שתף קטע נבחר

פורים בירושלים: דגים מסריחים נגד שבאבניקים

בעדה החרדית לא סמכו על המשטרה וכבר לפני חודש הכינו פצצות סירחון ייחודיות כדי "למנוע פריצות במאה שערים". אחד הפעילים: "הפרחחים אולי יכולים להתגבר על הריח, אבל הפרחחות לא סובלות את זה". ואיך מתמודדים התושבים?

פאשקווילים ומשמרות צניעות – out, פצצות סירחון – in: עסקני העדה החרדית מצאו דרך מקורית להתמודד עם מאות הצעירים המתגודדים בשכונות החרדיות בירושלים בחג הפורים, והחליטו להבריח אותם בהסרחת כל האזור בריח דגים מתים. אמש (יום ג') נוסתה ההמצאה הירושלמית בהצלחה בכיכר השבת ובשכונות גאולה ומאה שערים הסמוכות, ויחד עם השוטרים במקום הצליחו בעדה החרדית לשמור על שקט יחסי אחרי שנתיים סוערות. 

 

מדי שנה נאספים בליל פורים חוגגים רבים בריכוזים החרדיים, ובהם גם צעירים וצעירות "שבאבניקים" שנאספים יחד ומעוררים פרובוקציות. בדרך כלל הצליחו המשטרה ומשמרות הצניעות למנוע אירועים חריגים, אך בעדה החרדית טוענים כי בשנתיים האחרונות המצב יצא משליטה. השנה הם החליטו להקדים רפואה למכה בפיזור פצצות סירחון בכל האזור במטרה להרחיק את החוגגים מהשכונה.  


והיתה גם שמחה. מאה שערים הבוקר (צילום: רויטרס)

 

שמואל פפנהיים, מדוברי העדה החרדית, טען בשיחה עם ynet כי "המון בחורות לא ממושמעות מניו יורק ומכל העולם לומדות בפנימיות בירושלים, והן באות לפה ומצטופפות יחד עם המון בחורים אמריקאים שגם הם לא ממושמעים. כך נוצר הפטנט הזה".  

 

"הפרחחות לא יכולות לסבול את זה"

הוא פירט כיצד עובדת השיטה, ואמר: "שלושים יום קודם החג לוקחים מהדייג עור, ראשים וכל מיני חלקים שאין מה לעשות איתם, מכניסים הכל לבקבוקים עם קצת מים, שמים את זה על הגגות בשמש היוקדת, ובליל פורים מפזרים במקומות המועדים לפורענות". לדבריו, "הפרחחים יכולים להתגבר על הסירחון אבל הפרחחות לא יכולות לסבול את זה".

  

ואיך מתמודדים תושבי השכונה? "הם כבר יודעים שלא לעבור ברחובות ומתכננים דרך עם רחובות חלופיים", הסביר הדובר, "גם ככה הם לא רוצים לעבור בכיכר השבת עם כל הבלאגן שם. מי שבכל זאת צריך להגיע הביתה ואין לו ברירה אחרת עושה את זה מהר בלי להתעכב".

  

פפנהיים הוסיף כי פצצות הסירחון משמשות את העדה החרדית באירועים המוניים נוספים המושכים צעירים מבחוץ, וכן בניסיונות להבריח מהשכונות "תושבים לא רצויים שעושים דברים לא רצויים". הוא ציין כי מדובר בהמצאה ירושלמית שלא ניתנת לשימוש בבני ברק – "שם הצפיפות ברחובות גדולה מאוד והסירחון עולה לתוך הבתים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאה שערים. לא רוצים פרובוקציות
צילום: שלומי כהן
מומלצים