שתף קטע נבחר

התפטר מנכ"ל בנק הפועלים, צבי זיו

הבנק הודיע על כך לבנק ישראל יום לפני פרסום הדו"חות ל-2008, בה צפוי הבנק לרשום הפסד של כחצי מיליארד שקל. ממלא מקום המנכ"ל, ציון קינן, יחליפו בתפקיד. לדברי זיו, החלטתו נובעת מחילוקי דעות עם היו"ר, דני דנקנר

מנכ"ל בנק הפועלים, צבי זיו, הודיע היום (ד') לדירקטוריון הבנק, על החלטתו לפרוש לקראת סוף השנה, מכהונתו כמנכ"ל הבנק, לאחר כשש שנים בתפקיד. ההודעה באה יום לפני פרסום דו"חות הבנק לשנת 2008, בה צפוי הבנק לרשום הפסד של של כחצי מיליארד שקל, ולסיים שנה בהפסד לראשונה זה עשרות שנים.

 

דירקטוריון הבנק החליט, בכפוף לאישורים הרגולטוריים, כי מחליפו של זיו בתפקיד המנכ"ל יהיה ציון קינן ,ששימש עד היום כממלא מקום המנכ"ל וכממונה על החטיבה העסקית.

 

הדיווח הראשוני של הבנק על התפטרותו של זיו נמסר למפקח על הבנקים בבנק ישראל, רוני חזקיהו. בהודעת המנכ"ל המתפטר לבורסה נכתב: "החלטתי לקצר את תקופת ההעסקה שלי נובעת מחילוקי דעות ביני לבין יו"ר הדירקטוריון, לגבי תכניות הבנק בעתיד, בדרכו להגשמת יעדיו בשנים הקרובות". לפי הערכות, חילוקי הדעות העמוקים עם יו"ר הבנק, דני דנקנר, נסבים סביב ניהול הבנק והמו"מ עם ועד העובדים בנוגע לפיטורים.

 

זיו צפוי להישאר בתפקידו עוד מספר חודשים ולעזוב במחצית השנייה של השנה, כנראה בחודש אוגוסט, לאחר חפיפה מסודרת. מניית הבנק עברה להיסחר בעליות של 1.46%, לאחר שנסחרה בירידות במהלך היום. נציין שמדד הבנקים עלה בשיעור גבוה מעליית המניה (2.96%).

 

כשמנכ"ל מתפטר, ומביא מישהו אחר, תמיד קיימת ציפייה בשוק שהשינוי יניב משהו טוב. מעין פתיחת דף חדש, על רקע הבעיות במערכת הבנקאית בישראל ובעולם. ייתכן ומדובר בסנונית ראשונה של התפטרויות על רקע המשבר הכלכלי המחריף ואי עמידה בציפיות של בעלי המניות.

 

זיו: צלחנו בהצלחה מרובה את השנה המאתגרת

זיו (59) נכנס לתפקיד מנכ"ל הפועלים בשנת 2003, לאחר עזיבתו של אלי יונס. לבנק הפועלים הצטרף זיו ב-1974 והחל משנת 1998 שימש כחבר בהנהלת הבנק. בתפקיד האחרון לפני מינויו למנכ"ל כיהן כמנהל החטיבה העסקית.

 

"לאחר 35 שנות פעילות בבנק ושותפות בהישגים הרבים,שידע בנק הפועלים, בשנים אלה, אני מגיע לרגע, שבו אחפש לעצמי אתגרים חדשים", נמסר בהודעה של זיו.

 

"פרישתי בזמן שקבעתי נובעת מהעובדה, אותה אני מציין בסיפוק, שצלחנו בהצלחה מרובה, את השנה המאתגרת ביותר, שידע הבנק, עקב הגדול במשברים הפיננסים שחוותה הכלכלה העולמית", מסר זיו, "תחילת השנה הציבה אותנו בפני מכשולים וסערות, אבל ידענו לפעול בשותפות, בחכמה ובנחרצות, כדי לצמצם את הפגיעה בבנק ולהכין אותו, בצורה הטובה ביותר, לקראת העתיד".

 

"עם החילופים, אמסור ליורשי בנק מעולה, שהשכיל להתמודד עם המשבר העולמי בצורה מרשימה וחכמה וערוך להסתער ביעילות וביכולת מרשימה על אתגרי המחר".

 

דנקנר: החברות עם זיו העמיקה בשנה האחרונה

דנקנר מסר, כי החברות בינו ובין זיו העמיקה במהלך השנה האחרונה, במאבקם המשותף עם השלכות המשבר הפיננסי העולמי. "המנהיגות והנחרצות שבהם פעל צביקה וההרמוניה ששררה בינינו בהובלת המהלכים המסובכים אליהם נקלע הבנק בשנה האחרונה העמיקו מאד את הקשר והערכתי אליו", אמר דנקנר.

 

"צביקה השכיל להוביל את הבנק אל עבר התשואות והרווחים הגבוהים ביותר שידע בנק הפועלים מימיו. אך חצי השנה האחרונה ופעולתו הנחרצת והחכמה מול תוצאות המשבר העולמי הם אות הכבוד למנהיגותו.

 

"במהלך השנה הקרובה, אמשיך לפעול עמו בצורה חברית והדוקה, כדי לנצל את מקצוענותו ומנהיגותו ובכדי לפעול יחדיו להבטחת מובילותו ועתידו של בנק הפועלים".

 

השקעה מסיבית במכשירים פיננסיים מגובי משכנתאות

קינן (54) מונה באוקטובר 2007 לתפקיד מנהל החטיבה העסקית, במקום שי טלמון, שעזב את הבנק לטובת ניהול כלל ביטוח. התפקיד החדש סימן את קינן כמס' 2 בבנק וכיורשו של זיו לכשזה יעזוב.

 

קודם לכן כיהן קינן כמנהל החטיבה הקמעונאית ולפני כן היה ממונה על חטיבת משאבי אנוש ולוגיסטיקה, מנהל אגף בנקאות קמעונאית, מנהל אזור הדרום בחטיבה הקמעונאית, מנהל בית ספר להדרכה בנקאית ועוד.

 

בשנה האחרונה ספגה הנהלת בנק הפועלים לא מעט ביקורת על רקע השקעתה המסיבית במכשירים פיננסיים מגובי משכנתאות, מה שהוביל למחיקות של מאות מיליוני שקלים ב-2008 והפסד שנתי, כפי שהשתקף באזהרת הרווח שפרסם הבנק בתחילת פברואר. באזהרה נכתב כי ההפסד הצפוי ברבעון הרביעי יעמוד על 250 מיליון שקל וכי התשואה השנתית על ההון צפויה להיות שלילית בשיעור של בין 3% ל-5%. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
"אמסור ליורשי בנק מעולה". זיו
צילום: צביקה טישלר
סומן כיורש. ציון קינן
מומלצים