שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  גילויים חדשים: צפרדעים ועכבישים קופצים

  קרן השימור העולמית (CI) מדווחת בפעם השנייה השבוע על סדרת תגליות של עשרות מינים הנחשבים לחדשים למדע. המינים הנדירים נמצאו על ידי משלחות מחקר במרכז פפואה גינאה החדשה.

   
  חוקרי הקרן ומדענים מרחבי העולם הצליחו לתעד בחודש אחד בקיץ שעבר יותר מ-600 מינים של בעלי חיים באזור קיינדה (Kaijende) במדינה - אזור פראי והררי, שופע עמקים וצמחייה טרופית, שהיערות בו מוגנים מפני כריתה. בין מינים אלה, כ-50 מיני עכבישים, שלושה מיני דו-חיים, זוחל וכמה מיני צמחים נחשבים כבלתי ידועים למדע.
   
  בין המינים המיוחדים שהתגלו ניתן למנות עכביש קופצני בעל גוון ירקרק עז (Orthrus sp), שנמצא ביערות הגשם ויש לו פוטנציאל להפוך למין חדש למדע, למרות שלא ידוע כמעט דבר על דפוסי המחייה שלו. 


  (צילומים: CI)

   

  העכבישים הקופצניים שנמצאו באזור המחקר מסוגלים לקפוץ לגובה של לפחות 15 סנטימטרים. לדברי החוקרים, הם לא נסמכים על רגליים גדולות במיוחד כדי לזנק, אלא נעזרים בלחץ הדם שלהם: השרירים בגופם מתכווצים ולוחצים את הדם לעבר הרגליים, דבר שגורם להן להתיישר בפתאומיות.

   

  עכביש קופצני נוסף (ממין Tabuina varirata) נמצא על עץ ביערות הגשם והמדענים טוענים כי לא רק שמדובר במין עכביש חדש למדע, אלא גם סוג עכבישים שנחשב לחדש.

   


   

  העכביש משתייך לתת-משפחת Cocalodinae, קבוצת עכבישים יוצאת דופן וייחודית לאזור, כאשר למדענים היה ידוע עד כה על קיומם של שני מינים בלבד. לדבריהם, המידע הנוכחי ברשותם מאפשר לדעת היכן העכבישים מצויים, אך עדיין דרוש מחקר נוסף על אורח חייהם בטבע.

   


  קטן אך קופצני

   

  בנוסף התגלה עכביש קופצני קטן וקצר רגליים (Uroballus sp), שנמצא אף הוא ביער. לאחר שיסתיימו כל הבדיקות ניתן יהיה להכריע האם הוא אכן חדש למדע.

   

   

  גם דו-חיים התגלו במהלך המחקר, ביניהם ניתן לציין צפרדע ירוקה גדולה (Nyctimystes sp) שנמצאה ליד נהר זורם בהרים.

   

  צפרדעים ממין זה נמצאות בעיקר באזורים טרופיים הרריים. הן מטילות את ביציהן מתחת לאבנים בנהרות או בזרמי מים. לראשני הצפרדעים הללו יש פיות גדולים המותאמים להיצמדות לסלעים חלקלקים כדי שלא להיסחף עם זרם המים.

    

  מי שכנראה גונבת את ההצגה הפעם היא צפרדע קולנית (Litoria sp) הנחשבת לחדשה למדע, ומסוגלת למשוך את מחזריה הפוטנציאלים באמצעות קריאות חזקות וברורות הנשמעות למרחקים, ומתגברות גם על שאון הנהרות.  

   


  קול חזק הנשמע למרחקים

   

  החוקרים גילו גם שממית (גקו) מרהיבה (Cyrtodactylus sp), שהיתה היחידה שנמצאה מסוגה באזור. השממית מסוגלת לטפס בקלות על ענפים חלקלקים גם בגשמים חזקים. החוקרים ציינו כי להבדיל ממיני גקו אחרים הנעזרים בכריות האצבעות, השממית הזו מסתמכת על טופרים חדים כדי לטפס על ענפי העצים, ולצוד חרקים. 

   


   

  מאז שנות ה-90 שיגרה הקרן יותר מ-60 משלחות מחקר לאזורים מבודדים מסביב לעולם, וגילתה יותר מ-700 מיני בעלי חיים הנחשבים חדשים למדע. אך מעבר לגילוי החשוב של מינים חדשים, לתוצאות המחקר יהיו השפעות גם על מקבלי ההחלטות באותן מדינות, באשר לשימור הטבע הנדיר ומגוון בעלי החיים שבו. מטרת המשלחות היא לאפשר פיתוח של אותם אזורים לטובת הקהילות המקומיות, תוך הקפדה יתרה על שמירת המערכת האקולודית הייחודית עבור הדורות הבאים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צפרדע עצים זעירה עם עיניים גדולות (Oreophryne sp) המצויה באזורים גבוהים וטרופיים.
  צילום: CI
  צפרדע קטנה וצבעונית (Oreophryne sp)
  צילום: CI
  מומלצים