שתף קטע נבחר

ניצחון לברק: העבודה החליטה להיכנס לממשלה

אחרי ועידה דרמטית וסוערת, החליטה מפלגת העבודה לתמוך בדרכו של היושב ראש אהוד ברק ולהיכנס לקואליציה. 680 צירים הצביעו "בעד", 507 "נגד" - וברק ימנה את השרים. ח"כ שלי יחימוביץ': "אשאר במפלגה ואצביע נגד גזירות ביבי"

הוא מנווט. ועידת העבודה אישרה הערב (יום ג') את הצעת ההחלטה של יושב ראש המפלגה, השר אהוד ברק, להיכנס לממשלה בראשות הליכוד. עוד קבעה הוועידה כי יו"ר המפלגה יוכל למנות את השרים שיכהנו בממשלתו של בנימין נתניהו מטעם העבודה.

 

רגע האמת - לפני ואחרי:

 

בספירת הקולות התברר כי רוב חברי העבודה שלשלו פתק ירוק אל הקלפיות. מתוך 1,191 מצביעים, 680 חברים - שהם 57.9 אחוז - הצביעו בעד כניסה לממשלה. 507 חברים - שהם 42.1 אחוז - הצביעו נגד. לאחר הניצחון התקשר ברק לברך את שלום שמחון ואת בנימין (פואד) בן אליעזר, שהיו שותפים למשא ומתן מול הליכוד שהוביל להסכם הקואליציוני

 

ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו התקשר לברק ובירך אותו על ההישג החשוב, ועל כך שנענה לקריאתו "להצטרף לממשלת אחדות, שתנהיג את העם בעת הגורלית הזו".

 

השר שלום שמחון אמר לאחר ההכרזה על הניצחון כי "ההליכה יחד היא המהות. חשוב שנלך יחד". גם השר בן אליעזר התייחס לעניין האיחוד ואמר כי "למרות החלוקה באחוזים בין המתנגדים לתומכים, התוצאה היא 100% אנשי מפלגת העבודה יחד". למרות קריאותיהם, הקהל בוועידת העבודה הגיב בקריאות בוז, וצעק: "ביזיון! ביזיון!"

 

פרץ: נפעל לפי הערכים שלנו - גם בכנסת

ח"כ שלי יחמוביץ', מהמתנגדים למהלך, אמרה: "אין ספק שלא נעים להפסיד. אני מודאגת מהשלכות ההצבעה ומהמשך דרכה של העבודה. אני חוששת מכך שהשרים ייבלעו בממשלת הימין. אשאר במפלגה ואפעל לייצר אלטרנטיבה אידאולוגית. בכנסת אצביע נגד גזרות ביבי".


בן אליעזר נואם אחרי הניצחון (צילום: דודו אזולאי)

 

ח"כ עמיר פרץ, שהתנגד לכניסה לממשלה, אמר: "נוצר מצב חדש בפוליטיקה. נשב ונחליט איך לפעול. אנו מכבדים את ההחלטה, אך נפעל על פי הערכים שלנו - גם בכנסת וגם במערכת הציבורית".

 

כשהודיע על התוצאות, אמר מזכ"ל העבודה איתן כבל: "ועידת מפלגת העבודה אמרה את דברה בצורה ברורה. אני יודע ובטוח מה מרגיש כל אחד מאלה שהצביעו נגד, כי גם אני חש כך - וזה לא קל. עם זאת, נעשה הכל כדי שנלך ביחד, מאוחדים". מאוחר יותר אמר ל-ynet: "ברק ניצח היום את עצמו. אפעל לאחדות, אך זה לא ניצחון שהייתי מספר עליו לכולם".

 

צעירי העבודה, שהתנגדו לכניסה לממשלה, הפגינו מחוץ לאולם הוועידה, השמיעו את ג'ינגל הליכוד, וקראו "היידה ביבי".

 

ברק נאם: לא אהיה עלה תאנה

ועידת המפלגה שקדמה להצבעה נערכה באווירה קשה וטעונה, שכללה דיבורים על פילוג, קרע עמוק ושאלות על "תפקידה ההיסטורי" של העבודה - כיום הסיעה הרביעית בגודלה בכנסת. פרט לעצם כוונתו של ברק להיכנס לקואליציה בראשות נתניהו, כעסם של אנשי העבודה על היו"ר גבר בשל העבודה שלפני קיום הוועידה כבר חתם בראשי תיבות על הסכם עם הליכוד. 

 

הנואמים, שביקשו לשכנע את הנוכחים, דיברו בלהט רב על "החלטה דרמטית" וכל דובר גייס את מיטב יכולותיו הרטוריות כדי להטות את

מאזן הדעות לטובתו. אחרון הנואמים היה ברק עצמו, שאמר: "אני לא מפחד מבנימין נתניהו, לא אהיה עלה תאנה של אף אחד ולא סרח עודף. נהיה משקל נגד לימין בממשלת ימין".

 

הוא הוסיף: "רוב אזרחי המדינה רוצים לראות אותנו בממשלה עם הימין, וכך גם רוב מוחלט של בוחרי המפלגה. אחדות זה מה שדרוש עכשיו למדינה, אתם יכולים לצעוק אופוזיציה כמה שאתם רוצים. נגמר זמן הדיבורים, הגיע זמן המעשים".

  

אופיר פינס, שהתנגד לכניסה לקואליציה, הזכיר את "רבין, גולדה ושרת שמתהפכים היום בקברם", ואמר כי למפלגת העבודה ניתנה הזדמנות להמשיך את דרכם. בהמשך נאומו פנה לברק: "לא קיבלת מנדט להשליך העבודה לפח הזבל של ההיסטוריה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. ניצחון בהפרש ניכר
צילום: דודו אזולאי
ההכרזה על התוצאות
צילום: דודו אזולאי
יחימוביץ'. נשארת במפלגה
צילום: דודו אזולאי
מומלצים