שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סופרים ספרנים

  כנס מולטידע 2009 הוא הזדמנות לבדוק איך נראית הספרייה הציבורית במאה ה-21, ובעיקר איך נראות הספרניות. והספרנים

  השבוע נפתח בכפר המכביה ברמת גן כנס מולטידע 2009, תחת כותרת המשנה "כל מה שרציתם לדעת על ספריות, ספרניות ומה שביניהם". את הכנס מארגן מרכז ההדרכה לספריות בישראל והוא מתמקד בנושא הספריה במעגלי החברה. בין היתר מתקיימים בו מושבים על ספרניות ובלוגים, על הקשר בין תרבות וידע, עיצוב לכל והנגשת ספריות לאנשים עם מוגבלות. לכנס יגיעו גם מרצים מחו"ל.

   

  אורלי און, מנכ"ל מרכז ההדרכה לספריות: "הכנס מהווה הזדמנות להתעדכן במגוון נושאים, ללמוד על מחקרים אקדמיים חדשים ומרתקים ולקחת חלק בדיונים המעסיקים את קהילת המידע ואת אוהבי השפה והספר באשר הם". בכנס מתקיימים גם מופעים מוזיקליים, ביניהם אתי אנקרי בשירי רבי יהודה הלוי וערן צור.

   

  מאז שעבר החוק לא לחייב תשלום בספריות עירוניות ציבוריות, ניכרת מגמה של פופולריזציה ושינוי בהרגלים של חלקים מסוימים בקהל הישראלי, בין היתר של ילדים. עיקר הקהל בכנס יורכב מספרניות וגם שני ספרנים. אחד משני הספרנים הוא עופר סלע, בן 41, מנהל הספרייה העירונית בערד. 

   

  "אני מנהל צוות של תשע עובדות ואין ספק שמקצוע הספרנות עדיין נשלט ביד רמה על ידי המין הנשי", מספר סלע. "באופן אישי אני מאושר מכך. הספרנות נתפסת כמקצוע נשי עם דימוי מאוד שלילי, דימוי של נשים מבוגרות, קשוחות, קפדניות שלא מפסיקות לדרוש שקט. לשמחתי המציאות רחוקה שנות אור מהדימוי הנ"ל. בפועל במרבית הספריות יש פנים חדשות וצעירות. המחשוב החדיש מאפשר שליטה ובקרה ואת השקט המפורסם מחליפה פעילות תרבותית ענפה".

   

  דניאלה לבקוביץ' היא מנהלת הספרייה הציבורית "בלפר" רמלה והספרייה

  בכלא איילון. "הספרייה שלנו מבצעת רכש עבור הספרייה ומלמדת את האסיר/ספרן את עבודתו", היא אומרת. "ישנם אסירים שאינם יודעים קרוא וכתוב ושם הם נפגשים עם המילה הכתובה לראשונה. תפקיד הספרן בכלא הוא כמובן פריבלגיה עבור האסיר הנבחר והוא מוענק לראויים בלבד, מעין צ'ופר".

   

  לפי לבקוביץ', הספרייה של היום לא צריכה להיות רק מקום שמחליפים בו ספרים, אלא חלק בלתי נפרד מהקהילה. "ספרייה שלא תהפוך להיות לרב גוונית, אקלקטית ועכשווית - לא תשרוד. הספרייה צריכה להיות מרכז משאבים דומיננטי שהקהילה זקוקה לו. לכן, לא יעלה על הדעת מבחינתי שיהיה תושב בעיר שלא יידע על קיומה של הספרייה ועל מה שניתן לעשות בה. לא חשוב מה גורם למישהו להיכנס לספרייה, העיקר שהוא נכנס, ושבסוף גם ישאר".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סלע. אחד משני גברים
  לבקוביץ'. ספרנית המאה ה-21
  לאתר ההטבות
  מומלצים