שתף קטע נבחר

חשש בדרפור: צו מעצר נגד הנשיא יוביל לאלימות

שעות ספורות לפני פרסום החלטת בית המשפט בהאג אם להוציא צו מעצר נגד נשיא סודן, מדווח ה"טיימס" הלונדוני כי ארגוני סיוע הפועלים בדרפור נקראו לפנות את עובדיהם מהמחנות. החשש: הממשלה הסודנית מתכננת תגובה אלימה

הממשלה הסודנית הורתה לעובדי סיוע זרים ברחבי חבל דרפור להתפנות ממוקדי סיוע חשובים, לקראת ההכרעה שתתקבל היום בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, בשאלה אם להוציא צו מעצר נגד נשיא סודן, עומר אל-באשיר, בגין פשעי מלחמה - כך דיווחה הבוקר (יום ד') עיתון ה"טיימס" הלונדוני.

 

לפי הדיווח, שישה ארגוני סיוע, בהם "אוקספם" הבריטית ו"רופאים ללא גבולות", צוו בתחילת השבוע להורות לאנשיהם להתפנות מכמה מחנות ועיירות למען שלומם. בארגוני הסיוע סבורים שלא דאגה לשלום העובדים היא שמניעה את הממשלה. "אם תהיה תגובה להכרזה, לא סביר שהיא תגיע מבין העקורים כלפי ארגוני הסיוע שמספקים להם שרותים", אמר עובד סיוע בדרפור.

 

"החשש הוא שהממשלה תהיה זו שתגיב, ואינה רוצה שאנשים זרים יראו מה קורה שם", הוסיף עובד הסיוע, שלא זוהה בשמו. לפי הדיווח, דיפלומטים ואנשי או"ם בסודן מנסים להציג מראית עין של עסקים כרגיל, בשעה שהעולם כולו ממתין למוצא פיהם של השופטים בהאג. במשך שמונה החודשים האחרונים הם בחנו ראיות כדי להגיע להכרעה בשאלה אם יש להאשים את באשיר בעשרה סעיפים של רצח עם, רצח ופשעים נגד האנושות.

 

האו"ם מעריך כי יותר מ-300 אלף בני אדם נהרגו מאז פרצה הלחימה בין המורדים לממשלה לפני שש שנים. משטרו של באשיר שיגר

מיליציה ערבית, המכונה "ג'נג'וויד", לדכא את המורדים, בשעה שצבאו הפגיז עיירות וכפרים באזור. יותר מ-50 אלף בני אדם באזור המדברי שבמערב המדינה האפריקנית נעקרו לאחרונה בעקבות הלחימה המתמשכת, וכעת החל הצבא להפריד בין עובדי הסיוע למיליונים הזקוקים לעזרתם.

 

לפי הדיווח הבריטי, נציגי שש סוכנויות סיוע, בהן "סולידריטה" הצרפתית, ושני ארגונים אמריקנים, CHF ו-"Care" הבינלאומית - נקראו ביום ראשון לפגישה שאורגנה בחופזה עם פקידי ממשלה בבירה חרטום. נאמר להם כי עליהם להשיב את העובדים הבינלאומיים לבירה, ומאז הותר להם לשהות רק בשלוש הבירות האזוריות בדרפור. בין העובדים אנשי רפואה ומנהלי פרויקטי מים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המדבר בחבל דרפור. ארכיון
צילום: איי אף פי
נשיא סודן, אל-באשיר. ארכיון
צילום: AP
מומלצים