שתף קטע נבחר

אום אל-פאחם: 2,500 שוטרים ישמרו על הסדר

פעילי הימין הקיצוני מתכננים לצעוד מ-10:00 באום אל-פאחם. בראש המצעד ח"כ מיכאל בן-ארי, ברוך מרזל ואיתמר בן-גביר. תושבי העיר מבטיחים שזה לא יעבור בשתיקה, והמשטרה לא לוקחת סיכון. מפקד המחוז הצפוני: "לא נאפשר הפרות סדר"

בשעה 10:00 בבוקר (יום ג') זה יקרה. אחרי הרבה דחיות, ודיונים משפטיים - יקיימו פעילי ימין קיצוני את צעדת הדגלים באום אל-פאחם. במשטרה לא לוקחים סיכון. משעות הבוקר המוקדמות יוצבו כ-2,500 שוטרים ברחבי ואדי ערה.

 

המשטרה תיערך גם במוקדים נוספים בצפון. כוחות המחוז הצפוני יתוגברו ביחידות סיור ממחוזות שונים בארץ. במשטרה אומרים הערב כי הם מקווים שהאירועים יעברו בשקט יחסי. "יש כוח מקצועי גדול שפרוס היטב ומטרתו ליצור הרתעה", אמרו במחוז הצפוני. מפקד המחוז, ניצב שמעון קורן, אמר ל-ynet: "אנחנו ערוכים, נאפשר מחאה לגיטימית. אך הפרות סדר לא נאפשר ונפעל נגדן בנחישות ובתקיפות".


הפגנה באום אל-פאחם, ביום שלפני (צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

במהלך הימים האחרונים וגם בערב שלפני, נמשכה ההידברות בין המשטרה למנהיגות המקומית באזור ואדי ערה, שהבטיחה כי תדאג לנהוג באיפוק. ראש העיר, שייח חאלד חמדאן, הבטיח שהוא ותושביו ימנעו בגופם את כניסתו ומרזל "וחברי הכנופיה שלו" לעיר. בעיר הוכרזה שביתה כללית. בניסיון אחרון למנוע את הצעדה, הפגינו תושבי אום אל-פאחם מול תחנת המשטרה. המפגינים קראו קריאות ביניים: "יא מרזל, סבלנות סבלנות, מחר נחפור לך את הקבר", ו"כולנו בעד שלום, ומרזל מביא טרור".

 

ח"כ אחמד טיבי אמר כי "הגעת הכהניסטים היא מעשה פירומניה של מעוררי ריב, שנאה ומדון, שיש למנוע. תושבי אום אל-פאחם הם אנשים שלווים, שבזים לגזענים".

 

בתום ישיבה לילית קבעו פעילי הימין את רשימת 100 המשתתפים שצפויים לצעוד. חבר הכנסת מיכאל בן-ארי יוביל את הצעדה יחד עם פעילי הימין ברוך מרזל ואיתמר בן-גביר. בן-ארי אמר ל-ynet: "הצעדה היא ציון דרך חשוב. אם לא נוכל להניף את דגל ישראל באום אל-פאחם, לא נוכל לעשות זאת גם בתל-אביב ובירושלים".


מבטיחים למנוע את כניסת אנשי הימין הקיצוני (צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

פעיל הימין ברוך מרזל: "יש כאן קבוצה שמאיימת על שלטון החוק במדינה, קשה להבין מדוע המשטרה נוהגת בהם בכפפות של משי. אם במצעד הגאווה היה אחד המתנגדים אומר בצורה פומבית כי יש לחסל את הצועדים - המשטרה לא הייתה עוברת על-כך בשתיקה. אנו דורשים מהמשטרה לבצע מעצרים".

 

פעיל הימין, איתמר בן-גביר, שהוביל את העתירה לבג"ץ, שאיפשרה את קיום הצעדה, אומר: "אני לא מתפלא לשמוע שאנשי מרצ וחד"ש מתכוונים להפגין כנגד הצעדה. אלה אותם אנשים שרוממות חופש הביטוי בגרונם, כל פעם שהם באים להפגין נגדנו בחברון או לתמוך במצעדי גאווה בירושלים - הם מספרים בשבחה של הדמוקרטיה ומצטטים פסיקות של בית המשפט העליון. אך כשאנו מבקשים לצעוד באום אל-פחם, אין חופש ואין ביטוי, הם מתעלמים מהחוק, מהפסיקה, מזה שיש החלטה של בית המשפט ולמעשה מצפצפים על כל הערכים שבשמם הם מצטטים".

 

פעילי הימין הקיצוני דורשים מהמשטרה להפגין יד קשה נגד המסיתים: "אום אל-פאחם היא עיר ואם במדינת ישראל, היא שטח ריבוני במדינת ישראל. מי שרוצה להיות נאמן למדינה 'אהלן וסהלן', אבל מי שלא - צריך להפנים שהמדינה הזו יהודית והוא לא בעל הבית". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביום שלפני, הפגנה באום אל-פאחם
צילום: ג'ורג' גינסברג
ח"כ מיכאל בן-ארי יצעד
וגם איתמר בן-גביר
צילום: עידו ארז
מומלצים