שתף קטע נבחר

קרב הדפדפנים: לא רק אקספלורר 8

ההכרזה על גירסה 8 של אינטרנט אקספלורר ממחישה את התזזית במלחמת הדפדפנים. בדרך להחליף את מערכת ההפעלה, כל המתחרים עוברים שידרוג מואץ ומציעים מהירות גבוהה ושירותים מקוריים. סקירת מצב

עולם הדפדפנים סוער בשנה האחרונה, אחרי תקופה ארוכה של שקט תעשייתי. בסוף השבוע שעבר הוכרז רשמית על האקספלורר 8 של מיקרוסופט (גם בעברית‭,(‬ ולגמרי לא במקרה צצו במקביל גרסאות בטא חדשות למתחריו העיקריים, ביניהם בטא שנייה לדפדפן כרום של גוגל.

 

כל השחקנים על המגרש החם הזה מבינים שהכללים הישנים השתנו: אם הגרסאות הראשונות של הדפדפנים התאימו לשימוש הקלאסי ברשת - אתרים סטטיים, שכללו בעיקר טקסטים ותמונות, כיום השימוש ברשת שונה לחלוטין: החיבור לרשת התרחב מאוד והפך מהיר יותר, האתרים השתדרגו והפכו מורכבים ומתוחכמים יותר.

 

למעשה, אפשר כיום לעשות כמעט הכל באינטרנט באמצעות הדפדפן בלבד, בלי להתקין תוכנות במחשב. תיבות הדואר האלקטרוני ברשת גדולות ונוחות לשימוש, אפשר להאזין לשירים ברשת במקום להעביר את הדיסקים אל המחשב, או במקום להוריד קבצים. גוגל, Zoho ואחרים מציעים שירותים שמתחרים בחבילות אופיס וכוללים מעבדי תמלילים ברשת, ניהול גליונות אלקטרוניים ועוד. אדובי מציעה גרסה בסיסית של פוטושופ ברשת.

 

האתר Picnic מציע עריכת תמונות, וכמוהו רבים אחרים. פייסבוק מציעה עשרות יישומים שונים שפועלים בדפדפן, אתרים אחרים מציעים מעין מערכת הפעלה נפרדת, שנמצאת ברשת, ‭.WebOS‬ גם שירותי מסרים מיידיים זמינים ברשת, ויש אתרים שמציעים שילובים של תוכנות ממקורות שונים ‭.(Mashup)‬ ואפשר להמשיך את הרשימה עוד ועוד.

 

הדפדפנים הוותיקים והמוכרים לא מתמודדים בצורה טובה, או בכלל, עם כל האפשרויות הללו. דפדפנים? אנחנו מזמן כבר לא רק מדפדפים בין עמודי אינטרנט. הדפדפנים הם בעצם מערכת ההפעלה הבאה, והקרב הוא על המשתמשים בה.

 

זוהי אחת הסיבות העיקריות לכניסתה של גוגל לתחום: החברה מציעה שירותי רשת שונים - דואר אלקטרוני ‭,(Gmail)‬ אחסון ועריכת תמונות (Picasa),‬ מעבד תמלילים ‭,(Docs)‬ אחסון והצגת וידיאו ‭(YouTube)‬ ועוד. כדי לשכנע אנשים לנטוש את התוכנות המוכרות להם ולעבור לשירותי רשת צריך דפדפן מהיר, שיציע תמיכה טובה בדרישות המשאבים של שירותים כאלה. ברגע שיעלה מספר המשתמשים, יעלה גם הרווח מהפירסום בשירותי הרשת.

 

מיקרוסופט הגיבה לגוגל עם שירותי ה‭Live–‬ שפיתחה. כל גרסה חדשה של דפדפן, בטא או רשמית, מתהדרת מיד בשיפורים מרחיקי- לכת במהירות טעינת אתרים, וההשוואה בין מהירות הטעינה של הדפדפנים היא אחד המדדים החשובים, גם אם הפערים הם בחלקי שניות בלבד.

 

חשיבות הדפדפנים נובעת גם מהעלייה בגלישה בסלולר - יותר ויותר אנשים מגלים את היכולות החבויות בטלפון שלהם ובחיבור לאינטרנט. כאשר שירותי רשת מותאמים גם לטלפונים הסלולריים - הדפדפן שינצח כאן יוכל לגרוף רווחים משמעותיים מפרסום.

