שתף קטע נבחר

הצעת חוק: שיריון לשתי אלופות לפחות בצה"ל

כמעט שנתיים אחרי שפשטה את דרגות התא"ל, תניח השבוע חברת הכנסת הטרייה מירי רגב הצעה להגדלת מספר הנשים במטכ"ל. בין התפקידים שיכולים לדבריה לעבור לפיקוד נשים: ראש אכ"א, ומפקד המכללות

האם חוק חדש הוא שיביא את האלופה ראשונה לצה"ל? ח"כ תת-אלוף (במיל') מירי רגב רוצה לחייב בחוק כי מבין אלופי צה"ל יהיו שתי נשים לפחות. היא צפויה להגיש הצעת חוק ברוח זו במהלך השבוע הקרוב, לרגל יום האשה הבינלאומי.

 

לדבריה של רגב, דוברת צה"ל עד מאי 2007 וח"כית טרייה מטעם הליכוד, אף שכמות תפקידי האלוף שאותם יכולה למלא אשה בצה"ל עדיין מוגבלת - ישנם מספר תפקידים שאשה יכולה למלא בצורה מיטבית, בהם: ראש אכ"א (אגף כוח אדם), מפקד המכללות, אב בית הדין לערעורים וראש אגף התכנון במטכ"ל.

  

כיום מכהנים בצה"ל 19 אלופים, אולם מאז הקמתו לא הגיעה אף אישה לדרגה הבכירה - השנייה בהיררכיה. "אין שום סיבה שאשה לא תכהן בתפקיד אלוף", אמרה רגב בשיחה עם ynet. "הגיע הזמן לעשות היסטוריה. יש כבר שלישות בגדודים ובחטיבות, יש נשים בתפקידי שטח, יש נשים שסיימו בהצלחה קורס טייס ואם יש קצינות טובות וברוכות כישורים שמצליחות להגיע לתפקידי תת אלוף - אין סיבה שהן לא יקודמו משם הלאה".

 

"צריך לשבור את תקרת הזכוכית. אני מאמינה שהרמטכ"ל אשכנזי יכול לעשות היסטוריה ולרשום לזכותו מהפך שכזה", אמרה רגב. בנוסף דורשת חברת הכנסת להגדיל את מספר הקצינות בדרגת תא"ל.

זאת, בין היתר כדי להגדיל את מספר המועמדות לתפקידי אלוף. כיום משרתות בצה"ל שתי קצינות בלבד בדרגת תא"ל: יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, וראש המטה באגף כוח אדם.

 

לדברי רגב, ישנם תפקידים נוספים בהם נשים יוכלו לכהן בדרגת תא"ל, כגון: קצין חינוך ראשי, הפרקליט הצבאי הראשי, קצין משטרה צבאית, קצין רפואה ראשי, קציני חיל ראשיים, מפקד פו"ם (פיקוד ומטה), ראש חטיבת התכנון ועוד. "בפרקליטות הצבאית משרתת אלופת משנה בתפקיד בכיר. אין ספק שהיא יכולה לשמש גם כפרקליטה צבאית ראשית. הכלל הזה צריך ונכון שיחול בשאר המקרים", הסבירה רגב המתכוונת להעלות את הנושא כהצעה לסדר יומה של הכנסת כבר ביום שני הקרוב – ובמסגרת זו גם לקרוא גם למשטרה ולשאר כוחות הביטחון למנות יותר נשים לתפקידים בכירים.

 

ומה אתם חושבים? האם יש לשריין תפקידי אלוף לנשים? סמנו בטוקבקים "בעד" או "נגד" והביעו עמדתכם בנושא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רגב. לשבור תקרת הזכוכית
צילום: אלי מנדלבאום
לעשות היסטוריה. אשכנזי
צילום: עמית שאבי
מומלצים