שתף קטע נבחר

נטרול המטען בלב המפרץ: "כמו לקפוץ על רימון"

בידיים כמעט חשופות ובלי עזרת רובוטים נאלצו החבלנים לפעול כדי למנוע הרג המוני בקניון. "חומר הנפץ היה שקול לפיצוץ של 10-15 מחבלים מתאבדים", סיפר אחד מהם. מפקד המחוז הצפוני העניק להם תעודות הוקרה: "30 אלף איש היו בטווח שעלול היה להיפגע באותה השעה"

"בגלל הצורך המיידי בפירוק, לנוכח כמות האנשים בטווח הסיכון, היינו צריכים ממש לפרק את המטען בידיים - לגעת בחומר הנפץ, להריח אותו". כך סיפר אחר הצהריים (יום א') אחד משלושת החבלנים שפירקו אמש את מטען הנפץ הגדול בחניית קניון לב המפרץ. החבלנים קיבלו תעודות הוקרה מידי מפקד המחוז הצפוני, ניצב שמעון קורן, שאמר כי "30 אלף איש היו בטווח שעלול היה להיפגע באותה השעה".

 

במשטרה ציינו כי אומץ לבם של החבלנים שפירקו את המטען מנע אסון כבד, ולדברי קצין בכיר במחוז הצפוני "זה היה כמו לקפוץ על רימון". 

 

רס"מ אלי גטניו, החבלן הראשון שהגיע למקום האירוע, שחזר: "זו הייתה בתחילה עוד קריאה, אבל במהרה הבנו שזה לא אירוע שגרתי. ניגשתי וראיתי את כמות חומר הנפץ - עשרות קילוגרמים - וכמות כדוריות הרסס והבנתי שזה משהו שונה. היו שם כל המרכיבים של מטען חבלה משמעותי ומסוכן. זה היה השלב שבו הבנתי שנצטרך להיכנס ולטפל במטען הזה באופן ידני".

 

על הרגעים שאחרי, סיפר: "זיהינו את הסכנה שנשקפה לכל באי הקניון והנוסעים על הציר הראשי, ואתה רוצה ליישם את כל מה שאתה לומד ומתכונן אליו כל הזמן - להציל חיי אדם. לפעול בצורה מחושבת ולמנוע אבידות ברכוש ובנפש". 


גיבורי היום (צילום: שי וקנין)

 

זמן קצר אחריו הגיע למקום רס"מ שלומי עינב: "כבר מהקשר בניידת הבנתי שאלי מתחיל לטפל ברכב תופת. התלבשתי מהר ורצתי פנימה לעזור לו. היינו ממוקדים במטרה. זה הליך שמצריך קור רוח, והיינו חייבים להיות ממוקדים במה שאנחנו עושים. זה פרי אימון של שנים, כי זה הדבר שאנחנו מתכוננים אליו כל החיים".   

 

"לא חושבים על המשפחה"

קצין החבלה במחוז הצפוני, סגן-ניצב יהודה פרץ, העריך כי נטרול המטען ארך כחצי שעה, אך הפעולות לנטרול סופי והרחקת חומר הנפץ - שכבר בוצעו באמצעות הרובוט - ארכו עוד שעות ארוכות. הוא ציין כי הפיצוץ שנשמע בתחילת האירוע היה חלק מהפעלת מנגנון המטען, אך סירב להרחיב בנושא.

 

על סיכון החיים שלקחו עליהם, מיעטו החבלנים לדבר. "אנחנו מנסים להתנתק, שהדברים לא יפריעו. לא חושבים באותו רגע על הילדים, המשפחה. זה מפריע לי להיות ממוקד ומפוקס", אמר עינב. "אחרי זה, כשאתה במנוחה, התסריטים רצים לך בראש". 


החבלנים פועלים, אמש בחניון לב המפרץ (צילום: שי וקנין)

 

היום התברר כי החניון החיצוני, הצמוד לקניון "סינמול", כלל לא היה מאובטח. הסיבה: המשטרה לא ביקשה שכך יהיה. לכן, מחבלים הצליחו להכניס מכונית תופת לחניון באין מפריע,

 ולהציבה במרחק מטרים ספורים מהכניסה למתחם הבילוי ומכמה מעמודי התמיכה של אחד מאגפיו.

 

עוד התברר כי מצלמות האבטחה באזור הזה של הקניון לא פעלו בשל עבודות לשדרוגן. במשטרה ובשב"כ מוסיפים לחקור כיצד הגיעה המכונית עם חומרי הנפץ לחנייה החיצונית של הקניון. בין היתר בדקו במשטרה כיצד הגיע הרכב לחיפה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שי וקנין
מכונית התופת
צילום: שי וקנין
רס"ב יוסי מלכה. רק לדמיין מה עלול היה להתרחש
צילום: שי וקנין
רס"מ שלומי עינב. פרי אימון של שנים
צילום: שי וקנין
רס"מ אלי גטניו. זיהינו את הסכנה
צילום: שי וקנין
מומלצים