שתף קטע נבחר

עדויות חיילים מעזה: "ההוראות היו בעצם לרצוח"

הרג חפים מפשע, הוראות לירות בלי הבחנה בתוך בתים, הרס רכוש ללא סיבה - כך תיארו מפקדים ב"עופרת יצוקה" את הפעילות: "בעזה מותר לך לעשות מה שאתה רוצה". צה"ל: "נקבל עוד מידע ונתחקר לעומק"

"אתן לכם סיפור מאפיין: אחד הקצינים שלנו, מפקד של פלוגה, ראה מישהי, זקנה, עוברת על איזה ציר, טווח די רחוק, אבל מספיק כדי שתספיק להוריד את מי שאתה מזהה שם. אם היא חשודה, לא חשודה, לא מכיר את הסיפור שלה... מה שהוא עשה בסוף זה להעלות אנשים לגג וביחד עם קלעים להוריד אותה. אני הרגשתי מהתיאור הזה פשוט רצח בדם קר".

 

הציטוט הזה שייך לאביב (השמות בדויים), מפקד כיתה, שהשתתף בלחימה בעזה. הוא השתתף בכנס הלוחמים לסיכום מבצע "עופרת יצוקה", שהתקיים בחודש שעבר במכינה הקדם צבאית באורנים. פרוטוקול הכנס, שכולל עדויות קשות, פורסם השבוע בעלון בוגרי המכינה, "בריזה". הרושם שעולה ממנו מטיל צל כבד על פעילות הצבא - שכללה לפי העדויות הרג פלסטינים בשל הוראות לא ברורות, הרס רכוש ובאופן כללי מוסר לחימה שמעלה שאלות נוקבות.

 

"ציפינו לנהל שיח של אחרי המלחמה, בו נשמע חוויות אישיות ותובנות של הלוחמים, אבל לא ציפינו לשמוע את העדויות שהושמעו", אמר ל-ynet יו"ר המכינה, דני זמיר, שהנחה את הכנס. "זה היה הלם מוחלט מבחינתנו".

 

המ"כ אביב סיפר עוד בכנס באופן כללי על אופי הפעילות והתחושות שעמן נשאר. "אתה בא, תופס בית, מעיפים את הדיירים משם ותופסים את הבית. ישבנו בתוך בית משהו כמו שבוע...

 בעצם חיכינו לחטיבה של טנקים שתכבוש את הים וניצור סוג של חיץ... מה שהכי זכור לי זה הדבר שהכי עיצבן אותי - לקראת סוף המבצע היה תכנון להכנס ...איזור מאוד צפוף... ובתדריכים התחילו לדבר איתנו על מה נהלי הפתיחה באש בתוך העיר, כי כמו שאתם יודעים הפעילו המון המון אש והרגו המון המון אנשים בדרך כדי שאנחנו לא ניפצע ולא יירו עלינו.

 

"אז בהתחלה ההגדרה הייתה להיכנס לתוך בית, היינו אמורים להיכנס עם איזה רכב משוריין, לפרוץ לתוך הדלת התחתונה, להתחיל לירות בפנים ואז פשוט לעלות קומה קומה ו... אני קורא לזה לרצוח... בעצם לעלות קומה קומה וכל בנאדם שאנחנו מזהים לירות בו. זה דבר שבהתחלה אמרתי לעצמי - איך זה הגיוני?

 

"גורמים מלמעלה אמרו שמותר כי כל מי שנשאר בגזרה ובתוך העיר הוא בעצם מופלל, הוא מחבל, כי הם לא ברחו, ואני לא ממש הבנתי, זאת אומרת אין להם ממש לאן לברוח מצד אחד אבל מצד שני אומרים לנו שהם לא ברחו אז זו אשמתם... זה גם טיפה הפחיד אותי. אני גם ניסיתי להשפיע כמה שאפשר מתוך התפקיד הנמוך שלי לשנות את זה".

 

"'כולם מחבלים', וכל מה שדוחפים לנו בתקשורת להגיד"

הוא הוסיף לשחזר את מה שראה: "בסוף - ההגדרה הייתה שנכנסים לתוך בית, מפעילים רמקולים, אומרים להם קדימה כולם לברוח יש לכם חמש דקות, מי שלא יוצא הורגים אותו... ואז הגיע רגע מאוד מעצבן שאני זוכר אותו טוב - חייל שלי בא אלי ואומר לי 'למה?', אמרתי לו 'מה לא ברור? אנחנו לא רוצים להרוג חפים מפשע', הוא עושה לי 'מה, כל מי שנמצא שם הוא מחבל, זה ידוע',

 אמרתי 'נראה לך שאנשים שם באמת יברחו? אף אחד לא יברח.. ואז חברים שלי מצטרפים 'אנחנו צריכים לרצוח כל בנאדם שנמצא שם, מה, כל בנאדם שנמצא בעזה הוא מחבל, טרוריסט"... וכל מה שדוחפים לנו בתקשורת למוח להגיד...

