אנר. זה לא "ספיידרמן" ואפילו לא "האביר האפל", למרות שגם כאן מסופר על גיבורים מחופשים. "כבר בכותרות הפתיחה אתה שומע את בוב דילן ואומר לעצמך שמשהו כאן לא בסדר", צוחק במאי הסרט, זאק סניידר ("300"). "וזו בדיוק הנקודה. אתה לוקח קלישאות קומיקס ומנפץ אותן לרסיסים".

   

  "השומרים" מבוסס על מיני-סדרת קומיקס בת תריסר חוברות, שיצאו לאור באמצע שנות ה-80 וחוללו סערה בענף. במשך שנים נחשב עיבודה הקולנועי של הסדרה כמשימה בלתי אפשרית והתגלגל בין אולפנים ובמאים, עד שלבסוף קרם עור וגידים בידיו של סניידר. העלילה מתמקדת בפרשיית רצח מיסתורית של אחד הגיבורים והתחקות עמיתיו אחר הרוצח, כשהכל מתרחש על רקע היסטוריה אלטרנטיבית אך לא מנוטרלת מהמתיחות הגרעינית עם ברית המועצות בתקופת ניקסון, שמגיעה בסרט לשיא הרסני.

   

  גיבורים חסרי תהילה

  "השומרים" עסק בסוגיות האישיות והאתיות של הגיבורים שלחמו בפשע אך נאלצו לרדת למחתרת בעקבות התנגדות ציבורית. הגיבורים הללו (ארבעה גברים ובחורה) אינם מושלמים ואינם הטוב בהתגלמותו: כמה מהם אפילו יכולים להחשב כנבלים של ממש (במיוחד ה"קומיקאי" הנרצח), גם אם כוונותיהם טובות.

   

  כולם פרט לדוקטור מנהטן, מדען שהפך בעקבות תאונה למעין אל עלי אדמות, לא ניחנו בכוחות על טבעיים ומסתפקים ביכולות וירטואוזית באמניות לחימה. "כשקראתי את השומרים ב-1988,מיד הפכתי למעריץ", מספר סניידר. "כשפנו אלי מהאולפנים הם חשבו על סרט לגילאי 13 עם סיכוי לסיקוולים, אבל הבהרתי להם שאני אעשה אותו בדרך שלי. חשתי מחוייבות למעריצים ולמורשת של המקור. 'האחים וורנר' הניחו לי לעשות כרצוני, אבל אולפן אחר עלול היה להתערב או לפטר אותי כדי להתאים אותו לצרכיהם. בכל זאת, השקיעו בזה הרבה כסף".


  "השומרים", תמונת מחזור. גיבורים מרושעים למחצה

   

  ואכן, גודש האלימות והסקס בסרט ימנע מגילאי 17 ומטה לצפות בו בבתי הקולנוע, מה שבוודאי לא יסייע לו בקופות. אבל סניידר לא מוטרד. "האלימות בסרט היא חלק מההתבגרות של הקהל", הוא טוען. "יש גם הומור סרט, אבל הייתי מרגיש לא בנוח אם זה היה פחות אלים. בדרך כלל אנחנו מאמינים במוסריות של גיבורי הקומיקס ולכן האלימות נסבלת. הם יכולים להרוג נבלים ואנחנו לא תמיד רואים את הדם. ב'שומרים', הגיבורים גורמים לכאב ונזק אמיתי". 

   

  הנחישות של סניידר לשמר את הרעיונות שביצירת המקור זכתה לגיבוי מלא של כל שאר הממשתפים, מהמפיקים ועד לשחקנים ומעל לכל, התסריטאים. "כשנשכרתי לכתוב את התסריט, הרגשתי שהפקידו בידי אחריות כבדה ושאסור לי לפשל", מספר דיוויד הייטר, אחד מצמד התסריטאים שחתומים על הסרט. "זה כאילו שנתנו לך לעבד את 'המלט'. אתה יכול לנסות לשפר את זה - אבל זה רק יהרוס את היצירה המדהימה הזו".

   

  הייטר צבר נסיון רב בכתיבת סרטי קומיקס ושיתף פעולה בהחייאת הז'אנר עם מפיק העל של "Marvel", הישראלי אבי ארד ("מפיק מדהים וידיד טוב"). הייטר אחראי בין השאר לתסריט של שני סרטי ה"אקס-מן" הראשונים. "הסרטים האלה נבעו מ-25 שנה של מסורת קומיקס ויכולתי לברור מתוך סיפורים שונים ולבנות את העלילה. ב'שומרים', מעשיה של כל דמות קשורים לסיפור ומניעים אותו. עיקר המאמץ היה להגן על החומר מפני המנהלים באולפן שרצו לשנות אותו משום שהם חששו שזה מורכב ואפל מדי. אני לא חושב שמישהו מהם היה מעריץ של 'השומרים' ואני כחובב קומיקס לא הייתי מוכן שזה ייהרס".

