שתף קטע נבחר

פסיקה בארה"ב: איראן תפצה את משפחת וקסמן

25 מיליון דולר - זה הסכום שפסק בית משפט בוושינגטון לאמו ואחיו של החייל נחשון וקסמן, שנחטף ונרצח בידי חמאס ב-1994. המשפחה טענה שאחד האחים ניסה להתאבד, וגם שנחשון תכנן להיות רופא. השופט: איראן אחראית לחמאס

האחריות לרצח נחשון וקסמן מוטלת על איראן - שנדרשת לשלם פיצויי עתק. בית משפט אמריקני קבע אתמול (ו') כי על איראן לשלם 25 מיליון דולר בתוספת ריבית למשפחתו של החייל נחשון וקסמן ז"ל, שנחטף ונרצח בידי מחבלי חמאס ב-1994.

 

וקסמן היה אזרח ארצות הברית, מאחר שאמו אסתר נולדה בניו יורק ועלתה לארץ בסוף שנות ה-60. התביעה הוגשה בשם האם וששת אחיו, נגד איראן ומשרדי הביטחון וההסברה שלה, בטענה שהמדינה היא האחראית למותו של נחשון -

 מכיוון שתמכה בחמאס ואימנה את אנשי הארגון. טהרן סירבה להגיב לתביעה, מה שגרם לשופטים לנטות לטובת התובעים.

 

השופט המחוזי בוושינגטון, ריקרדו אורבינה, קבע כי לאמו של וקסמן ישולמו 5 מיליון דולר ולכל אחד מאחיו ישולמו 2.5 מיליון, עקב המצוקה הנפשית שנגרמה להם בעקבות הרצח. בנוסף, 5 מיליון דולר נפסקו לטובת נחשון עצמו, כפיצוי על הכנסותיו הפוטנציאליות ובשל הסבל שנכפה עליו במהלך ששת הימים בהם שהה בשבי חמאס.

 

בית המשפט קבע עוד בפסיקתו כי על איראן להוסיף לסכומים אלו ריבית ריאלית בגובה שישה אחוזים, מתאריך הרצח - לפני כמעט 15 שנים.

 

פוסט טראומה וטיפול תרופתי

המשפחה הציגה לבית המשפט את סבלה בעקבות המוות האלים וההד הציבורי הנרחב שהיה לאירוע. האם אסתר, לפי התביעה, אובחנה כסובלת מתסמונת דחק פוסט-טראומטית ונאלצה ליטול תרופות. כן נטען שאחד האחים השכולים ניסה להתאבד שלוש פעמים בשל כאבו על אובדן האח.

 

כן הוצגו ראיות לפיהן וקסמן, שסיים את לימודיו בתיכון כחצי שנה לפני שנרצח, תכנן להפוך לרופא - ולכן דרשו שלושה מיליון דולר רק כפיצוי עבור אובדן הכנסותיו העתידיות.

 

לדברי מייקל ג'ייקובסן, יועץ בכיר לשעבר במשרד האוצר האמריקני, שעסק בטרור וריגול פיננסי, לא ברור האם המשפחה אמנם תקבל את הכסף מהאיראנים. "היסטורית, זה היה די קשה לגבות את הסכומים מפסיקות כאלו", אמר. עם זאת, הוא ציין כי בית המשפט יכול להורות על החרמת רכוש איראני בשטחי ארה"ב.

 

בית המשפט פסק שכמה מחברי חמאס שביצעו את החטיפה, זכו לאימון בטרור מידי משמרות המהפכה של איראן או מגופים הקשורים להם. "התמיכה הכספית, הטקטית וההכוונה הפוליטית שסיפקה איראן גרמה בעקיפין לחטיפתו והוצאתו להורג של נחשון", קבע השופט אורבינה.

 

בית המשפט ציין כי בסמכותו לפסוק נגד איראן מוושינגטון מכמה סיבות: המקרה עירב חטיפה של אזרח אמריקני; שהתובעים הם אזרחי ארה"ב; ושמקרים דומים בתחומי ארה"ב יכולים להיות מושאים לתביעה שכזו.

 

תזכורת: מבצע החילוץ הנועז שנכשל

וקסמן, לוחם סיירת "עורב" של גולני, נחטף על-ידי חוליית חמאס כאשר עלה על מכונית בה נסעו ארבעה טרוריסטים מחופשים למתנחלים. הוא הוחזק במשך מספר ימים בבית בביר-נבאללה. יומיים לאחר חטיפתו פרסמה החולייה קלטת וידאו, ובה צולם נחשון כשהוא אומר "החבר'ה מהחמאס חטפו אותי".

 

שידור הקלטת הסעיר את תושבי המדינה, וממשלת ישראל התכנסה לישיבת חירום. החוטפים דרשו בתמורה לשחרורו את שחרור השייח' אחמד יאסין וכן 200 אסירים פלסטינים נוספים.

 

שעות אחדות לפני שפג האולטימטום שהציבו המחבלים, הורה ראש הממשלה דאז, יצחק רבין, ליחידה של סיירת מטכ"ל לפעול לשחרורו של וקסמן. ואולם מבצע החילוץ נכשל, ובמהלכו ירו המחבלים והרגו את וקסמן וכן את מפקד הכוח המחלץ, סרן ניר פורז ז"ל.


פורסם לראשונה 27/03/2009 21:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נחשון וקסמן ז"ל
צילום רפרודוקציה
צילום: זום 77
אסתר וקסמן, האם השכולה
צילום: זום 77
אוריאל וקסמן, אחד מאחיו של נחשון
צילום: דו"צ
מומלצים