שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל על העדויות: אם היו מקרים, הם בודדים

"ההתרשמות שלי שצה"ל פעל באופן מוסרי וערכי ואם היו מקרים כאלה - הם בודדים", אמר רב-אלוף אשכנזי בהתייחסות ראשונה לפרסום עדויות החיילים שלחמו בעזה. למתגייסים להנדסה הקרבית הוא אמר: "צה"ל הוא הצבא המוסרי בעולם"

הרמטכ"ל מגיב לראשונה על עדויות החיילים מעזה - שעוררו סערה בארץ וגם בעולם: "אני לא מאמין שחיילי צה"ל פגעו בדם קר באזרחים פלסטינים. אנו נמתין לתוצאות הבדיקה, אך ההתרשמות שלי שצה"ל פעל באופן מוסרי וערכי ואם היו מקרים כאלה הם בודדים", כך אמר הבוקר (יום ב') רב-אלוף, גבי אשכנזי.

 

הרמטכ"ל ביקר הבוקר בבקו"ם ושוחח עם צעירים שהתגייסו להנדסה הקרבית. הוא ציין בפניהם כי צפויים להם עם סיום הכשרתם אתגרים לא פשוטים.

 "אחרי 60 שנה, מדינת ישראל עדיין צריכה להגן על עצמה ועכשיו זאת המשמרת שלכם", אמר הרמטכ"ל למתגייסים הצעירים. לאחר מכן התייחס רב-אלוף אשכנזי לפרסומים בדבר פקודות שקיבלו לכאורה חיילים במהלך מבצע "עופרת יצוקה", והפרסומים על ההוראה לפגוע באזרחים חפים מפשע.

 

"במסגרת התרבות הצבאית אנו עשינו תהליך מעמיק ויסודי של הפעילות בעזה, על מנת לבחון את כלל ההיבטים", אמר הרמטכ"ל. "העברנו לבדיקה את מה שפורסם בימים האחרונים. אני יכול לומר שצה"ל הוא הצבא המוסרי בעולם, עם ערכים גבוהים, וצריך לזכור באיזה אזור פעלנו, במקום בו החמאס הפך שכונות מגורים לאזורי לחימה ומתקני ציבור למחסנים שבהם החזיק אמצעי לחימה".


הרמטכ"ל זוכה לחיבוקים (צילום: ירון ברנר)

 

רב-אלוף אשכנזי ציין כי על אף הפעילות בסביבה המורכבת, נקט צה"ל בכל צעד אפשרי על מנת לצמצם פגיעה בחפים מפשע. "פיזרנו כרוזים טרם הפעולה, הזהרנו את האזרחים באמצעות אמצעי התקשורת, התקשרנו ללמעלה מ-200 אלף בתי אב וביצענו טכניקות של ירי אזהרה, כדי לא לפגוע באזרחים. בהחלט ניתן לומר שעשינו כל מה שניתן להעלות על הדעת כדי להימנע מפגיעה באזרחים שאינם מעורבים בלחימה".

 

בעניין המוסריות הוסיף הרמטכ"ל, כי "אני מכיר את צה"ל שנים רבות, ליוויתי את ההכנות למבצע הזה,

הייתי גם בשטח וראיתי צבא מוסרי וערכי שפעל לפי התרשמותי באופן ראוי".

 

בנוגע להישגי המבצע, ציין רב-אלוף אשכנזי כי יש להיות גאים בחיילים שנלחמו ברצועת עזה. "זאת זכות גדולה לעמוד בראש הצבא הזה, קיבלנו משימה ועמדנו בה, אני חושב שהשגנו הרתעה מול חמאס וניתן לראות שבאחרונה אין ירי מרצועת עזה. אני מקווה שכך יישאר, אך אם לא, לא נהסס לפעול".

 

הרמטכ"ל סירב להתייחס לעמדתו בנוגע לשחרור אסירים פלסטינים, אך ציין: "אני רואה חובה כמפקדו של גלעד לפעול למען החזרתו הביתה. המאמצים נמשכים גם בשעה זו ואיני רוצה לפרט מעבר לכך, אך ברור שכל עוד גלעד בשבי, המשימה שלנו לא הושלמה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרמטכ"ל גבי אשכנזי, היום בבקו"ם
צילום: ירון ברנר
מומלצים