 

אקספלורר ‭:8‬ זאפ במיידי

להורדה

 

לאחר שנרדמו למשך כחמש שנים עם אקספלורר ‭,6‬ במיקרוסופט חוזרים לקצב של גירסה חדשה לדפדפן בכל שנתיים. גירסת הבטא הפומבית הראשונה של אקספלורר 8 יצאה לפני שנה, וביום חמישי האחרון הושקה הגרסה הסופית. מדובר בהשלמה של כמה פערים מול המתחרים.

 

בדומה לכרום, יש אפשרות להוסיף אתר לרשימת המועדפים בלחיצת כפתור וגם אפשרות לפתיחה מחדש של לשונית שנסגרה. יש גם חיפוש מהיר בהיסטוריית הגלישה ומצב "גלישה פרטית‭,"‬ שלא שומרת תיעוד במחשב של האתרים. כמו בפיירפוקס ‭,3‬ שורת הכתובות שודרגה והיא מציעה השלמות לא רק לכתובות אתרים, אלא גם לכותרות העמודים בהם ביקרתם.

 

ויש גם חידושים מקוריים מבית מיקרוסופט - הדפדפן משייך לשוניות שונות לקבוצה אחת ומסמן אותן בצבע נפרד, כך שתדעו להתייחס אליהן בהתאם. אפשר לבטל את השיוך, להוסיף לשוניות אחרות ולסגור קבוצת לשוניות מסוימת.

 

עוד חידוש: "מאיצי גלישה" - מדובר בתפריט שמופיע לאחר סימון מילה בדפדפן. אם דפדפן כרום מציע רק חיפוש של אותה מילה בגוגל, באקספלורר תוכלו לסמן שם של עסק ולקבל מיידית תצוגה של מידע עליו מאתר דפי זהב, מאתר זאפ (אם מדובר במוצר‭,(‬ או מאתר מפה (אם מדובר בכתובת) ועוד.

 

ויש גם "פיסות אינטרנט‭-"‬ מידע גרפי שמתעדכן בזמן-אמת ולא מצריך טעינה של דף אינטרנט שלם. אפשר לסמן רק חלק מסוים באתר ולהוסיפו אל סרגל המועדפים, לחיצה עליו תציג חלונית קטנה עם עדכון שלו - למשל, עדכון תוצאות ממשחקי כדורגל, או התקדמות של מכירה פומבית.

 

מיקרוסופט יצרה כבר גלריה של תכנים הזמינים משותפים חיצוניים, אבל היא מציעה לבעלי אתרים ומפתחים ליצור תוספות אחרות ולהציע אותם לגולשים, ביניהם גם שילוב של מנוע חיפוש בחלונית החיפוש של אקספלורר.

 

אקספלורר 8 אמור להיות גם מאובטח יותר, והוא מותאם לסטנדרטים של בניית אתרים. המשמעות: חלק מהאתרים שהותאמו לאקספלורר 7 לא יוצגו כראוי, אבל כפתור "תאימות לאחור" יפתור את הבעיה. במקביל, מיקרוסופט ישראל מדווחת על עבודת הכנה שנעשתה מול אתרים בעייתיים כדי להתאים אותם לסטנדרטים - לא רק של אקספלורר ‭,8‬ אלא של כלל הדפדפנים.

 

פיירפוקס ‭:3.1‬ מנוע חדש

להורדה

 

מוזילה, המפתחת את הפיירפוקס שמצליח לצבור פופולריות ותאוצה, תציג גם היא גירסה חדשה, ‭,3.5‬ בתוך חודשיים-שלושה. גם בפיירפוקס למדו משהו מכרום - יש אפשרות של "גלישה פרטית" וגם הפרדה של לשוניות מחלון הדפדפן אל חלון חדש. בגרסת הבטא הנוכחית, לפחות, גרירת הלשוניות פחות מוצלחת מאשר בכרום.

