שתף קטע נבחר

הפגין במלחמת עיראק, ונפגע קשה בנעלין

מצבו של טריסטן אנדרסון, האזרח האמריקני שנפגע מאש צה"ל בנעלין, מוסיף להיות קשה והוא אינו בהכרה. ליד מיטתו שוהה יונתן פולק: "טריסטן נורה בכינון ישיר"

ליד מיטתו של טריסטן אנדרסון, אזרח אמריקני שנפצע באורח קשה מאוד שלשום (יום ו') מאש צה"ל בהפגנה בנעלין נגד גדר ההפרדה, יושב יונתן פולק, חברו מזה תשע שנים. אנדרסון מאושפז במרכז הרפואי שיבא בתל השומר. מצבו מוסיף להיות קשה והוא אינו בהכרה.

 

"פגשתי את טריסטן לפני תשע שנים בהפגנה בפראג נגד כינוס הבנק העולמי וקרן המטבע", סיפר פולק. "נפגשנו בהזדמנויות שונות לאחר מכן בהפגנות ברחבי העולם, הוא אפילו הפגין בעיראק עם תחילת המלחמה ורצה מאוד זמן רב להגיע לכאן. הוא הגיע הנה לפני חודש יחד עם החברה שלו מתוך מחויבות ותשוקה לנסות להתנגד לדברים שאותם הוא רואה כפוגעים ולא צודקים, כפי שהוא עושה בכל מקם אחר".


טריסטן אנדרסון, לאחר הפציעה (צילום: יונתן פולק)

 

פולק סיפר כי אנדרסון הוא פעיל שלום בכל רמ"ח אבריו ומוקד חייו בפעילותו הפוליטית. הסכנות הכרוכות בהפגנות אינן זרות לאנדרסון ולפולק. חבר משותף שלהם, צלם וידאו שתיעד הפגנות, נורה למוות לפני שנתיים בהפגנה במקסיקו. עדיין לא ברור אם מירי הצבא או השוטרים.

 

"האפשרות שדברים כאלה יקרו לנו קיימת תמיד, אני זוכר שהחבר נהרג במקסיקו, טריסטן נסע למקסיקו לכמה חודשים. זה מזעזע לחשוב שהוא הפגין בכל העולם, אפילו בעיראק עם תחילת הלחימה שם, אחד המקומות המסוכנים בעולם ודווקא פה הוא נפגע בצורה כה חמורה".

 

לטענת פולק, מאז מבצע "עופרת יצוקה" נעשה שימוש במטול גז מסוג חדש לפיזור הפגנות, שנאסר לשימוש בהפגנות בידי הפצ"ר עצמו לאחר סדרת ניסויים בשנת 2001. "טריסטן נורה בכינון ישיר למרות שלא הייתה סכנת חיים. יש שימוש קבוע במטול גז החדש ובצלפים היורים אש חיה בהפגנות, וכמות הנפגעים עלתה לאין שיעור. האלימות גברה בזמן האחרון".

 

מדובר צה"ל לא נמסרה תגובה עד לשעת פרסום הידיעה.


פורסם לראשונה 14/03/2009 23:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה סוערת בנעלין
צילום: AFP
יום שישי בנעלין
צילום: AFP
מומלצים