   

  אל תדבר על כסף

  "השומרים" לא יוצא לאקרנים בקיץ כמו סרט קומיקס טיפוסי - אולם גם כך, הדעה הרווחת היא שהתזמון לעלייתו מוצלח. אחרי ההצלחה הקופתית הכבירה של "האביר האפל", הקהל לא רק מכיר היטב את הז'אנר אלא מוכן להתנסות בקומיקס אפל יותר, מה עוד שהוא הופקד בידיו המיומנות של סניידר.


  "300" של זאק סניידר. קבע סטנדרטים חדשים

   

  בשנים האחרונות, סניידר הפך מבמאי פרסומות מוכשר לאחד הבמאים המצליחים והמבוקשים בהוליווד. אחרי רימייק מוצלח ל"שחר המתים" שיצא ב-2004, הגיע "300" - גם הוא עיבוד לרומן גרפי - שהוגדר בתחילה כעוד סרט אקשן היסטורי, אך קבע סטנדרטים ויזואלים חדשים לסרטי פעולה. "300" גרף קרוב לחצי מיליארד דולר ברחבי העולם, מה שאיפשר לסניידר לקבל תקציב הולם להפקת "השומרים".

   

  גם סרטו החדש של סניידר גדוש בפעלולי מחשב אך בכדי לשמור על הריאליזם צולמו סצינות רבות ב-200 תפאורות אולפן שונות, אם כי סצינות ראווה המוניות או אתרים קוסמיים (מאדים) הם לוקיישנים ממוחשבים לחלוטין. אבל לגבי עלות ההפקה, מעדיפים הנוגעים בדבר לשמור על ערפול מסויים.

   

  "אני יכולה לומר שהוא עלה הרבה פחות מאיך שהוא נראה וכל הכסף שהושקע בו מקבל ביטוי על המסך", אומרת המפיקה  דברה סניידר, שהיא גם אשתו של הבמאי (ושמה מקועקע על זרועו). "וורנר היו מוכנים לקחת את הסיכון איתנו בזכות ההצלחה של '300' ומשום שעשינו את זה בדרך שלנו. כשנכנסנו להרפתקה הזו לפני שלוש שנים, היינו חייבים להרגיש בנוח עם החומר. אם אתה מרכך את המסר אתה מקומם עליך את גרעין המעריצים ואנחנו טענו כבר מההתחלה שחייבים לשמור על היושרה האמנותית של המקור".


  "השומרים". חכו חכו, גרסת הבמאי בדרך

   

  בינתיים, רגע לפני שהסרט עולה לאקרנים בארצות הברית ובישראל, המפיקים נשמעים זהירים בכל הנוגע לתחזיות ועושה רושם שיש כאן הכנה לכישלון אפשרי. אחרי הכל, זהו סרט קומיקס יקר שאינו מיועד לילדים ונערים. "אם היינו חושבים רק על ההצלחה הקופתית היה ראוי שנלהק לתפקיד של ד"ר מנהטן את בראד פיט", טוען מפיק הסרט, לארי גורדון. "כל מי שהיה מעורב בסרט חשב שהפוטנציאל הקופתי טמון ביכולתו להוביל את הקהל. אם זה יהיה שובר קופות, זה משום שהסרט סיפק לקהל משהו שטרם נראה על המסך, וכל מה שעושה את הסרט שונה וקשה לצפייה יהיה בעצם הנכס שלו, לא החולשה".

   

  עוד לפני שהחלו להתפרסם הביקורות ולפני שהפרסומות החלו לשטוף את ערוצי הטלוויזיה, אפשר היה כבר לחוש בציפייה האדירה, לפחות באינטרנט. "זה היה מטורף מההתחלה" אומר סניידר. "אלה שמתחו ביקורת הותקפו על-ידי המעריצים, שמבינים שזה סרט שצריך להגן עליו. הסרט הוא בהחלט חלק מתרבות ההערצה והוא בוחן מה משמעות הדבר. פעם היית עושה סרטי פעולה ומכונת השיווק ההוליוודית היתה גורמת לצופים לראות אותו. כעת, בזכות האינטרנט, הפורומים והטוקבקים הם אלה ששולחים אותך לרוץ לקולנוע".

   

  שעתיים ו-43 דקות לאחר מכן, יתחלק העולם לאוהדי "השומרים" ושונאיו. למעריצים הכבדים ממתינה עוד גרסת הבמאי, אגוטריפ שנמשך למעלה משלוש שעות וצפוי לצאת ביולי. "יהיה בזה יותר אלימות, וולגריות וסקס", מבטיח סניידר בחיוך שובב.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סניידר. לנפץ את קלישאות הז'אנר
  צילום: gettyimages imagebank
  לאתר ההטבות
  מומלצים