שתף קטע נבחר

נטורי קרתא: תחפושת חייל? עדיף כומר

התחפושת הצבאית צוברת תאוצה במגזר החרדי, ואנשי נטורי קרתא יוצאים חוצץ: בעלוני "משמרת היהדות נטען כי "המשתמש במדי השירות הלאומי אף "גרוע ממי שמתחפש לאנשי דת נוצרים"

גיוס לצה"ל? אפילו לא ב"כאילו": אנשי נטורי קרתא יוצאים נגד תחפושת החייל, הנפוצה בציבור החרדי, וקוראים להימנע מהשימוש ב"סימבאל (סמלים) ולשונות הטמאות". בעלונים "משמרת היהדות" ו"לידע ולהודיע" נטען כי מי שמשתמש בפורים במדי "פאליס (משטרה), צבא, הצלה, זק"א ושאר שירות לאומי" גרוע ממי שמתחפש לאנשי דת נוצרים.

 

תחת הכותרת "בימי הפורים אינני מתלבש במלבוש ציוני", נכתב: "כבר עוררו רבות יראי השם על דבר הפורצים בימי הפורים, להלביש בגדי נאצה החתום בחותמת כפירה של פאליציי (משטרה) וצבאם הטמא, ושאר טומאות כיוצא באלה, כהצלה זק"א וכו'". על פי נטורי קרתא, מעשה זה "מפעפע כארס של עכנאי, להרגיש חשיבות בלבישת בגדי טומאה וכפירה רחמנא ליצלן, וזאת היפך מהרגשת היהודי הפשוט לשונאם בתכלית שנאה שנאתים". 

 

בהמשך תוהה הכותב: "האם בבגדי הכומרים לעבודה זרה היה מישהו מתלבש? על אחת כמה וכמה בלבוש משרתי מפלצת הכפירה מזרע ישראל". עוד נטען בעלון כי "בניו של מלך מלכי המלכים הקב"ה אינם מתלבשים בבגדי עמלק ה-נא-ציוני... גם בפורים אין לובשים מלבוש שכתב עליה זלזול וגנאי בהמנהיג והקהילה, וכל שכן שלא שייך לנאמן המלך לסבול מלבושי נאצה ומרידה הנעשים לדמות עצמם כמשמשי ההכחשה במלך העולם".

 

נטורי קרתא - פלג קטן בחברה החרדית

נטורי קרתא (בארמית: "שומרי העיר") היא קהילה של יהודים חרדים, קנאים קיצונים, המתנגדים לציונות ואינה מכירה במדינת ישראל, מוסדותיה וחוקיה, מתוך אמונה כי בעצם קיום המדינה החילונית יש משום כפירה באל ובאמונה בביאת המשיח. 

 

חברי הקהילה אינם מכירים בסמכות בתי המשפט,

אינם נוטלים חלק בבחירות העירוניות והארציות, לא שולחים את ילדיהם למערכת החינוך הממלכתית ואינם משרתים בצה"ל. נוסף לכך הם שוללים את השימוש בעברית כשפת יום-יום, אינם נושאים תעודת זהות ומסרבים לקבל כספים מידי המדינה, אף שרובם משלמים מיסים.

 

רוב חברי הקהילה, כ-400 משפחות, גרים בשכונת מאה שערים בירושלים, 100 משפחות נוספות בבית שמש וחברים מעטים מתגוררים בבני ברק. קהילות נוספות של נטורי קרתא קיימות בארה"ב (כ-1000 משפחות בניו-יורק), בלונדון, ובקנדה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיות - כן. חייל - חס וחלילה. פורים
צילום: אורלי דיין
מומלצים