שתף קטע נבחר

השרים: לבנת לספורט, ארדן להגנת הסביבה

בזה אחר זה נכנסו בכירי הליכוד ללשכת נתניהו כדי לשמוע על גורלם הפוליטי, רגע לפני השבעת אחת הממשלות הגדולות בהיסטוריה. בינתיים הודיע ראש הממשלה המיועד כי כחלון יהיה שר התקשורת, ארדן שר להגנת הסביבה, לבנת לתרבות ולספורט - פלד ואיתן שרים ללא תיק

תמו הספקולציות. רגע לפני השבעת הממשלה ה-32 זימן אליו בצהריים (יום ב') בנימין נתניהו את בכירי מפלגתו, כדי להודיע להם על התפקיד שהוא מייעד להם סביב שולחן הממשלה, שצפויה להיות אחת הממשלות הגדולות בתולדות המדינה.

 

ראש הממשלה המיועד חילק בשבועות האחרונים תיקים לשותפותיו בקואליציה ועורר זעם בקרב אנשי מפלגתו, שחששו כי התיקים שיישארו ברשות הליכוד לא יהיו די בכירים. למרות האיומים למחצה שהשמיעו בכירי המפלגה, שמר נתניהו את הקלפים קרוב לחזה.

 

בזה אחר זה הוזמנו השרים המיועדים כדי לשמוע מנתניהו מה יהיה תפקידם. הראשון ששמע על תפקידו בממשלה החדשה היה ח"כ מיכאל איתן - שיכהן כשר ללא תיק הממונה על שיפור השירות הממשלתי לאזרח. אחריו הודיע יו"ר הליכוד למשה כחלון כי הוא יהיה שר התקשורת. יוסי פלד יהיה שר בלי תיק,  וגילה גמליאל סגנית שר - שתטפל במעמד הצעירים והנשים.


משה כחלון יוצא מחוייך מהפגישה עם נתניהו (צילום: גיל יוחנן)

 

למרות המצב הכלכלי הקשה, נראה כי נתניהו מצליח להמציא תפקידים מקוריים לאנשיו. רגע אחרי שיולי אדלשטיין נכנס ללשכה, קראו אנשיו של יו"ר הליכוד למיועד לשר התקשורת לשוב אליה. ככל הנראה, מנסה נתניהו להגיע לנוסחת פשרה מול אדלשטיין. לפי שעה, הוחלט כי הוא יקבל תפקיד של שר ביצועי, אך טרם נקבע מה יהיו סמכויותיו.

 

אחריו נכנס ליו"ר הליכוד גלעד ארדן שהתבשר כי יהיה השר להגנת הסביבה. ארדן אמר: "אני מאוד מתרגש. נוביל מהפכה ירוקה". הוא יהיה גם חבר בוועדה לבחירת שופטים וישמש כשר המקשר בין הממשלה לכנסת. לימור לבנת תהיה שרת התרבות והספורט ומשקיפה בקבינט. לבנת אמרה לאחר צאתה מהפגישה: "נתניהו הגדיר את התרבות והגנת הסביבה כתחומים מובילים בממשלתו. בנסיבות האלה, אני מרוצה ממה שקיבלתי. יש קואליציה שיכולה לשרוד ולאפשר לממשלה למשול לאורך זמן".

 

אחריהם צפויים לשמוע מנתניהו עוד בכירים נוספים בליכוד - מה יהיה תפקידם בממשלה. בליכוד מעריכים כי ישראל כץ יתמנה לשר התחבורה, גדעון סער לשר החינוך. משה (בוגי) יעלון ימונה לשר לאיומים אסטרטגיים, ובני בגין ודן מרידור יכהנו כשרים במשרד ראש הממשלה, עם סמכויות שונות.

 

מי שעוד מצפים לכהן בממשלה הבאה הם יובל שטייניץ וסילבן שלום. תפקידים נוספים שאיושם לוט בערפל הם ממלא מקום ראש הממשלה, המשנה לראש הממשלה, השר לפיתוח הנגב והגליל.

 עדיין לא ברור אם נתניהו "ימציא" תיקים נוספים, על מנת לנסות ולמלא בתוכן את תפקידיהם של שרים שלא יזכו בתיקים משמעותיים. מדובר, בין היתר, בשר לשלום כלכלי.

 

השרים הנוספים: אביגדור ליברמן - סגן ראש הממשלה ושר החוץ. יצחק אהרונוביץ - שר לביטחון פנים. עוזי לנדאו - שר התשתיות. סופה לנדבר - שרת הקליטה. סטס מיסז'ניקוב - שר התיירות.

 

יעקב נאמן - שר המשפטים. אלי ישי - סגן ראש הממשלה ושר הפנים, אריאל אטיאס - שר הבינוי והשיכון. משולם נהרי - שר ללא תיק. יעקב מרגי - שר הדתות. דניאל הרשקוביץ - שר המדע.  

 

אהוד ברק - סגן ראש הממשלה ושר הביטחון, בנימין בן-אליעזר שר התמ"ת, יצחק הרצוג - שר הרווחה, אבישי ברוורמן - שר לענייני מיעוטים ושלום שמחון - שר החקלאות.

 

במקביל, בקדימה לא עושים חיים קלים לליכוד. במפלגה מתכוונים להגיש למזכירות הכנסת את 20 החתימות הנדרשות על פי תקנון הכנסת כדי להפוך את ההצבעה על השבעת הממשלה להצבעה שמית ולא אלקטרונית, וכך ייאלצו כל חברי העבודה להביע בקולם את תמיכתם - או התנגדותם - לממשלה החדשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארדן. הגנת הסביבה
צילום: גיל יוחנן
איתן. שר בלי תיק
צילום: גיל יוחנן
מומלצים