שתף קטע נבחר

הקונסרבטיבים נגד המכון הישראלי לדמוקרטיה

בתנועה המסורתית טוענים שלא הוזמן נציג קונסרבטיבי או רפורמי לדיוני המכון הישראלי לדמוקרטיה בנושאי דת ומדינה: "זו לא פעם ראשונה. מדובר בתפיסת עולם של הדרה שיטתית ולא בשגגה". המארגנים בתגובה: "הרקע לכינוס הוא המו"מ הקואליציוני, והוזמנו אליו כוחות פוליטיים ריאלים"

"המכון מבקש לשמש בימה ציבורית לדיון בסוגיות המרכזיות הנמצאות בראש סדר היום הציבורי בישראל", מגדיר המכון הישראלי לדמוקרטיה את אחת ממטרותיו, אבל נראה כי לא לכולם יש מקום על הבימה. לקראת כינוס "פורום השולחן העגול" של המכון, שיפגיש הערב חברי כנסת, רבנים ואנשי אקדמיה לדיון בסוגיות דת ומדינה, טוענים בתנועה המסורתית כי המארגנים מדירים בשיטתיות את נציגי הקונסרבטיבים והרפורמים מהשתתפות בדיונים, ובכך למעשה משחקים לידיהם של האורתודוכסים.

  

מנכ"ל התנועה, עו"ד יזהר הס, ונשיא כנסת הרבנים שלה, הרב ברי שלזינגר, שיגרו הבוקר "מחאה חריפה" בעניין לנשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, ד"ר אריק כרמון. במכתבם הם תוהים: "היעלה על הדעת שבסוגיות כמו גיור או נישואים אזרחיים/ברית הזוגיות לא תישמע דעתם של הזרמים הלא-אורתודוקסיים ביהדות?". על פי התנועה המסורתית, "מדובר בשתי תנועות שגיירו והשיאו אלפי אנשים בישראל, מתמודדות יום-יום עם המציאות המורכבת של יחסי דת ומדינה ומייצגות ציבור רחב בארץ וציבור ענק ברחבי העולם".  

 

עוד נטען במכתב כי גם לכינוס בנושא "הלכה ציונית" שקיים המכון בשנה הוזמנו פוליטיקאים, רבנים אורתודוקסים ואנשי אקדמיה חילונים, מבלי שיהיה בו ייצוג רפורמי וקונסרבטיבי. "הדבר מוכיח כי לא שגגה יצאה תחת ידכם. זו הדרה שיטתית, זו תפיסת עולם".

  

הס ושלזינגר מוחים "בחריפות ובכאב" נגד התפיסה לפיה ניתן להסתפק בדיאלוג אורתודוקסי-חילוני לליבון סוגיות דת ומדינה. בהמשך מכתבם הם מזהירים כי "ההדרה הזו משרתת בראש ובראשונה אותם (האורתודוכסים)", ותוהים: "מדוע על המכון הישראלי לדמוקרטיה לקבל גישה כזו? האם היושרה האקדמית והאתיקה המקצועית לא מחייבים אחרת? האם השולחן העגול לא היה עשיר יותר אם היו נשמעים סביבו הקולות כולם?".  

 

מהמכון הישראלי לדמוקרטיה נמסר בתגובה לפניית ynet: "הדיון היום מכוון היום את עצמו להסדרים הנדונים כרגע במו"מ הקואליציוני. הסדרים אלה הינם תולדה של הכוחות הפוליטיים הריאלים כרגע בישראל, ומכאן הרכב המשתתפים".  

 

את דיוני "השולחן העגול" שיתכנס הערב בירושלים תנחה מנהלת הפורום, העיתונאית כרמית גיא, וישתתפו בו חברי הכנסת יוחנן פלסנר (קדימה), לאה נס (ליכוד), זאב אלקין (ליכוד) וזבולון אורלב (הבית היהודי), הרבנים רפי פוירשטין, בני לאו, דוד סתיו ואוריאל גנזל, וחוקרי המכון הישראלי לדמוקרטיה – הנשיא ד"ר אריק כרמון, פרופ' מרדכי קרמניצר, פרופ' ידידיה שטרן ועו"ד נחום לנגנטל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו בכר
כיפה אחת, קשת דעות?
צילום: דודו בכר
מומלצים