שתף קטע נבחר

אישום: חייל סיפק מאות "גימלים" תמורת תשלום

החייל גנב כ-1,000 דפים ממרפאה אזרחית שעובדת עם הצבא, ובמשך יותר משנה סיפק מאות אישורי מחלה תמורת תשלום. עוד "שירותים": פטורים מתספורת, נעילת נעליים צבאיות, גילוח ועוד

רוצה חופש מחלה? פטור מנעליים צבאיות? אישור לגדל זקן? סמל א' יסדר לך. חייל צה"ל מואשם שבמשך למעלה משנה הפעיל מביתו "מפעל פרטי" לאספקת אישורים רפואיים מזויפים לחיילי צה"ל, במגוון רחב של נושאים וגבה תמורתם בין 30- 50 שקלים. 

 

לא פעם נתקלים חוקרי מצ"ח בחיילים שמזייפים אישורים רפואיים. לרוב מדובר באירועים נקודתיים שבהם חייל בוחר "להאריך" לעצמו את חופשת המחלה ומוסיף פרטים על גבי האישור שקיבל מהרופא. הפעם מדובר באירוע חריג שהחל כבר בסוף 2007 ונמשך גם השנה, לרבות במהלך מבצע "עופרת יצוקה".

 

במרכז הפרשה עומד סמל א', ששירת בבית הספר לצניחה של צה"ל. החייל גנב כ-1,000 דפים ממרפאה אזרחית שעובדת עם הצבא. כמו כן גנב ממרפאה צבאית טפסים רפואיים בהם השתמש לצורך מתן אישורים רפואיים.

 

וכך עבדה השיטה: באמצעות עזרה מצד כמה חיילים, ביקש סמל א' להעביר את המידע כי ביכולתו לספק כל אישור רפואי או פטור תמורת תשלום סמלי. המתווכים הפיצו את הבשורה בבסיס וכך זרמו אל סמל א' מאות בקשות. הנאשם, באמצעות המסמכים המזויפים מילא את פרטי החייל, ת.ז., שם וכתובת, המציא מחלות מהן כביכול סבלו הפונים אליו, רשם להם תרופות שהם לכאורה צרכו, השתמש בחותמות עם שמות של רופאים והוסיף לכך חתימה בכתב ידו.

 

ה"מפעל" עבד גם בעת "עופרת יצוקה"

כך סיפק אישורים רפואיים מימי מחלה - "גימלים", דרך פטור לעבודה משרדית בלבד - "בתים", פטור מתספורת, פטור מנעילת נעליים צבאיות, אישור לגידול זקן וכל בקשה שביקשו הפונים אליו. סמל א' המשיך במעשיו גם במהלך מבצע "עופרת יצוקה" כאשר בכל יום פנו אליו לפחות שני חיילים שביקשו לרכוש ממנו את הפטורים.

 

דבר פעילותו הענפה של סמל א' הגיע למצ"ח והוא נעצר. בינתיים הוא כי יישאר במעצר לפחות עוד חודשיים, בעיקר לאור חומרת המעשים והעובדה כי הם נמשכו זמן רב.

 

כתב האישום מייחס לסמל א' עבירות של זיוף, גניבה, סיוע לקבלת דבר במרמה, כמו כן אלימות כלפי ממלאי

תפקיד בכך שניסה להשתמש באלימות כלפי החוקרים שביקשו לגבות את עדותו. כמו כן ניסה להניא לפחות חייל אחד שנתבקש למסור את עדותו בפרשה.

 

עו"ד בני קוזניץ, מומחה למשפט פלילי בצה"ל, אמר כי תופעה של זיופי מסמכים בהיקף רחב שכזה היא די נדירה: "בדרך כלל כתבי האישום מפרטים מקרים בהם חיילים מזייפים אישורים לעצמם או לחבריהם הקרובים ללא תמורה ולכן הענישה היא סמלית. במקרה זה יעמדו לנגד שופטי בית הדין הפגיעה באמון המפקדים והפגיעה בכוננות הצבאית וסביר להניח שהנאשם עשוי לקבל עונש מאסר בפועל אם יורשע בעבירות חמורות אלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים