שתף קטע נבחר

יוזף פריצל נידון למאסר עולם במוסד פסיכיאטרי

האב האוסטרי שכלא את בתו במשך 24 שנים בצינוק מאולתר במרתף ביתו, הורשע בכל העבירות שבהן הואשם, ובכלל זה רצח אחד משבעת הילדים שילדה לו, באמצעות הזנחה. בהתאם להמלצה רפואית, הוא נידון למאסר עולם במוסד סגור. פרקליטו: הוא רגוע יותר כעת, כשהצדק נעשה

פרשת ההתעללות שהסעירה את העולם הגיעה אל קיצה: בית משפט באוסטריה גזר היום (ה') על יוזף פריצל עונש של מאסר עולם, אותו ירצה במוסד פסיכיאטרי סגור. זאת לאחר שחברי המושבעים הרשיעו אותו, על-פי הודאתו, בכל העבירות שבהן הואשם, ובכלל זה רצח בנו התינוק באמצעות הזנחה. פריצל הורשע גם בכליאת בתו אליזבת במשך 24 שנים, אינוסה, גילוי עריות, כפייה ושיעבוד.

 

עורך דינו של פריצל, ד"ר רודולף מאייר, אמר כי הוא אמנם לא יכול היה לדבר עם מרשו אחרי הקראת גזר הדין, אך הוא מתרשם כי "כעת הוא רגוע יותר, כשהצדק עשה את שלו". לדברי הפרקליט, הרגע שבו הוא התמודד פנים אל פנים עם אליזבת, שנכחה בימים שני ושלישי באולם בית המשפט, היה הרגע שגרם לתזוזה של דברים בנפשו והובילו להודאתו.

 

על פי החלטת בית המשפט, פריצל יועבר ראשית למרכז אבחון, שם ייקבע לאיזה בית חולים יישלח. במהלך מאסרו הוא צפוי לעבור גם טיפולי תרפיה, משום שהחוק האוסטרי מעריך כי אסירים חולי נפש מסוגלים לשוב ולהשתלב בסופו של דבר בחברה.

 

"בתיאוריה, בתוך 15 שנה לכל המוקדם הוא יוכל להשתחרר מוקדם בעקבות התנהגות טובה ותרפיה מוצלחת, סביר להניח שמבית החולים הפסיכיאטרי הוא ימשיך הישר אל בית כלא שם ירצה את יתר מאסרו", נמסר במסיבת עיתונאים שערכו נציגי התביעה לאחר מתן גזר הדין.

 

יוזף פריצל כלא את בתו בצינוק מאולתר שהקים במרתף ביתו והכניסה להריון שש פעמים. באחת הלידות נולדו שני תאומים, ואולם אחד מהם, מיכאל, סבל מאז לידתו מקשיי נשימה ומת כעבור שלושה ימים במרתף, אחרי שאביו סירב לפנותו לטיפול. פריצל נידון למאסר עולם במוסד פסיכיאטרי, בהתאם להמלצת פסיכיאטרית שזימן בית המשפט. הפסיכיאטרית, אדלהייד קסטנר, קבעה אתמול כי פריצל אחראי למעשים שביצע, ואולם עדיין מהווה איום ולכן יש לאשפזו במתקן רפואי.

 

"אני מתחרט בכל לבי"

פריצל, מהנדס בניין לשעבר בן 73, נראה כמי שקיבל בהבנה את גזר הדין ונופף בידו הימנית. אתמול הוא הודה במפתיע בכל האישומים שהוגשו נגדו, בהם רצח של אחד התינוקות שילדה לו באמצעות הזנחה ושיעבוד - שתי עבירות שבהן כפר בפתח משפטו. סעיפי האישום האחרים כוללים: אונס, גילוי עריות וכפייה.

 

עורך דינו של פריצל, רודולף מאייר, אמר מחוץ לבית המשפט כי מרשו "הראה בהודאתו שהוא מבין את חומרת פשעיו ומעשיו, ולכן גזר הדין הוא הגיוני". "אני מתחרט בכל לבי... אני כבר לא יכול לתקן זאת", אמר היום פריצל בקול רועד וחלש בבית המשפט. 

 

אחרי שבמשך 11 חודשים המעיט פריצל בחלקו במות התינוק, הודה אתמול לפתע בבית המשפט כי היה מודע לכך שהוא נזקק לטיפול. "אני לא יודע למה לא עזרתי", אמר בעיניים דומעות. פריצל, שבפתח משפטו הסתיר את פניו באמצעות קלסר כחול, עומת השבוע לראשונה עם עדותה של בתו אליזבת, שסיפרה כיצד כלא אותה ואנס אותה מאז הייתה בת 18.

 

רבים תיארו את פריצל כבעל אופי רודני, וכאדם נהג לשלוט בבני משפחתו ביד קשה. הוא נעל את בתו בצינוק מאולתר מתחת למרתף הבית שבו גר ב-29 באוגוסט, 1984. לאשתו ושאר האנשים שהתעניינו לאן נעלמה אליזבת סיפר כי הצטרפה לכת. במשך השנים נהג לאנוס אותה, והיא ילדה לו שבעה ילדים, מהם מת אחד זמן קצר לאחר לידתו. פריצל השמיד את הגופה.

 

שלושה מהילדים אומצו על-ידי פריצל ואשתו רוזמרי, בת 69, וגדלו בחיקם בקומות העליונות. הוא סיפר לרוזמרי, שגם היא ילדה לו שבעה ילדים, שאליזבת שלחה אליהם את התינוקות משום שלא יכלה לגדלם בתנאי הכת שאליה הצטרפה. שלושת האחרים לא ראו אור יום בחייהם עד אשר חולצו בחודש אפריל אשתקד. הפרשה נחשפה לאחר שבתה הבכורה של אליזבת, קירסטן בת ה-19, פונתה לטיפול רפואי בבית חולים במצב קשה.

 

בפתח המשפט ביום שני, אמרה התובעת בורקהייזר כי פריצל השתמש בבתו כ"צעצוע", ותיארה את "האווירה המורבידית" במרתף שבו לא היו מים חמים, חימום, אוויר צח או אור שמש. הפסיכיאטרית קסטנר אמרה כי פריצל בחר באליזבת כקורבנו מכל ילדיו משום שהשליטה בה העניקו לו את הסיפוק הגדול ביותר. "היא עקשנית כמוני, חזקה כמוני", אמר לה פריצל. מאז חולצה מהצינוק, שינתה אליזבת את שמה ועברה להתגורר עם כל ילדיה במקום לא ידוע, הרחק מאמשטטן, שם נכלאה במשך יותר ממחצית חייה.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פריצל: מתחרט מעומק לבי
צילום: AP
התובעת. דרשה מאסר עולם
צילום: AP
עוה"ד של פריצל: מבטה של הבת גרם לו להודות
צילום: AFP
ניידות השידור מחוץ לבית המשפט
צילום: AP
מומלצים