שתף קטע נבחר

אוקראינה: סוכנים חמושים פשטו על נפטוגז

שירות הביטחון הלאומי האוקראיני מסר לסוכנויות כי הפשיטה קשורה לחקירה פלילית שנפתחה השבוע נגד החברה בחשד לגניבה של גז טבעי בשווי של כ-900 מיליון דולר

סוכני שירות הביטחון הלאומי האוקראיני פשטו היום (ד') על משרדי חברת הגז הממשלתית נפטוגז, חקרו רואה חשבון בכיר וחיפשו מסמכים. על כך מסרו גורמים רשמיים באוקראינה. הסוכנים שהשתתפו בפשיטה היו חמושים ורעולי פנים.

 

 

דוברת סוכנות הביטחון מרינה אוסטאפנקו אמרה לסוכנות הידיעות AP כי הפשיטה קשורה לחקירה פלילית שנפתחה השבוע בחשד לגניבה של גז טבעי בשווי של כ-900 מיליון דולר, אך לא מסרה פרטים נוספים.

  


סוכני שירות הביטחון האוקראיני במשרדי נפטוגז, היום (צילום: AP)

 

נפטוגז עמדה במרכז הסכסוכים בין רוסיה לאוקראינה סביב התשלומים עבור הגז הטבעי שמקבלת אוקראינה מרוסיה. בינואר הוביל הסכסוך לעצירת משלוחי הגז הטבעי לחלקים גדולים של אירופה במשך כשבועיים.

 

רוסיה הפסיקה אז את משלוחי הגז לאוקראינה עקב טענתה לחובות גדולים של המדינה. אחרי מספר ימים, הפסיקה רוסיה גם את משלוחי הגז שעוברים דרך מערכת צינורות בשטחה של אוקראינה ומיועדים ללקוחות באירופה, בטענה שאוקראינה גונבת את הגז המיועד ללקוחות אלו.

 

מנפטוגז נמסר היום כי אנשים בלתי מזוהים, חמושים ורעולי פנים, פשטו על משרדי החברה. דובר החברה, ולנטין זמליאנסקי, אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי "אנשים בחליפות הסוואה דחפו את אנשי הביטחון ולא הראו מסמכים. ברגע זה הם נמצאים בקומה השלישית, במשרדי ההנהלה". לדבריו, קבוצת הפולשים מונה בין 15 ל-20 איש.

 

לדברי אוסטאפנקו, "מתנהלת כעת חקירה סטנדרטית. זו קבוצה של חוקרים, לא אנשים במסכות. ואל תיתנו לאנשים בנפטוגז לשקר ולספר שהם לא קיבלו הודעה על הפשיטה. הכל מתבצע במסגרת החוק". שירות הביטחון האוקראיני מסר עוד כי החקירה נמצאת בפיקוח משרד התובע הכללי במדינה.

 

סגן הפרלמנט האוקראיני, אנדרי פורטנוב, אמר לסוכנות הידיעות אינטפקס, כי כל הגז האוקראיני הוחרם בצו של חוקר. לדבריו, "כל הגז האוקראיני הוחרם. אני מניח שעכשיו ניקח את הגז משירות הביטחון האוקראיני".

 

עוד דווח היום בעיתון "קייב פוסט" כי סגן מנהל חטיבת האנרגיה בשירותי המכס האזוריים, טאראס שפיטקו, נעצר בחשד למעורבות בגניבת הגז.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סכסוך הגז - אירופה נותקה לשבועיים
צילום: רויטרס
מומלצים