שתף קטע נבחר

איראן מייצאת פיסטוק חלבי לישראל

רשות המסים חשפה כי לפי הערכות, 90% מייבוא הפיסטוק החלבי מטורקיה מקורו מאיראן. הרשות מבקשת את אישור ועדת הכספים להטיל על הייבוא האסור מכס בשיעור מירבי של 23%

איראן מקיימת עימנו קשר מסחרי הדוק, למרות יחסי האיבה מצידה כלפי ישראל. הקשר מתקיים בערוץ אחד של יצוא הפיסטוק החלבי האיראני המשובח לישראל דרך טורקיה.

 

יבוא כלשהו מאיראן אסור כיום לישראל, ולמרות שנוצרה כאן הפרה של חוקי איסור הייבוא, התברר שהפיסטוק האיראני מגיע לארץ כשהוא פטור ממכס.

 

רשות המיסים חשפה היום (ב') בוועדת הכספים את ערוץ המסחר החשאי הזה, תוך הערכה זהירה שכ-90% מייבוא הפיסטוק שהוא לכאורה מטורקיה מקורו למעשה באיראן. הרשות ביקשה את אישור הוועדה להטיל על הייבוא האסור הזה לפחות מכס מירבי, אם בפועל לא ניתן למנוע אותו. הוועדה צפויה לאשר את הבקשה.

  

המכס שהוטל הוא בשיעור המירבי של 23% על ערך הייבוא, שהוא לפחות בסכום מינימלי של 3.5 שקלים לק"ג. הרשות ציינה בבקשתה כי המכס נועד למעשה למנוע פגיעה בייבוא החוקי של הפיסטוק מארה"ב, שנעשה בהתאם להסכם הסחר שלה עם ישראל.

 

הרשות ציינה כי הייבוא מטורקיה לא צפוי להיפגע כתוצאה מהמכס החדש, כיוון שקיימת ביחסי המסחר בין טורקיה לישראל מכסה מתואמת עם הטורקים של יבוא פיסטוק פטור ממכס. רשות המיסים מניחה שהמכס יסיט את יבוא הפיסטוק יותר לכיוון ארה"ב על חשבון הייבוא האיראני האסור דרך טורקיה, מה שיהפוך את המהלך לבעל משמעות זניחה מבחינת ההכנסות הצפויות. 

 

היבואנים: ארה"ב שלחה מרגלת

יו"ר ועדת הכספים ח"כ ראובן ריבלין דחה את המשך הדיון וההחלטה לשבוע הבא, נוכח התנגדויות לצו המכס שהגישו היבואנים. פרקליטם של היבואנים, עו"ד ליאון אביגדורי, אמר כי הצו הוצא בלחץ שגרירות ארה"ב, בעקבות הלובי של מגדלי הפיסטוק בקליפורניה.

 

"מטרת הצו לתת סובסידיה למגדלים האמריקנים, על חשבון משלם המסים הישראלי. המוצר האמריקני אמנם יותר יקר, אבל יותר טעים מהפיסטוק האיראני, שהוא באיכות נמוכה, ונצרך על ידי פשוטי העם", אמר אביגדורי. הוא הוסיף שהאמריקנים אף שלחו מרגלת למשרדו, כדי לקבל נתונים על היקף הייבוא מטורקיה של הפיסטוק האיראני.

 

סגן מנהל רשות המסים, בועז סופר, לחץ לאישור דחוף של הצו, והיה מוכן להתפשר עם הייבואנים בהתחייבות להוצאת צו נוסף לייבוא ללא מכס של 200 טונות של הפיסטוק האיראני. סופר לא נקב במפורש במקור הייבוא, ורק ציין שהמכס הוטל רק על מדינה שאיננה נכללת באמנות הסחר הבינלאומית שישראל חתומה עליהן. הוא הודיע עם זאת כי הוא לא ימשוך בינתיים את הצעת הפשרה עד לסיכום הדיון בשבוע הבא.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
פיסטוק מאיראן?
צילום: צביקה טישלר
מומלצים