שתף קטע נבחר

אין כניסה לנשים להלוויה באליכין

רוצות ללוות את המת בבית העלמין ביישוב? יש בעיה. ל-ynet נודע כי על נשים נאסר להיכנס למבנה ההספדים ולאחר מכן להתלוות להולכים אל הקבר - "גם אם מדובר באישה שבעלה נפטר או בנות בהלוויית הוריהן". רבה של אליכין: "זה אסור; השטן מקטרג והעונש על כך חמור"

נשים, שימו לב לאיסור הבא: "לא תלווה אישה את יקיריה שנפטרו אל מקום קבורתם, אלא תעמוד מנגד, ואל הקבר תקרב רק לאחר שהלכו ממנו הגברים". ל-ynet נודע כי ביישוב אליכין אוסרים על נשים להשתתף בטקס ההלוויה המתקיים סמוך לקבר.

 

"כאן נהוג שנשים לא מלוות כלל את המת בתוך בית העלמין", מספר מוטי עבדיאל, מתנדב בחברא קדישא ביישוב בצפון השרון, "החלק הראשון של ההלוויה מתקיים ברחבה בה יש מבנה מקורה, שם מתאספים באי האירוע. בזמן ההספדים נשים מתבקשות לעמוד ברחבה הפתוחה, והגברים עומדים בתוך המבנה. כשיוצאים לעבר הקבר אישה לא יכולה לגשת עד לקבר - גם אם זה בעלה שנפטר והבנות לא הולכות אחרי הוריהן. רק לאחר שהגברים הולכים - הנשים ניגשות לקבר. זה מנהג שכופים על כלל הציבור. זה לא ייחודי לאליכין . יש מנהג דומה אצל החסידים בירושלים, אבל זו לא הלכה אלא נורמה חברתית"

 

והציבור מקבל עליו את הדין?

 

"מי שלא בקיא בהלכה ובא לטקס דתי כמו קבורה נרתע מלא לכבד את המעמד. הנשים באליכין, בכל מקרה, לא הרימו קול נגד אפלייתן. לי אישית זה מפריע, יש לי השקפה שונה. אין דבר כזה שאישה אינה יכולה להכנס לבית עלמין ולהשתתף בהלויה. זה משהו שהתפתח ואין לו מקום בחברה כמו שלנו".

 

"בהלוויה שהיתה במשפחתי", מספר ל-ynet מרדכי, "ניסו למנוע מאחת הנכדות להגיד הספד. כשהיא התקדמה לדבר אמרו לה שעל פי מנהג המקום שנשים אינן מספידות. אמרתי לדובר שזה המת שלי ולא שלו, ואיפשרתי לה לדבר. זה היה מאוד מביך. היו אנשים שלא מכירים את הגישה המקומית והיו בהלם".

 

האם מותר לנשים ללוות את המת?

האמת שלא מדובר במנהג חדש. כבר בגמרא דנים בסוגיית ליווי נשים את המת, אולם המסקנה הסופית של הגמרא, בניגוד לדעת אנשי אליכין היא שמותר לנשים ללוות את המת לתוך בית הקברות.

 

גם על פי הזוהר, שחולק על הגמרא, מותר לאישה להתקרב עד ד' אמות מהקבר. במאמר תורני שכתב עבדיאל בעניין, והתפרסם באתר "קולך" הוא מבהיר כי ההלכה מתירה לנשים להתלוות לתוך בית הקברות ואי אפשר לכפות עליהן שלא ללוות את המת.

 

"בזמני הפנוי אני עוסק בהלכה

 ובהלכות אבלות. כשבדקתי את הגישה הקיימת בגמרא ובשותי"ם מתקופות שונות ברור מאוד שמעיקר הדין לכל אישה מותר להיכנס לבית הקברות. המגבלה היחידה היא מיגבלה של צניעות , וגם את זה ניתן לפתור על ידי חלוקת הקהל, כך שבצד אחד של הקבר תעמודנה הנשים ובצד האחר יעמדו הגברים. אני מוצא את המצב כפי שהוא נוהג כאן היום לא תקין".

 

הרב חיים עדני, רב היישוב אליכין, אישר ל-ynet את פרטי הכתבה ואמר בתגובה: "הנשים אינן מלוות את המת לתוך בית העלמין מפני שזה אסור. מופיע בחז"ל שהשטן מקטרג כשהוא רואה את הגברים מסתכלים על הנשים. זה קיטרוג גדול והעונש חמור".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קבורה. אילוסטרציה
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים