שתף קטע נבחר

גורמים בליכוד: נתניהו לא נלהב מרוטציה

חידוש המגעים בין קדימה והליכוד מסעיר את המערכת הפוליטית, אולם גורמים המקורבים לנתניהו מבהירים כי אינו מעוניין ברוטציה כפי שדורשת לבני. בשיחות הועלתה אפשרות לרוטציה לא-שיוויונית. היום יחודשו המגעים עם מפלגות הימין

המערכת הפוליטית ממשיכה לסעור נוכח התחדשות המגעים החשאיים בין הליכוד וקדימה. בליכוד, בקדימה ומפלגת העבודה נמשכו במהלך סוף השבוע שיחות סביב האפשרות שתורכב ממשלת אחדות. עם זאת, הלילה (יום א') טענו בכירים בליכוד ששוחחו עם בנימין נתניהו, כי התרשמו שראש הממשלה המיועד אינו נלהב מדרישתה של לבני לרוטציה בראשות הממשלה.

 

בסוף השבוע דווח ב-ynet כי בימים האחרונים חודשו המגעים החשאים בין קדימה והליכוד. נתניהו אף שוחח עם בכירים בקדימה, אולם בקדימה הבהירו

כי "לא מדובר בשיחות של משא ומתן". בנוסף התקיימו שיחות החשאיות בין בכירים נוספים בשתי המפלגות, בהם חבר כנסת גדעון סער וצחי הנגבי, שדנו באפשרות לחדש את המשא ומתן הרשמי בין שתי המפלגות להקמת ממשלת אחדות.  

 

גורמים המעורבים בשיחות אמרו ל-ynet כי "ניתן לסכם את המשא ומתן בנושאים הטכניים תוך זמן קצר מאוד. זה שטויות. הבעיה היא עם הדרישה לרוטציה". במערכת הפוליטית ציינו כי נתניהו מתכנן להיפגש עם נשיא המדינה שמעון פרס, כבר בימים הקרובים, לשם קבלת הארכה במלאכת הרכבת הממשלה, אולם נראה כי הוא אינו נלהב מהעניין. "הוא מעדיף לא לבקש עוד שבועיים. את ההסכם בין שתי המפלגות אפשר לסגור עוד השבוע אם רוצים בכך", טענו הגורמים.

 

בסביבתה של לבני הבהירו כי למרות המגעים עם יושב ראש הליכוד, אין כל שינוי מהותי בסוגייה. "לפי שעה דבר לא השתנה בנושאים המהותיים. נתניהו לא שינה בצורה משמעותית את עמדותיו".

 

בשיחות החשאיות שנערכו בין הליכוד וקדימה הועלתה אפשרות לרוטציה לא שיוויונית - לפיה יכהן נתניהו כשלוש שנים ולבני כשנתיים. נתניהו אינו מרוצה מהדרישה לרוטציה, בעוד מקורבים ליושבת ראש קדימה אמרו כי היא מעוניינת ברוטציה שיוויונית.

 

פגישות מרתוניות עם מפלגות הימין 

בימים הקרובים צפויים המגעים השקטים להימשך, בניסיון להוביל מהלך שיאפשר את הצטרפות קדימה לממשלה. עם זאת, סיכוי הצלחת השיחות לוט בערפל: יש המאמינים כי ניתן לסכם על הצטרפות קדימה ולגשר על הפערים במהירות, אך בשתי המפלגות יש גם מי שמאמין כי בסופו של דבר המהלך לא יצליח וכי הוא נועד לכישלון, בעיקר בשל סירובו של נתניהו להיענות לדרישות לבני.

 

נשיא המדינה נמצא אף הוא בסוד העניינים. גורמים המעורים בפרטים אמרו ל-ynet כי בימים האחרונים קיים פרס כמה שיחות עם גורמים שונים ועודכן בפרטים.

 

במקביל, מאיץ צוות המשא ומתן של הליכוד את המגעים עם ישראל ביתנו ועם מפלגות הימין,

בניסיון לחתום על הסכמים קואליציוניים במהרה, והיום יקיים פגישות מרתוניות אל תוך הלילה עם מפלגות המיועדות להצטרף לקואליציה.

 

ביום שישי סיכמו אנשי הליכוד ואנשי האיחוד הלאומי כי תקציבי הישיבות יוכנסו לבסיס תקציב המדינה, אולם עדיין ישנם חילוקי דיעות לגבי דרישות האיחוד הלאומי בסוגיית התיקים בהם הם מעוניינים - תיק הבינוי והשיכון ותפקיד סגן שר במשרד הביטחון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא נלהב. נתניהו
צילום: AP
לבני. רוצה רוטציה שיוויונית
צילום: רויטרס
מומלצים