שתף קטע נבחר

חדש בישראל: הזרקת אינסולין בלחץ אוויר בלי דקירה

הטיפול באינסולין הוא היעיל ביותר עבור חולי סוכרת, אבל רבים מהם נמנעים מהטיפול בשל הדקירות היומיות המרובות. פתרון חדש שאושר כעת בישראל ייאפשר לחולים לצרוך אינסולין, רק ללא הדקירה, באמצעות לחץ אוויר. הבעיה - המחיר היקר

בשורה לחולי הסוכרת שתשחרר אותם מההזרקות: לאחרונה החל בישראל שיווק של עט להזרקת אינסולין ללא מחט. יתרונו של ה"מזרק ללא מחט" - הוא מקל על מי שפוחדים מהזרקה או סובלים מאי נוחות. החיסרון הגדול שלו הוא במחירו: 2,450 שקל ועוד 240 שקל מידי חודש עבור הציוד המתכלה.

 

איך מזריקים ללא מחט? האינסולין מוחדר בלחץ, כסילון בלתי מורגש לשכבה התת-עורית. יש להצמיד את העט למקום ההזרקה הרצוי ללחוץ על העט והאינסולין מוחדר לגוף. העט מיועד לחולי סוכרת נעורים, סוכרת סוג 2 (מבוגרים) וחולות בסוכרת הריונית, הצורכים 4 יחידות אינסולין ביום ומעלה. העט החדש נושא אישור של התקן האירופי CE ואישור אמ"ר ממשרד הבריאות בישראל.

 

בעבר שווק בישראל פתרון דומה שלא זכה להצלחה. הגרסה הנוכחית משוכללת יותר מקודמתה ונחשבת קלה לתפעול ובטוחה. דר' חוליו ויינשטיין, מנהל מרפאת הסוכרת בביה"ח וולפסון והנשיא היוצא של האגודה הישראלית לסוכרת מציין כי "בעבר הטכנולוגיה של החדרת החומר היתה אחרת וזה היה משאיר שטפי דם, זה ממש היה נותן מכה כואבת. את הטכנולוגיה הזו ניסיתי על עצמי וממש לא הרגשתי כלום".

 

עוד ציין כי "אף אחד לא אוהב לדקור את עצמו. אם ניתן להימנע מזה זה מצוין. סוכרת היא מחלה פרוגרסיבית ויש הרבה חולים שדוחים את תחילת השימוש באינסולין מפחד הזריקות. בישראל יש כ-40 אלף חולי סוכרת שמטופלים בכדורים ואינם מאוזנים. אם נתעלם מהמחיר ומכך שהטכנולוגיה לא בסל זה יכול להיות פתרון להרבה חולים".

 

עוד ציין ד"ר ויינשטיין כי "מחקרים ארוכי טווח מאוששים שוב ושוב את העובדה, כי הטיפול באינסולין הוא היעיל ביותר לאיזון ערכי הסוכר לתחומי הנורמה. ולמרות זאת, המעבר לטיפול באינסולין הינו טראומטי עבור רוב החולים, הנוטים לדחות את הקץ ולהימנע מהטיפול בזריקות, תוך הכחשת הפגיעה בבריאותם".

 

ניתן להתנסות בשימוש ב-SQ-PEN ללא תשלום וללא התחייבות במרפאת הסוכרת בבית החולים וולפסון.

 

בשנים האחרונות אישר ה-FDA האמריקני לשימוש משאף אינסולין שגם באמצעותו ניתן להשתמש באינסולין ללא הזרקה. אלא שלדברי ד"ר ויינשטיין המשאף הורד מהמדפים על ידי היצרנים, לאחר שעלה חשד כי הוא עלול לגרום לסרטן ריאות. פיתוח אחר שהוגש לאישור מנהל התרופות האמריקני הוא "ספריי אינסולין" שנספג בחלל הפה, גם הוא ללא צורך בהזרקה, כאב או אי נוחות, בשם "אוראלין". ההערכה היא שצפויות לחלוף עוד שנים אחדות עד שנראה את הפיתוח הזה בישראל.

 

בישראל כ-350 אלף חולי סוכרת. לאחרונה הודיעה שירותי בריאות כללית על מחקר חדש שבמסגרתו יקבלו אלפי חולי סוכרת בשלב הראשון של המחלה טיפול מוקדם באינסולין, במטרה לדחות את התפרצות המחלה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אינסולין לגוף ללא הדקירה
צילום: MMB
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים