שתף קטע נבחר

הסכם קדם-נישואין עכשיו

אני מייחלת ליום בו לא נצטרך לחתום על הסכם קדם נישואין הקובע כי צד שימנע מן הצד השני את הגט יתחייב במזונות מוגדלים. אני מבקשת שהרבנים יקחו מן הבעל את הסמכות על חירותה של האישה. האם אני מבקשת יותר מדי? בינתיים – חיתמו על הסכם קדם נישואין למניעת עגינות

יום העגונה ויום האישה הם בדיוק הזמן לציין כי קואליציית "עיקר" מקדמת השנה את החתימה על הסכמי קדם נישואין למניעת סרבנות מצד הבעל או מצד האישה. לצערי, הנושא של סרבנות גט לא עומד להיפתר באופן מערכתי. לא עומדים לקום הרבנים אשר יאמרו שבעל אינו יכול לעכב את הגט של אשתו (מה פתאום שרבנים יגידו דבר כזה? איפה זה כתוב?).

 

לא עומדים לקום הרבנים אשר יאמרו כי הקידושין בימינו נעשים על דעת זה שהצדדים חיים ביחד ובטוב ואינם פרודים תקופה ממושכת זה מזה. לא עומדים לקום הרבנים אשר יפסקו כי אין צורך בהסכם משום שהרי ברור כשמש בצהריים שאישה אינה רוצה לדור עם נחש, ואישה לא נישאת לבעלה על דעת זה שהיא תתעגן לו שנים רבות, ולכן אם הבעל מעגן את אשתו הנישואין הם כמקח טעות, בטלים ומבוטלים משעת עשייתם. כל זה לא עומד לקרות. ובאופן כללי: לא עומדים לקום הרבנים אשר יפנו בנימוס לנשים ויאמרו: "בבקשה. בואו נשמע אתכן. בואו נשמע את דעתכן בעניין זה או אחר ואת ההצעות שלכן לשיפור המצב".

 

אשר על כן אנחנו, הציבור, חייבים לעשות את המינימום שניתן לעשות, שזה כמעט כל שניתן לעשות, והוא - לחתום על הסכמי קדם נישואין אשר יש בהם מעין איום על הצד הממאן לתת או לקבל גט, ובכך למתן ולצמצם את בעיית הסרבנות עד כמה שניתן. חתמו על הסכם קדם נישואין למניעת סרבנות!

 

כן. זה מפריע לי

כן. זה מפריע לי שהרבנים אינם מסוגלים להתמודד עם בעיה הלכתית שכולם מודעים כיום לכך שהיא בלתי נסבלת – שאישה אינה יכולה להתגרש על פי רצונה, ושהיא נסחטת כדי לקבל את הגט. כן. זה מפריע לי שהפתרון היחיד הטוב שקיים הוא לחתום על 'חוזה עוקף הלכה' בין הצדדים במקום שהדיינים היו יכולים לפתור את הבעיה לו ניסו. כן. זה מפריע לי שאנו נאלצים לחתום על הסכם חוזי כדי להתגבר על בעיה שניתן היה להתגבר עליה בכלים הלכתיים מערכתיים.

 

הבה נניח לרגע כי אנו חיים בעולם בו ההלכה קובעת כי אסור לאישה נשואה להרים יד שמאל בלי הסכמת בעלה. והבה נניח שאנו משוכנעים כי ההלכה הזאת היא לגמרי לא הגיונית, כי הרי לא עולה על הדעת שאישה לא תוכל להרים יד שמאל ללא הסכמת בעלה! כיצד היינו ניגשים לפתרון הבעיה? אפשר כמובן לעקוף את הבעיה ולהציע שכל זוג יחתום על הסכם קדם נישואין ובו הבעל מסכים לוותר על זכותו שלא להרשות לאשתו להרים יד שמאל.

 

בהסכם מעין זה הבעל יקבל על עצמו במפורש

כי אם אי פעם לא ירשה לאשתו להרים יד שמאל הוא ייקנס בקנס גדול. זאת דרך אחת. אפשר כמובן לחוקק חוק אזרחי הקובע כי כל בעל שלא ירשה לאשתו להרים יד שמאל יוכנס לבית סוהר. זאת דרך אחרת להתמודד עם הבעיה. אין ספק כי ניתן למגר את הבעיה כמעט לגמרי בדרכים הללו, אבל יש בכך משהו מן העליבות. שהרי לו הייתה הלכה כזאת פוגענית בנשים היינו מצפים שרבנים ישתמשו בכלי הפסיקה שברשותם כדי לנטרל את ההלכה הזאת במקום להזדקק להסכמים אזרחיים עוקפים.

 

אני מייחלת ליום שלא נצטרך לחתום על הסכם קדם נישואין הקובע כי צד שימנע מן הצד השני את הגט יתחייב במזונות מוגדלים. אני מייחלת ליום שבו לא נדרוש לשים סרבני גט בבית הסוהר. אני מבקשת שהרבנים ייקחו מן הבעל את הסמכות על חירותה של האישה. האם אני מבקשת יותר מדי?

 

ובינתיים – חיתמו על הסכם קדם נישואין למניעת עגינות, וליתר ביטחון עדיף ביד ימין... 

 

רבקה לוביץ' היא טוענת רבנית, העובדת ב"מרכז צדק לנשים", טל': 02-5664390

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הטבעת נפלה. מה עושים?
צילום: index open
מומלצים