שתף קטע נבחר

"חוק הספאם מיותר" - רשמים מכנס איגוד האינטרנט

דיונים סוערים והשתתפות מרשימה נרשמו אתמול בכנס השנתי של איגוד האינטרנט הישראלי. היינו שם

הרבה דיונים מרתקים התפתחו אתמול (ב') בקרית שדה התעופה הסמוכה לעיר לוד. הכנס השנתי של איגוד האינטרנט הישראלי, היה אולי רב המשתתפים ביותר מבין כנסי האיגוד בשנים האחרונות, לא מעט הודות לכנס תעשיית המשחקים הישראלית, GameIS, שהיה מסונף לכנס האיגוד, והתקיים בקומה התחתונה של מרכז הקונגרסים "אווניו".

 

בדיוני הבוקר, במושב בראשותה של נשיאת מועצת העיתונות, שופטת העליון בדימוס דליה דורנר, התחבטו כמה מבכירי משפטני הרשת בישראל בסוגיה האם רשת האינטרנט זקוקה לרגולציה – ואם כן, באיזו מידה ובאילו אופנים?

 

המונח ניטרליות מסרס

צילום: ליאור דיין
ד"ר נמרוד קוזלובסקי, הציג מודל ללא רגולציה, עם עשר המלצות למחוקק, שביניהן ניטרליות הרשת שהיא לא רק ברמה הצהרתית – אלא גם ברמה הטכנולוגית. לטענת קוזלובסקי, המחוקק הישראלי יוצר חוקים ריקים מתוכן ושאין אפשרות לאכפם. כך למשל, הוא תקף את חוק הספאם וכינה אותו "חוק מיותר, שאין לו שום סיכוי להיות מיושם בפועל".

 

לעומתו, ד"ר מיכאל בירנהק, סבור כי גם להסדרה עצמית יש חסרונות משלה. בירנהק טוען כי הסדרה עצמית עלולה ליצור מצב שבו היא כופה את עצמה, ולא תהיה וולנטרית – כפי שהסדרה עצמית אמורה להיות.

 

במקביל הציעו החוקרים להיפטר מהתפישה הרומנטית של הרשת כ"רשת פתוחה ושווה לכל". ההחלטות הטכניות לכאורה של הספקיות, הן בעצם החלטות ערכיות, אמר קוזלובסקי. והביא כדוגמה את שיטת התקשורת הא-סימטרית הנפוצה בישראל, שבגללה מהירות ההעלאה נמוכה, ולמעשה קובעת ש"אני יכול להיות צרכן תוכן אבל לא יצרן תוכן", הסביר קוזלובסקי. "המונח ניטרליות הוא מסרס", קבע.

 

תשתיות: עדיין מפגרים

העשור האחרון לווה בשינויים חדים בשוק תשתיות הסלולר: ממספר גדול של ספקיות אינטרנט גדולות וקטנות, הצטמצם השוק לשלוש ספקיות בולטות בלבד - אם לא סופרים את חברות הסלולר, שהפכו אף הן לסוג של ספקיות.

 

גלית ורנר מ-FTTH Council Europe, שהופיעה בכנס, טוענת כי ישראל עדיין מפגרת מאחורי אירופה במה שקשור לרוחב הפס בכלל ולקצב ההעלאה (upload) בפרט. הפיתרון המקובל במדינות אירופה, במיוחד בסקנדינביה, הוא סלילת תשתיות אינטרנט מבוססות סיבים אופטיים, שמאפשרות קצבים גבוהים בהרבה אף מה-VDSL העתידי שבזק מבטיחה. אך בשלב זה עדיין לא נמצא גורם שיסכים לקחת על עצמו את סלילת התשתית המתאימה ברחוב הישראלי.

 

לפי אבנר אלגום מהאיגוד הישראלי לטכנולוגיות גריד, מה שיזניק את הכלכלה הישראלית זה דווקא "מיחשוב ענן" - מונח טרנדי בעולם המחשב שפירושו שימוש בקבוצת שרתים

מרוחקת המשרתת את המשתמש והמידע שלו מפוזר ביניהם, כאשר התשלום הוא בעבור השירות והגישה.

 

בלוגים לפקידי הממשלה

גם בדיונים המאוחרים יותר, התפתחו ויכוחים בנושאים של מהות הרשת וכללו גם החלפת עקיצות. במסגרת מושב שדן בנושא של בחירות אלקטרוניות, תקף האחראי על ממשל זמין במשרד האוצר, בעז דולב, את חברת מל"מ – החברה שסיפקה את תשתיות ההצבעה האלקטרונית למפלגות "הליכוד" ו"קדימה", בבחירות המקדימות, שחלקן סבלו מליקויים חמורים.

 

"החזרתם את הבחירות האלקטרוניות בישראל עשר שנים לאחור", אמר דולב בהתייחסו לקריאת ביניים מהקהל של איש חברת מל"מ, שטען כי המערכות של החברה הצליחו לשמור על חשאיות ההליך. דולב אמר כי אנשיו, שבדקו את המערכות של מל"מ, הצליחו לגשת למערכות מרחוק ולשנות את התוצאות. 

 

עוד הכריז דולב כי בקרוב תיפתח מערכת בלוגים לפקידי הממשלה, "למרות שלאנשי ממשלה קשה לתחזק בלוגים", הודה בחיוך דולב. עוד סיפר כי מערכת תסקירי החקיקה, שקיימת כיום רק במשרד המשפטים - תורחב לכלל משרדי הממשלה ותאפשר לציבור לעקוב בצורה נוחה יותר אחרי הליכי החקיקה במשרדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איגוד האינטרנט הישראלי
נשיאת מועצת העיתונות, דליה דורנר
צילום: ליאור דיין
מומלצים