שתף קטע נבחר

מחקר: פסולת פלסטיק הורגת צבי ים נדירים

חוקרים מקנדה ניתחו מאות פגרים של צבי ים ענקיים ממין גילדי, שנאספו מרחבי העולם ב-122 השנים האחרונות וגילו כי בשליש מהם נמצאו שאריות פלסטיק במערכת העיכול. "הצבים ניזונים ממדוזות, אבל מתבלבלים בינן לשקיות הפלסטיק", הם אומרים. "בגלל רשלנות האדם, הזוחלים הנדירים עשויים להיכחד"

זיהום ימי ובמיוחד פלסטיק מאיימים על בעלי החיים הימיים ובעיקר על צב הים ממין גילדי, הנחשב לאחד מצבי הים הגדולים בעולם ומגיע למשקל של 300-500 קילוגרם.

 

למרות משקלם הכבד, הצבים הללו הם נחשבים לשחיינים מהירים שהצליחו להסתגל לסביבה הימית וחיים בדרך כלל באוקיינוסים פתוחים. הצבים הגילדיים ניזונים מפלנקטון ואצות, אך המזון החביב עליהם הוא מדוזות.

 

חוקרים מאוניברסיטת טורונטו בקנדה טוענים כי פסולת הפלסטיק הצפה במים עשויה לבלבל את הצבים המחפשים מדוזות למאכל ולכן מהווה סכנה קיומית לזוחלים. שלושת החוקרים ביצעו 408 נתיחות לצבי ים גילדיים שחיו בין השנים 1885-2007 כדי לגלות האם יש עדות לקיומן או חסרונן של חתיכות פלסטיק במערכת העיכול של הצבים.

 


 

שליש מהצבים בלעו פלסטיק

החוקרים רצו לגלות האם תופעת בליעת הפלסטיק בצבי הים היא מהומה על לא דבר או מציאות. "זה היה מאמץ כביר שהניע אותנו לנתח פגרי צבים שנאספו במאה האחרונה בכל רחבי העולם", מסביר ד"ר מייק ג'ונס. "לאחר שבדקנו את התוצאות של הנתיחות, גילינו כי יותר משליש מהצבים בלעו פלסטיק".
 
במחקר שהתפרסם לאחרונה ב-"Marine Pollution Bulletin Journal", ציין ג'ונס כי "אנו עדים לסכנות שמציב הפלסטיק לבעלי החיים בים, זו אשפה שאנו בני האדם אחראים לקיומה באופן ישיר ועקיף להשלכתה באוקיינוסים. עד כמה ברור לנו המסר הנוכחי? כנראה שלא מספיק".

 


 

 

רשלנות האדם מסכנת את החיות בים

על פי נתוני קרן הטבע העולמית (WWF) צבי הים ממין גילדי הם הם בעלי כושר נדידה למרחקים ארוכים וסוד כוחם טמון לא רק בשיריון הקשה אלא ביכולת לצלול לעומק רב. ידוע כי מרבית הצבים הגילדיים מסוגלים לצלול לעומקים של עד כ-500 מטר, אך מדענים תיעדו צבי ים שצללו לעומק של 1,230 מטר.

 

בדומה לשאר מיני הזוחלים הימיים, כדוגמת צבי הים החומים והירוקים, גם צב הים הגילדי נתון לאיומים רבים בטבע כתוצאה מציד בלתי חוקי, ביזת קינים בחופי הים, זיהומים ימיים ומפגשים קטלניים עם רשתות דייגים.

 

השילוב של הגורמים הללו הביאו לפגיעה קשה במין הנדיר והוא נחשב לבעל חיים בסכנת הכחדה קריטית. לטענת החוקרים,  רשלנות של האדם בזיהום הסביבה מסכנת בעלי חיים ששרדו מליוני שנים. 

 

ג'יימס סבור כי הצבים נופלים בפח למראה שקיות הפלסטיק או פסולת פלסטיק דומה ומשערים כי מדובר בארוחה מזינה. הדבר הופך אותם לפגיעים במיוחד באזורים אליהם הם מגיעים כדי לאכול מדוזות ופוגשים במקומן פסולת מסכנת חיים, העשויה לגרום להם לבעיות בריאותיות קשות ואף למוות.  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוהבים מדוזות ובולעים שקיות. צב ים גילדי
צילום: WWF-Canon
סכנה ממשית לקיומו של הזוחל הנדיר
צילום: איי אף פי
מומלצים