 

"ואז אני מנסה להסביר לבחור שלא גדל בחינוך של הבנה של דברים כאלה שלא כל מי שנמצא שם הוא מחבל, ואחרי שהוא יהרוג איזה שלושה ילדים וארבע אמהות ונמשיך לקומה למעלה ונהרוג עוד איזה 20 איש, בוף זה מצטבר לשמונה קומות כפול חמש דירות בקומה, מינימום 40-50 משפחות שאתה רוצח. זה לא ממש עזר. החיילים לא באמת מבינים את זה. וזה ממש תסכל להבין שבתוך עזה מותר לך לעשות מה שאתה רוצה - לשבור דלתות של בתים סתם כי זה נחמד, ואם תבוא לחייל ותגיד לו 'למה אתה שובר את התמונה של המשפחה שיש שם', סתם כי אפשר. אני חושב שזה היה הדבר הכי מרכזי, להבין כמה צה"ל נופל בקטע הערכי באמת. כמה שנדבר שצה"ל הוא צבא ערכי, בואו נגיד שזה לא בשטח, לא ברמת הגדוד, זה למה אנחנו פה, למה אנחנו באים לשנות".


כתובת על קיר בית משפחה בשכונת זייתון (צילום: AP)

 

מ"כ אחר שדיבר בכנס, רם, סיפר על מקרה של הרג משפחה: "נכנסנו לבית, שמנו את המשפחה באיזה חדר. כמה ימים אחרי זה נכנסה לשם מחלקה אחרת, ואחרי כמה ימים אחרי שנכנסנו הייתה הוראה לשחרר את המשפחות. למעלה הקימו עמדות, זו הייתה עמדת קלעים על הגג והמ"מ שחרר את המשפחה ואמר להם לקחת ימינה. אמא אחת ושני ילדים לא הבינו ולקחו שמאלה, ושכחו להודיע לקלע על הגג שזה תקין ושחררו אותם ולנצור את האש... אפשר להגיד שהוא פעל כמו שצריך, כמו שנתנו את ההוראות... אמרו לו שמהכיוון הזה אף אחד לא מתקרב, והוא ירה ישר. אני לא יודע אם ירה לרגליים או משהו כזה בכלל אבל בסופו של דבר הוא הרג אותם... זה היה ממרחק 100 או 200 מטר".

 

כשנשאל בכנס אם דיבר עם הקלע לאחר מכן, השיב רם שלא: "אני לא חושב שהוא מרגיש יותר מדי רע עם זה, הוא עשה את מה שאמרו לו. האווירה באופן כללי של רוב האנשים שיצא לי לדבר איתם... החיים של הפלסטינים זה... בוא נגיד, דבר הרבה פחות חשוב מהחיים של החיילים שלנו".

 

"הייתה תחושה שמשהו לא טוב קורה, הדחקנו אותה"

המכינה הקדם צבאית ע"ש יצחק רבין באורנים הוקמה לפני 11 שנה, על ידי התנועה הקיבוצית ומרכז רבין. לדברי היו"ר, דני זמיר, מדי שלושה חודשים נערך במכינה כנס בוגרים, וכשיש אירוע דרמטי כמו המבצע בעזה, נערך כנס שכזה ובו לוקחים חלק המשתתפים באירוע. בכנס שהוקדש למבצע "עופרת יצוקה" נטלו חלק בוגרי המכינה, חיילים בחי"ר וטייסים בחיל האוויר.

 

לדברי זמיר, "למרות שלא חשבנו שיש בעיה מוסרית עד שהחבר'ה הללו התחילו לספר את מה שהיה להם בבטן, הייתה תחושה שמשהו לא טוב קורה שם - על רקע הערפול התקשורתי שליווה את המבצע. אבל הדחקנו את התחושה הזו".

 

לאחר שהבוגרים שיתפו את באי הכנס בחוויות הקשות, בהן היו עדים להפרת הקוד המוסרי של צה"ל באופן בוטה, הבין זמיר שעליו לעשות מעשה. הדברים בכנס תומללו לטובת עיתון הבוגרים, ולאחר קריאה חוזרת של העדויות החמורות, הוחלט לפנות לצבא.

 

הוא פנה ללשכת הרמטכ"ל, ועדכן באשר לעדויות שנחשפו בכנס. "זה בהחלט לא קל לארגון כמו הצבא לשמוע דבר שכזה והקצינים שאיתם דיברתי היו מאד מופתעים. לדבריהם, עד עתה התחקירים לא מצאו כשלים ערכיים שכאלה. חיברו אותי עם קצין חינוך ראשי בצה"ל, שקיבל את החומר והבטיח לבדוק", אמר יו"ר המכינה.

 

תגובת דובר צה"ל

"בעקבות פניה של ראש מכינת רבין, מר דני זמיר, ללשכת הרמטכ"ל, נערכה פגישה בינו ובין קצין חינוך ראשי, תת-אלוף אלי שירמייסטר. קצין חינוך ראשי תיאר בפני ראש המכינה את תהליכי התחקורים המבצעיים והערכיים המתקיימים בצה"ל ובמפקדת קצין חינוך ראשי

 בכל הרמות ואת הפעולות שנעשו טרם המבצע, במהלכו ולאחריו על מנת להטמיע בחיילים ובמפקדים את ההיבטים הערכיים שבלחימה.

 

"עוד הבהיר תא"ל שירמייסטר כי צה"ל עורך בימים אלו תחקירים מעמיקים ויסודיים וכי המפקדים מעודדים שיח בנושאים אלו. לצה"ל אין כל ידיעות תומכות או קודמות לאירועים המדוברים. צה"ל יבדוק אמיתותם ויתחקר במידת הצורך. עוד יצוין כי ראש המכינה התבקש להעביר לצה"ל כל מידע שיש בידו על מנת שנוכל להתייחס ולתחקרו לעומק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הריסות ברפיח
צילום: AP
"צה"ל מוסרי - לא ברמת השטח"
צילום: רויטרס
מומלצים