שתף קטע נבחר

תיעוד: אברהם הירשזון משקר בחקירת המשטרה

במהלך עימות שערכה המשטרה בין שר האוצר לשעבר לבין מנכ"ל הסתדרות העובדים הלאומית, סיפר הירשזון כי "מעולם לא קיבל מזומנים, לא בהסדר כזה ולא בהסדר אחר". בבית המשפט סתר את עצמו ואמר: "כגודל החרדה - גודל ההסתרה"

בית המשפט המחוזי בתל-אביב התיר היום (א') לפרסום קטעים מחקירתו של שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון, בו הוא נשמע משקר ביחס למזומנים שקיבל. הירשזון הודה ששיקר מאוחר יותר במהלך עדותו. 

 

באחד מקטעי החקירה מתעמת הירשזון עם מנהל הסתדרות העובדים הלאומית לשעבר, יצחק רוסו, וטוען כי "מעולם לא קיבל מזומנים, לא בהסדר כזה ולא בהסדר אחר". בבית המשפט הודה שר האוצר לשעבר כי שיקר במשטרה והסיבה לכך - "כגודל החרדה - גודל ההסתרה". הירשזון סיפר כי חשש שרוסו יחד עם ראש אגף הכספים בהסתדרות, עובדיה כהן, ינסו להפיל עליו את כל תיק המעילה ולכן שיקר. יצויין כי רוסו נידון ל-15 חודשי מאסר בפועל לאחר שהודה והורשע במסגרת עסקת טיעון בפרשה.

 

במהלך עדותו בבית המשפט הודה הירשזון פעם אחר פעם כי קיבל לידיו מדי חודש מעטפה ובה כ-25 אלף שקל במזומן. כמו כן, קיבל מעטפות כסף מיוחדות לפני החגים ובהן סכומים דומים. שר האוצר לשעבר הודה גם בקבלת כספים לנסיעות.

 

מאז הוגש נגדו כתב האישום בגניבת מיליונים מהסתדרות העובדים הלאומית (הע"ל), נחקר הירשזון כמה פעמים מעל דוכן העדים בבית המשפט המחוזי בתל-אביב. פעם אחר פעם חזר על טענותיו כי לא גנב וכי כל הכסף שקיבל - הגיע לו. לדבריו, הפסיק לקבל שכר בהסתדרות, אך המשיך לעבוד בה ללא שכר כדי שבמידה שלא ייבחר לקדנציה פוליטית נוספת - יוכל לחזור לתפקידו. במהלך אחד הדיונים הפסיקה השופטת ברכה אופיר-תום את דבריו של שר האוצר לשעבר כמה פעמים והסבירה לו כי תשובותיו אינן הגיוניות ומעוררות שאלות קשות.

 

שר האוצר לשעבר נשאל בין היתר על העברות הכספים לבנו עופר. הירשזון ענה כי בנו נקלע לחובות ב-1996 ולכן העביר אליו כסף, אך לאחר מכן השתפר מצבו הכלכלי של עופר והוא העביר לו את הכסף בחזרה.

 במהלך חקירתו האחרונה נשאל הירשזון על החשבוניות מארוחותיו בכנסת ועל ארוחות באלפי שקלים במסעדות יוקרה שונות.

 

"זה היה חלק מהשיווק של ההסתדרות", אמר הירשזון והשופטת שאלה אותו: "מה דיברתם על הסתדרות העובדים הלאומית?". הירשזון השיב: "קודם כל צריך היה ליצור את האווירה המתאימה, אנשים מאוד נהנים מזה". השופטת: "בטח שהם נהנים, השאלה אם ההסתדרות נהנית מזה?". הירשזון: "אם נוספו לה 50 חברים חדשים היא בוודאי נהנית".

 

בתוך כך, גזר בצהריים בית המשפט המחוזי בתל-אביב שישה חודשי עבודות שירות ו-50 אלף שקל קנס על ציון כהן, בן 51 מרמת גן, שעמד בראש קרן הפנסיה בהסתדרות העובדים הלאומית, והורשע במעורבות במעילה. ציון כהן הוא אחיהם של עובדיה ודוד כהן, שהורשעו גם הם.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הירשזון בביהמ"ש
צילום: ירון ברנר
מומלצים