שתף קטע נבחר

הרב אבינר: אסור לתרום זרע

רבה של בית אל נשאל מה דינו של אדם שנולד מתרומת זרע ומה עמדת ההלכה ביחס למתן תרומה שכזו והשיב בצורה חד משמעית. ומה תעשה אישה שלא מצליחה להרות?

"אי אפשר לתת זרע לבנק הזרע" – כך פוסק הרב שלמה אבינר, רב היישוב בית אל ומבכירי הרבנים בציונות הדתית. "הבעיה היא שהילד שנולד - אנחנו לא יודעים מי ההורים, מי האבא הביולוגי תורם הזרע", הסביר הרב, "ואז הוא עלול להתחתן אחר כך עם מישהי ממשפחתו". 

 

הרב אבינר נשאל מה דינו של אדם שנולד מתרומת זרע ומה עמדת ההלכה ביחס למתן "תרומה" שכזו. בתשובה שפירסם באתר "מעלה"  השיב הרב: "חז"ל לא דיברו על הדבר הזה אבל אמרו דבר דומה, שלא יתחתן איש עם אישה במדינה זו ומדינה זו ובמדינה זו, כי אז הם (הילדים) עלולים להתחתן ביניהם. אז לא היה מעקב מסודר". 

 

על פי זאת הסיק אבינר כי אין היתר לתרום או לקבל תרומה של זרע, כיוון שגם במקרה זה לא ניתן לדעת מיהו אביו של מי שנולד ממנו. הוא הדגיש כי "הילד לא נחשב ממזר, אבל הוא נחשב שלא ידוע מי אבא שלו. אמא שלו - יודעים, אבא שלו - לא יודעים". 

 

יש פתרון?

אז מה תעשה אישה שלא מצליחה להרות בדרכים אחרות? "הפיתרון הוא כשרוצים לעשות הזרעה מלאכותית מתורם זר, רוב הפוסקים הזכירו שזה יהיה מגוי", אמר הרב אבינר. הוא הסביר כי במקרה כזה מיוחס הילד רק לאמו, שזהותה ידועה, ואין מניעה שיתחתן עם קרובת משפחתו מצד האב. 

 

אף שמדובר בנושא רגיש מבחינה הלכתית, לרבנות הראשית לישראל אין אפשרות לברר מיהו האב הביולוגי של מי שנולד מתרומת זרע ומבקש להינשא. בדיקת ynet שנערכה לפני כשנתיים חשפה מדיניות פרוצה, כאשר הרבנות נאלצת לחתן ולרשום כנשואים אנשים כאלה, בלי שתהיה ידועה זהות האב.

  

הרבנות הראשית רשאית לפתוח תיקי אימוץ של כל זוג, הרוצה להתחתן, כדי לוודא שהגבר והאישה אינם קרובי משפחה, אולם הדבר אינו אפשרי כשמדובר בתרומת זרע. התורמים אנונימיים לחלוטין והפיתרון אינו ישים. 

 

ראש מכון פוע"ה (פוריות ורפואה על פי ההלכה), הרב מנחם בורשטיין, אמר אז ל-ynet כי נישואי אחים או קרובים עלול לגרום גם למחלות גנטיות. "מדובר באינטרס רפואי ולא רק הלכתי, ואני לא מבין למה במשרד הבריאות מתעקשים ולא מסכימים לפיקוח בנושא", אמר. הוא טען עוד כי אחרי שדרישותיה בעניין נדחו, ביקשה הרבנות להימנע לכל הפחות מקבלת זרע מאדם המוכר כממזר, כדי שלא יוולד ילד שהוא בוודאות פסול חיתון. אף שמספר הממזרים בישראל קטן מאוד ומגיע לעשרות בודדות, לא קיבל משרד הבריאות גם את הדרישה הזו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורלי דיין
בנק הזרע
צילום: אורלי דיין
צילום: דודי ועקנין
הרב אבינר
צילום: דודי ועקנין
מומלצים