שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סמי ברדוגו מלמד אתכם לכתוב

  מה קורה בחדרים בהם מתנהלות סדנאות כתיבה והאם אפשר בכלל ללמוד כתיבה יוצרת? לקראת פתיחת סמסטר אביב לקחנו מצלמה ונכנסו לסדנה של הסופר סמי ברדוגו

  האם אפשר בכלל ללמוד לכתוב? האם לא כל מה שצריך זה מידה מסוימת של כישרון והרבה מוטיבציה? מי הם בכלל האנשים שבאים ללמוד בסדנה כזאת? במרכז תל אביב, לא רחוק מהקרייה, נמצאת סדנת אמני הקיבוץ. הסופר סמי ברדוגו, אחד המנחים הבולטים שם, מאמין כי בהחלט יש דרך ללמד כתיבה.

   

  "אחת המטרות היא למצוא אצל כל אחד את הקול שלו, אני האני הייחודי שלו", הוא אומר. הקונספציה של ברדוגו היא משולבת: כל מפגש מנתחים בצורה כירורגית טקסטים של סופרים או כאלה שהמשתתפים בעצמם עמלו, התייסרו והקיזו עליהם דם בבית. ברדוגו בעצמו מביא עמו ארגז כלים של פרקטיקה, עצות, מגוון של טקסטים חיצוניים, שעלולים להזכיר קצת שיעור ספרות, אבל רק למראית עין.

   

  אז האם כל "כותב בראשית דרכו" יוצא מסדנה כזו אל העולם הספרותי כמו מתוך לוע של תותח? קשה ממש לומר. סופרים רבים הגיעו לסדנאות כתיבה בתחילת דרכם, חלק ניכר מהם הפכו למנחים בעצמם. שולה קובו, מנהלת סדנת אמני הקיבוץ, אומרת: "סך הכל המטרה שלנו זה לעצב דור חדש של יוצרים וצרכני תרבות ביקורתיים ועדכניים". האם הם באמת יעשו זאת? נחכה עוד דור ונראה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ברדוגו בפעולה
  צילום: עידן הובל
  לאתר ההטבות
  מומלצים