 

במקום גלישה פרטית, אפשר סתם למחוק את נתוני הגלישה של השעה, השעות או היום האחרון, ולא רק את כלל הנתונים שהצטברו. עוד נכנס לפעולה בפיירפוקס מנוע חדש להרצת יישומי רשת כבדים, שאמור לשפר את מהירות התגובה של הדפדפן, ועוד מגוון שיפורי יציבות וביצועים.

 

כרום ‭:2.0‬ גלישה מואצת

להורדה

 

הדפדפן הטרי של גוגל הושק כגירסת בטא בספטמבר, יצא בגירסה רשמית כעבור חודשיים בלבד, ולאחרונה הופיעה כבר בטא לגירסה ‭2.0‬ שלו.

 

בין החידושים בגירסה האחרונה ניתן למצוא מילוי אוטומטי של טפסים באתרים, שיפור במנגנון בדיקת האיות ויבוא מועדפים משירות ‭Google Bookmarks.

 

יש גם אפשרות של יצירת פרופילי גלישה שונים וכמובן שיפורים שונים במנוע, שאמורים להאיץ את מהירות הגלישה. על-פי נתוני גוגל, השיפור במהירות מגיע ל‭25-‬ עד 35 אחוזים לעומת גירסאות קודמות.

 

ספארי ‭:4‬ דפדוף אלגנטי

להורדה

 

אפל, מפתחת הדפדפן ספארי, החליטה כבר לפני כשנה וחצי, בגרסה 3 שלו, לאפשר גם למשתמשי PC להנות ממנו. הדפדפן מוכר היטב למשתמשי iPhone אך לא זוכה בינתיים להצלחה רבה בשוק המחשבים.

 

לאחרונה הוציאה החברה גרסת בטא של ספארי ‭,4‬ עם חידוש בולט - מימשק ‭Cover Flow‬ של תוכנת ‭,iTunes‬ כך שאפשר לדפדף בין האתרים בצורה דומה לדפדוף בין אלבומים ב‭,iTunes–‬ דפדוף שמוכר לבעלי iPod או ‭.iPhone‬

 

ושוב, גם אפל למדה מכרום - הדפדפן "לומד" את הרגלי הגלישה של המשתמש ומציג את האתרים המועדפים בתמונות ממוזערות. ובנוסף, הלשוניות טיפסו אל מעל לשורת הכתובות ואפשר לבצע חיפוש בהיסטוריית הגלישה.

 

גם אפל טוענת לכתר הדפדפן המהיר ביותר, ויש תחושה שספארי באמת מבצע את העבודה בזריזות רבה מהמתחרים. הוא עדיין עובד עם שורת כתובות בסיסית ומציע השלמה רק לכתובות מוכרות.

 

אופרה ‭:10‬ מילוי אוטומטי

להורדה

 

גם אופרה מתגאה במנוע דפדפן חדש, שמשפר את ביצועי הגלישה בגרסת האלפא של אופרה ‭.10‬ שיפורים נוספים ניתן למצוא בשירות העדכון האוטומטי של הדפדפן, במנגנון

בדיקת האיות ובתוכנת הדואר המשולבת בתור לשונית.

 

המראה של הדפדפן לא עבר שינוי וגם התכונות הוותיקות עדיין נמצאות - חלון "חיוג מהיר‭,"‬ שמציג תמונות ממוזערות של האתרים המועדפים, אשף למילוי אוטומטי של טפסים, שילוב של תוכנת ביט-טורנט להורדה מאתרי שיתוף קבצים, ומנגנון הסנכרון החדש יחסית, שמאפשר לשתף נתוני גלישה בין מכשירים העושים שימוש בדפדפן של אופרה - מחשב, קונסולת Wii או טלפון סלולרי.

 

גלריית היישומים שאפשר להוסיף לדפדפן גדלה, אבל באופרה לא הצטרפו לטרנד ה"גלישה הפרטית" שסחף את המתחרות, ומציעים גלישה רגילה, עם אפשרות למחיקת נתוני הגלישה. שורת הכתובות כוללת גם השלמות לכותרות של עמודים ואפשרות לחיפוש זריז במנועי חיפוש שונים - פשוט מקלידים g לפני מחרוזת החיפוש כדי לבצע חיפוש בגוגל כדי לחפש בעזרת יאהו w כדי ‭, y ,‬ להיעזר בוויקיפדיה וכן הלאה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים