שתף קטע נבחר

בכיר רוסי: אנחנו מפתחים נשק אנטי-לוויני

אחד מעוזריו של שר ההגנה הרוסי אמר כי רוסיה לא יושבת בחיבוק ידיים לנוכח ניסויי הטילים של ארצות הברית וסין. לדבריו, "יש לנו כמה אלמנטים חיוניים של נשק זה"

רוסיה מפתחת נשק אנטי-לוויני, על-מנת לעמוד באתגרים המציבות בפניה מדינות אחרות בעולם. כך אמר אחר הצהריים (יום ה') אחד מעוזריו של שר ההגנה הרוסי. כלי התקשורת ברוסיה ציטטו את העוזר, הגנרל ולנטין פופובקין, שאמר כי רוסיה ממשיכה להתנגד למרוץ החימוש העולמי, אך תגיב לצעדים בהם נוקטות מדינות זרות.

 

"אנו לא יכולים לשבת בידיים שלובות בעוד מדינות אחרות עושות דברים", אמר פופובקין. לדבריו, "פעולות מסוג זה מתבצעות גם ברוסיה". פופובקין אף אמר כי "בידי רוסיה כבר יש כמה אלמנטים בסיסיים וחיוניים של נשק מסוג זה", אך סירב למסור פרטים נוספים.

 

את הדברים אמר פופובקין, בעברו ראש חיל החלל בצבא הרוסי, במהלך מסיבת עיתונאים בה נשאל על הניסויים שביצעו ארצות הברית וסין בנשק אנטי-לוויני. בפברואר 2008 שיגרה ספינה של הצי האמריקני טיל שפגע בלווין ריגול ישן. סין הצליחה להרוס את אחד מלווייניה הישנים במהלך ניסוי טילים שביצעה כבר בשנת 2007.

 

הקרמלין מתח בעבר ביקורת על התוכניות האמריקניות לפיתוח נשק שיופעל מהחלל החיצון. זאת, בטענה שהן עשויות לעורר מרוץ חימוש חדש. רוסיה וסין אף דחפו לניסוח אמנה בינלאומית האוסרת על שימוש בנשק מעין זה, אך הצעתן נדחתה על-ידי ארצות הברית.

 

הפנטגון עמל לאחרונה על פיתוח טילים, משגרי לייזר וטכנולוגיה שונה ליירוט לוויינים, זאת כחלק מתוכניות ההגנה מטילים שפותחו על-ידי הממשל הקודם. תוכניתו של ממשל בוש להקים בסיסי הגנה מטילים על אדמות פולין וצ'כיה הובילו לשורת חיכוכים עם רוסיה, שרואה את הצעד כאיום על ביטחונה.

 

הנשיא הנוכחי, ברק אובמה, רמז לאחרונה כי יהיה מוכן לוותר על הצבת מערכות ההגנה האמריקניות במזרח אירופה, בתנאי שרוסיה תסייע למאבק הבינלאומי נגד תוכנית הגרעין האיראנית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניסוי הטילים האמריקני
צילום: איי פי
מומלצים