שתף קטע נבחר

על גופתם המתה

כל העולם מדבר על "עולמות הגוף", תערוכה המציגה עשרים גופות ולמעלה מ-130 איברים אותנטיים. בארה"ב היא שוברת שיאי מבקרים, בפולין ניסו לסלק אותה, והוגו צ'אבס סגר אותה בטענה שהיא מבטאת את ההתדרדרות המוסרית של העולם. ב-6 באפריל תגיע למוזיאון מדעטק בחיפה ותוכלו לשפוט בעצמכם

עשרים מוצגי גוף ולמעלה מ-130 איברים אותנטיים של גוף האדם ינחתו בתחילת חודש אפריל בישראל במסגרת תערוכת "עולמות הגוף", (Body Worlds), התערוכה המדוברת ביותר בעולם. התערוכה עושה שימוש בגופות אדם אמיתיות שמאפשרות את חשיפת המבנה האנטומי המדהים והמדויק של הגוף האנושי.

 

 

הגופות שומרו בטכניקה ייחודית (פלסטיזציה), שהמציא המומחה לאנטומיה ד"ר גונטר פון האגן. זוהי הפעם הראשונה בה מוצגת תערוכה מסוג זה בישראל, בעולם צפו בה כבר למעלה מ-26 מיליון מבקרים. התערוכה מוצגת כיום בארצות הברית (סן דייגו, טמפה) ובאירופה (לונדון, היידלברג, סביליה).

 

מטרת התערוכה ושליחותה הינה לגלות ולחשוף את המבנה האנטומי של גוף האדם ותפקודו במעין שיעור יחיד במינו על מורכבות גוף האדם. התערוכה כוללת כאמור, עשרים מוצגי גוף אוטנטיים של גוף האדם בשלמותו, מעל ל-130 איברים פנימיים בודדים שעברו כולם שימור. בנוסף מאפשרת התערוכה התבוננות במערכות המופלאות של הגוף האנושי כאשר הוא בריא ובשעה שבה הוא קורס, כתוצאה ממחלה.

 

צילום: מייק פריזבי

 

 

 

בין היתר, ניתן לראות השוואה בין ריאותיו של אדם שאינו מעשן למעשן, השוואה בין כבד של אלכוהוליסט מול כבד בריא ולצפות במערכות הגוף השונות כמו מערכת כלי הדם, מערכת העצבים, מערכת העיכול במצבן הטבעי ובמצבי חולי שונים. מקורם של כל המוצגים - בתורמים אשר בעודם בחיים, תרמו את גופם לצורך הצגתו בתערוכה.

 

התערוכה מגיעה לישראל לאחר שהוצגה בפני מיליונים במדינות שונות. לא בכל מדינה התקבל הרעיון להציג גופות במוזיאון באהדה ובהבנה. בחודש פברואר הוגשה בבית משפט בפולין תלונה נגד מארגני התערוכה. התובעים טענו שהכנת התערוכה היוותה עבירה על החוק המקומי האוסר על השחתת גופות ולכן הצגתה אסורה. התביעה נידונה כעת ובינתיים התערוכה עדיין מציגה בורשה למרות התלונות.

 

ב-9 במרס סגר שליט ונזואלה, הוגו צ'אבס, את התערוכה בטענה שהיא מייצגת את ההתדרדרות המוסרית שעובר העולם. יהיה מעניין לראות כיצד תתקבל התערוכה בחברה הישראלית, שבה קדושת גופו של המת היא נושא עדין ומורכב מבחינה דתית.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המתים מגיעים לישראל
צילום: מייק פריזבי
מומלצים