שתף קטע נבחר

העליון: לא להעמיד לדין את הרב שמואל אליהו

המרכז לפלורליזם יהודי דרש להעמיד לדין את רבה של צפת בגין "הסתה נגד הציבור הערבי". שופטי העליון קבעו: לא נתערב בהסדר שהשיגה הפרקליטות בסוגייה

בית המשפט העליון דחה עתירה, שהגיש המרכז לפלורליזם יהודי נגד היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז, בדרישה להעמיד לדין את הרב הראשי של צפת, הרב שמואל אליהו, בעקבות התבטאויותיו נגד האוכלוסייה הערבית. השופטים קבעו כי בית המשפט אינו נוטה להתערב בהחלטות היועץ המשפטי בנושא זה, ובמיוחד לאור העובדה שהושג הסדר עם הפרקליטות ובמסגרתו פרסם הרב התנצלות על דבריו.

 

הרב שמואל אליהו אמר הבוקר בתגובה ל-ynet : "אני מצר מאוד על כך שגם בימים אלה, שבהם עם ישראל מתמודד עם בעיות כל כך משמעותיות וחשובות, מתעסקת התנועת הרפורמית ברדיפת רבנים ובניסיון להרבות שנאה ומחלוקת. אנו שמחים שגם הבג"ץ דחה את תביעתה מכל וכל, ומקווים שמכאן ולהבא התנועה הרפורמית תחזור לשורשיה האמיתיים ותעסוק בעלייה, בבניין וביהדות אמיתית".

 

עו"ד עינת הורביץ, מנהלת המחלקה המשפטית במרכז לפלורליזם יהודי, מסרה בתגובה: "יש להצטער על כך שדרך ההסתה היא דרכו של רב ומנהיג ציבור בישראל, המשתמש במעמדו כפלטפורמה לליבוי איבה כלפי אוכלוסיות שונות ומבזה את היהדות בשימוש הנלוז שהוא עושה בה. יש לקוות שבעתיד ישכילו רשויות החוק למצות את הדין עם כל המסיתים לגזענות והמלבים את אש השנאה, כולל רבנים, ולא יסתפקו בדרך הקלה של העמדה לדין של אוהדי כדורגל בלבד".

 

ההסדר בפרקליטות

"אני קורא לשלום ואחווה בין יהודים וערבים", כך הכריז הרב הראשי של צפת, שמואל אליהו, לאחר שפרקליטות מחוז הצפון החליטה על ביטול כתב האישום נגדו בגין הסתה וגזענות. ההחלטה התקבלה בעצה אחת עם היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה ובעקבותיה התחייב אליהו להתנצל בתקשורת בפני המגזר הערבי. "הפרקליטות סוברת שהתועלת בקריאתו של הרב, שיש בה תרומה לקידום סובלנות וכבוד הדדי, עולה על התועלת שבקיום משפט ארוך וסבוך שכזה", נכתב בנימוקי ביטול כתב האישום.

  

הרב שמואל אליהו הואשם בשנת 2006 באמירות

גזעניות חמורות לכאורה כלפי המגזר הערבי בכלל והסטודנטים הערבים הלומדים בעיר צפת בפרט, אותן השמיע לאחר פיגוע באוטובוס בהר מירון באוגוסט 2002. את הדברים אמר אליהו בעקבות מעצרה של צעירה ערבייה – יאסרה בכרי - סטודנטית הלומדת במכללה בצפת, אשר ידעה על הפיגוע ולא מנעה אותו. הרב אליהו אף הגדיל לעשות כאשר מלבד הקריאה להרחיק את כל הסטודנטים הערבים מהמכללה, ביקש מתושבי צפת שלא להשכיר להם דירות.

 

על פי ההסדר אליו הגיעו הפרקליטות ועורכי דינו של הרב, פירסם הרב אליהו הבהרה ממנה עולה כי בדבריו לא התכוון לכלל הציבור הערבי. הפרקליטות הבהירה לו מצידה כי במידה ובעתיד תהיינה התבטאויות דומות יחודשו ההליכים כנגדו, כולל בתיק זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
הרב שמואל אליהו
צילום: אביהו שפירא
מומלצים