שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עתירה: לאבטח גם תלמידים ערבים
  לפי עתירה שהוגשה בשם תלמידות משפרעם והוריהן - משרד החינוך קבע שבתי ספר במגזר הערבי פטורים מליווי חמוש. "דמן אינן הפקר, עולה מההחלטה ריח ש לאפליה על רקע גזעי"

  ערבים לא זקוקים לשמירה? תלמידות ערביות משפרעם והוריהן, עתרו הבוקר (יום ה') לבית המשפט המחוזי בחיפה, בדרישה שזה יורה למשרד החינוך לבטל הנחיה לפיה אין עוד צורך בליווי ואבטחה של טיולים בבתי ספר מהמגזר הערבי. לדברי העותרים, מההחלטה "נודף ריח של אפליה על בסיס גזעי ואתני".

   

  את העתירה הגיש עו"ד סולימאן עאמר מהיישוב יאנוח-ג'ת שבגליל המערבי, בשם ח'אלד ונרימאן ספורי משפרעם, ושלוש בנותיהן, הלומדות בחטיבת בינים ובית ספר תיכון בעיר. מהעתירה עולה כי ב-9 בפברואר השנה, פרסם אגף הביטחון במשרד החינוך הנחיה לקציני הביטחון המחוזיים, ולפיה "החל מפרסום הנחיה זו, מוסדות חינוך ותנועות נוער במגזר הערבי, פטורים מליווי חמוש בטיול". לדברי העותרים, הנחיה זו אינה מתייחסת למוסדות חינוך ביישובים הדרוזיים, וגם לא לאלה מיישובים מעורבים כגון חיפה.

   

  על פי העתירה, התקבלה ההחלטה ללא התייעצות עם נציגי הרשויות הערביות, קציני הביטחון שלהן או מנהלי בתי הספר. לדברי העותרים, מההחלטה עולה חשד כי היא נגועה בגזענות: "ההחלטה כי דווקא בבתי הספר הערביים, באופן קטגורי, לא יהא ליווי ואבטחה, נודפת ריח רע מאוד של אפליה על בסיס גזעי ואתני... דמן של העותרות אינו הפקר ועצם היותן תלמידות ערביות אינו הופך את הטיול שהן מתלוות אליו לטיול 'מוגן יותר' או 'בטוח יותר', שאיננו צריך שמירה או אבטחה".

   

  העותרים מציינים כי על פי פרסומי משרד החינוך עצמו, "תפקידיו של השומר או המאבטח הוא לשמור על התלמידים מפני תוקפים ועבריינים, להדריך אותם בשעת מצוקה, לסכל אירועי פח"ע, להרחיקם מחפצים חשודים ולעשות כל פעולה נדרשת לשם הגנה על שלומם וביטחונם של התלמידים...

   הסכנות והסיכונים אליהם חשופים התלמידים הערביים זהים לחלוטין לסכנות והסיכונים אליהם חשופים תלמידים יהודים ודרוזים שהרי גורמי הטרור אינם מבחינים בין קבוצות האוכלוסייה השונות".

   

  העותרות מזכירות כי דווקא ביישובן, שפרעם, התרחש פיגוע טרור והזכירו מקרים נוספים בהם הותקפו ערבים "בשל היותם ערבים - בעכו, טבריה ונצרת עילית".

   

  ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "הנושא נמצא באחריות משטרת ישראל ונתון להחלטתה על-פי פרמטרים מבצעיים. משרד החינוך פועל בהתאם להנחיות משטרת ישראל בנושא. יחד עם זאת, קיימים אזורים רבים שאינם מחייבים ליווי חמוש על-פי הנחיית משטרת ישראל בכל המגזרים. יובהר כי מאחר שהנושא נדון בבית המשפט, המשרד ימתין להחלטתו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אילוסטרציה
  צילום: רועי סימון
  עו"ד סולימאן עמאר
  מומלצים