שתף קטע נבחר

"ההצעה הסופית": פינוי רבבות וויתורים בירושלים

ראש הממשלה אמר היום כי הוא ממתין לתשובת אבו מאזן על "הצעה שמעולם לא הוצעה ונגעה בליבת הבעיות". גורמים בכירים אישרו כמה מהפרטים בהצעה: פינוי 60 אלף מתנחלים, קביעת גבול עתידי בין המדינות וויתורים בשכונות קצה בירושלים

למה התכוון ראש הממשלה בנאומו היום (ד') באמרו "הצעתי לאבו מאזן הצעה שמעולם לא הוצעה"? אפשר שראש הממשלה, אהוד אולמרט, רמז לתוכנית שהציע לנשיא הפלסטיני אבו מאזן, בפגישתם ב-16 בספטמבר אשתקד. פרטיה העיקריים אף פורסמו בסוף ינואר ב"ידיעות אחרונות".

 

אולמרט אמר בכנס שנערך בהרצליה, כי "היתה נקודה אחת ששמתי

את הדברים על השולחן והצעתי לאבו מאזן הצעה שמעולם לא הוצעה ונגעה בליבת הבעיות, עם המטענים הרגשיים הכי כבדים שנוגעים לעצבים הכי חשופים, עם כל המטענים ההיסטוריים. אמרתי לו - 'בוא תחתום'. זה היה לפני חצי שנה, ואני עדיין מחכה".


אולמרט ואבו מאזן בפגישה בירושלים (צילום: משה מילנר, לע"מ) 

 

גורמים בכירים אמרו כי בפגישת המנהיגים במעון ראש הממשלה בירושלים הוצגה מפה, ובה מה שהוגדר על-ידי ראש הממשלה כ"הצעה סופית לסיום הסכסוך". התוכנית הציגה את הגבול העתידי בין מדינה פלסטינית אפשרית לישראל, כאשר האחרונה תפנה יותר מ-60 אלף מתנחלים שיימצאו ממזרח לגדר ההפרדה - הגבול החדש בין המדינות.

 

כמו כן, הוצע לסכם על החזרת כ-93 אחוזים משטח הגדה. על-פי תוכנית אולמרט, ישראל תותיר בידה את גושי ההתיישבות הגדולים, הכוללים את הגוש הצפוני של אריאל ואלקנה, את גוש המרכז של מעלה אדומים

וירושלים ואת גוש עציון בדרום. באשר לירושלים, על פי הצעת אולמרט, האחרונה תיתן ישראל לפלסטינים את שכונות הקצה ומחנות הפליטים שמסביב לעיר כדוגמת קלנדיה, א-רם ועוד. לעניין האגן הקדוש הוצע בידי אולמרט כי מסגרת בינלאומית תכריע באשר לעתיד אזור זה בהמשך הדרך.

  

תוכנית זו אף הוצגה לאמריקנים. לדברי בכירים בלשכת ראש הממשלה, אלה בירכו על הפרטים כפי שהוצגו להם. עוד אמרו הבכירים כי האמריקנים סברו שיש לתוכנית זו סיכוי להתקבל אצל הפלסטינים. "לצערנו עד היום לא קיבל ראש הממשלה את תשובתו של אבו מאזן להצעה מרחיקת לכת זו, שנועדה להביא לסיום המשא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית ולאפשר הקמת שתי מדינות לשני עמים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. ממתין לתשובה
צילום: AFP
מומלצים