שתף קטע נבחר

רבה של פתח תקווה הלך לעולמו

הרב ברוך שמעון סלומון, בן למייסדי פתח תקווה, כיהן כרב הראשי של העיר מזה 30 שנה והיה וידוע בפסיקתו הקפדנית. הבוקר התמוטט כשחזר לביתו וצוות מד"א נאלץ לקבוע מוות

הרב הראשי של פתח תקווה מזה 30 שנה, ברוך שמעון סלומון, נפטר הבוקר (יום ו'), והוא בן 70. הבוקר נסע הרב לטבול בים ובדרך חזרה התקשר נהג המונית שהסיע אותו, לבית המשפחה כדי לספר שהרב חש ברע אך לא נענה. הרב ירד מהמונית, נכנס הביתה ובטרם אמר מילה - התמוטט. צוות מד"א-ירקון הוזעק למקום וביצע ברב החייאה מתקדמת, אך נאלץ לקבוע את מותו לאחר 35 דקות. הרב סלומון חזר באחרונה מארצות הברית ואתמול סיפר שאינו מרגיש טוב לפני שהלך לישון.

 

מייד עם הגעת האמבולנס לבית המשפחה התקהלו בבית - ברחוב ריינס 35 בפתח תקווה תושבים רבים, שנודע להם שהרב התמוטט. ההלוויה יצאה ב-11:30 מביתו של המנוח לכיוון בית העלמין סגולה. אלפי אנשים הגיעו לחלוק כבוד אחרון לרב סלומון וציר התנועה מביתו עד בית העלמין נסגר לתנועה במהלך מסע ההלוויה. כוחות גדולים של המשטרה איבטחו את הלוויה וכיוונו את התנועה באזור.

 

הרב סלומון כיהן כראש הישיבה "נחלת דוד" בפתח-תקווה. הוא בן למשפחתו של יואל משה סלומון, ממייסדי אם המושבות, פתח תקווה. היה שייך לזרם הליטאי ונודע כפוסק קפדן, בעיקר בנושא הכשרות. בשנת השמיטה האחרונה היה בין רבני הערים שלא הסכימו לחתום על תעודות הכשרות, על-פי היתר מכירה ואז התעורר מתח בינו לבין חלקים בציבור הדתי בעיר - שרובם דתיים לאומיים.

 

במהלך שנות ה-80 הוביל הרב סלומון את המאבק נגד פתיחתו בשבת של קולנוע היכל בפתח תקווה. רבני העיר, סלומון ומלכה, מחו נגד החלטת ראש העירייה דב תבורי להפעיל את בית הקולנוע, ויזמו כמה עצרות מחאה שהתקיימו בימי שישי בערב בהשתתפות אלפי מפגינים, תושבי פתח תקווה ובני ברק. ניסיונות הפשרה שהוביל ראש הממשלה שמעון פרס לא עלו יפה, ובאחת ההפגנות אף נעצר הרב סלומון עצמו – מהלך שכמעט גרם למשבר קואליציוני ולהפלת הממשלה. כעבור שנתיים הורשע בהתקהלות לא חוקית לאחר שהפר את פסיקת בג"ץ שאסר על קיום ההפגנות, ונידון לעונש מאסר על תנאי.

 

היריבים האידיאולוגיים מספידים

גורמים בפתח-תקווה מעריכים כי הרב הראשי הבא של פתח-תקווה יהיה רבה של קריית אונו וחבר מועצת הרבנות הראשית, רצון ערוסי, שזוכה לתמיכה רחבה בעיר. במפד"ל מייעדים אותו לתפקיד מזה שנים, מאז נפטר הרב הספרדי משה מלכה.

 

ראש ישיבת ההסדר בפתח תקווה, הרב דוד סתיו, שלא תמיד הסכים עם רב העיר, הספיד אותו בשיחה עם ynet ואמר:

"מי שראה את הרב סלומון ראה פני יהודי מהדורות הקודמים, רב ותלמיד חכם שממשיך לדבוק במסורת אבותיו. לא הייתי בחילוקי דעות אישיים איתו אלא רק השקפתיים, ולמרות ההבדלים אנחנו כמובן אבלים מרה על הסתלקותו של תלמיד חכם בישראל".

  

הרב סתיו הוסיף כי בדור של פילוגים ושיסועים בתוך העולם הדתי הצליח רבה של פתח תקווה להתעלות מעבר למחלוקות, כשביקר כמה פעמים בישיבת ההסדר ואף מסר בה שיעורים. בנוסף דן עם רבניה ועם ראש העיר במציאת פתרונות למבנה הישיבה הנתון במחלוקת משפטית. "הרב סלומון ניסה להשכין שלום בעניין הזה כיוון שידע להעריך תורה ולומדיה, בלי קשר לזהותם, למרות הבדלי הדעות והגוונים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: הרצל יוסף
מומלצים