שתף קטע נבחר

שיא בתביעות לדמי אבטלה: עלייה של כ-60%

בפברואר התקבלו בסניפי הביטוח הלאומי כ-19,800 תביעות חדשות לדמי אבטלה, עלייה חדה לעומת פברואר אשתקד. מדובר במספר שיא של תביעות בחודש אחד בשנים האחרונות

אינדיקציה נוספת לעלייה במספר המפוטרים במשק מגיעה הבוקר (ב') מהביטוח הלאומי. בחודש פברואר התקבלו בסניפי הביטוח הלאומי כ-19,800 תביעות חדשות לדמי אבטלה, עלייה של 59% בהשוואה לחודש פברואר 2008. מדובר במספר שיא של תביעות לדמי אבטלה בחודש אחד בשנים האחרונות.

 

 

זוהי גם עלייה של 45.8% במספר מקבלי דמי האבטלה בהשוואה לממוצע החודשי של 10 החודשים הראשונים של 2008, בהם נרשמה יציבות במספר המובטלים.

 

מעיבוד נתוני הביטוח הלאומי מתברר עוד כי סך תשלומי דמי האבטלה גדלו בשנה החולפת ב-4.7% והסתכמו בכ-1.8 מיליארד שקל. יחד עם זאת, במונחים ריאליים נותר סך תשלומי דמי האבטלה בשנת 2008 ללא שינוי.

 

הנתונים מלמדים על השפעת המשבר הכלכלי על התעסוקה במשק: בשלושת החודשים הראשונים של המשבר (הרבעון האחרון של 2008) זינקו תשלומי דמי האבטלה, בהשוואה לרבעון הקודם, בשיעור ריאלי של 17.2%. זאת לאחר יציבות יחסית בתשלומי דמי האבטלה ברבעון הקודם וירידה ריאלית של 3% ברבעון השני של השנה.

 

תשלום קצבאות הילדים גדל ב-2008 רק בשיעור של 1.3%

מנתוני המוסד לביטוח לאומי עולה עוד, כי סך תשלומי קצבאות הילדים שמשלם הביטוח הלאומי גדל בשנה החולפת ב-6% והסתכם בכ-5.3 מיליארד שקל. אולם בגלל האינפלציה הגבוהה-יחסית שנרשמה בשנת 2008 (3.8%) גדל בשנה שעברה תשלום קצבאות הילדים בשיעור ריאלי מתון יותר, של 1.3%.

 

סך תשלומי הקצבאות של הביטוח הלאומי הסתכם בשנת 2008 בכ-48.2 מיליארד שקל - גידול ריאלי של 2.8% בהשוואה לשנה הקודמת. סעיף התשלומים הגדול ביותר, קצבאות זיקנה ושאירים, גדל בשנה החולפת בשיעור ריאלי מתון של 1.2% והסתכם בכ- 18.4 מיליארד שקל.  

 

דומיניסיני: צורך דחוף בתוכנית סיוע למובטלים

מנכ"לית המוסד לביטוח לאומי, אסתר דומיניסיני, אמרה עם פרסום הנתונים, שייתכן ששיעור האבטלה אותו צופים לרבעון השלישי - 7.5% - יירשם כבר בסוף הרבעון השני.

 

דומיניסיני אמרה שכצפוי, נתוני האבטלה הגבוהים שנרשמו בחודש פברואר משקפים את המגמה המדאיגה של עלייה חדה בתביעות לדמי אבטלה ובשיעור האבטלה במשק, שהחלה בחודש נובמבר.

 

לדבריה, מגמת העלייה המדאיגה בשיעור המובטלים מדגישה את הצורך הדחוף ביישום תכנית הביטוח הלאומי לסיוע למובטלים. היא הוסיפה: "על המשרדים השונים כולל משרד האוצר לשלב ידיים ולהוציא לפועל במהירות האפשרית את התוכנית".

 

שר הרווחה והשירותים החברתיים, יצחק הרצוג, אמר כי "ההתמודדות עם האבטלה הגואה היא אחד מהאתגרים המרכזיים שהמדינה חייבת להידרש להם לאלתר. כל יום שעובר הוא בבחינת נזק בלתי הפיך לאלפי מובטלים הנפלטים מחוץ למעגל העבודה. לא מדובר באנשים בטלנים, אלה בציבור שלם שנקלע בעל כורחו למציאות קשה עקב המשבר הכלכלי העולמי שהשליך באופן קשה גם על ישראל".

 

לדבריו, "אם המדינה לא תבוא עם פתרונות אזי היא תבגוד בחובתה המוסרית כלפי אזרחיה. אני קורא לשר האוצר לפעול עימי בהקדם כדי להוציא מהכח אל הפועל את תוכנית הסיוע למובטלים עליה כבר הגענו להסכמה עקרונית". 

 

מיקי פלד ואמנון אטד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
המוסד לביטוח לאומי
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים