שתף קטע נבחר

"אובמה תומך בהצהרת זכויות ההומוסקסואלים"

ממשל אובמה החליט לחרוג ממדיניות הממשל הקודם ולחתום על הצהרת או"ם הקוראת למדינות העולם שלא להתייחס להומוסקואליות כאל פשע. גורם בבית הלבן: "ארה"ב מודאגת מהפרת זכויות האדם על בסיס נטייה מינית"

ממשלו של ברק אובמה תומך בהצהרת או"ם הקוראת למדינות העולם שלא להתייחס להומוסקסואליות כאל פשע - כך הודיעה הערב (יום ד') מחלקת המדינה האמריקנית. הנשיא האמריקני הקודם, ג'ורג' בוש, סירב לחתום על ההצהרה.  

 

דובר מחלקת המדינה רוברט ווד טען כי ממשל אובמה, שנכנס לתפקידו לפני שמונה שבועות, יצטרף עתה ל-66 המדינות האחרות החברות באו"ם שהביעו תמיכה בהצהרת האו"ם בדצמבר, המגנה הפרות זכויות אדם בהתבסס על נטיות מיניות וזהות מגדרית. "ארה"ב היא מגנה נלהבת של זכויות אדם ומבקרת הפרות זכויות אדם ברחבי העולם", אמר ווד לעיתונאים.

 

"נצטרף לתומכים האחרים בהצהרה ונמשיך להזכיר למדינות את החשיבות שבכיבוד זכויות האדם של כל האנשים בכל החזיתות הרלוונטיות בזירה הבינלאומית", הוסיף ווד.

 

בדצמבר נמתחה ביקורת על ממשל בוש, שהיה לממשל המערבי היחיד שעמד על סירובו לחתום על ההצהרה. כל 27 המדינות החברות באיחוד האירופי וכן יפן, אוסטרליה, מכסיקו ועוד 36 מדינות תמכו בהצהרה.

 

קודם להודעת מחלקת המדינה, דיווחה סוכנות הידיעות AP כי הממשל החליט לתמוך בהצהרה לאחר שעמדת ממשל בוש כלפי המסמך הלא מחייב נבחנה מחדש. גורמים בממשל הסבירו כי אובמה יחתום על ההצהרה כדי להראות שארצות-הברית תומכת בזכויות אדם לכולם. 

 

גורם בבית הלבן מסר לסוכנות הידיעות כי ארה"ב מודאגת מ"האלימות והפרות זכויות האדם של הומואים, לסביות, טרנסקסואלים, וביסקסואלים" וכן "מההתייחסות לנטייה מינית כאל פשע במדינות רבות". "במלים של בית המשפט העליון של ארה"ב, הזכות להיות משוחררים מהוצאה אל מחוץ לחוק על בסיס נטייה מינית 'מקובלת כחלק אינטגרלי מהחירות האישית'".

 

ארגונים למען זכויות ההומוסקסואלים וארגונים אחרים מתחו ביקורת חריפה על ממשל בוש, כאשר סירב לחתום על ההצהרה כשהוצגה באו"ם ב-19 בדצמבר - וקיבלו בברכה את הודעת הממשל היום. גורמים אמריקנים הסבירו אז שארה"ב אכן מתנגדת להפיכת ההומוסקסואליות לפלילית, ואולם חלקים מההצהרה העלו סוגיות משפטיות שדרשו בחינה מעמיקה.

 

בזמנו נטען כי אנשי בוש חששו שההצהרה תחייב את הממשל הפדראלי לעסוק בתחומים שבסמכות הרמה המדינית. בכמה מדינות בארה"ב, בעלי בתים ומעסיקים מורשים להפלות על בסיס נטייה מינית, וברמה הפדראלית נאסר עדיין על הומואים מוצהרים לשרת בצבא. עדיין לא ברור כיצד הגיע ממשל אובמה למסקנה שונה בנושא. כשאושרה ההצהרה, היו מדינות מוסלמיות שהתנגדו וטענו כי הגנה על נטייה מינית יכולה להוביל להפיכת "מעשים שיש לגנות לנורמה". גם הוותיקן התנגד להצהרה.


פורסם לראשונה 18/03/2009 08:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. יתמוך בהצהרת האו"ם
צילום: AP
בוש התנגד "מסיבות משפטיות"
צילום: רויטרס
מומלצים