שתף קטע נבחר

גורמי ביטחון בישראל ל"טיים": כך תקפנו בסודן

המודיעין המדויק, הגיחה, ההפצצה, התדלוק מעל הים האדום והשיבה הביתה: המגזין האמריקני מביא פרטים חדשים על התקיפה בתוככי אפריקה, לראשונה - מפי גורמים בארץ

המתקפה האווירית בסודן בוצעה תוך פחות משבוע ברגע קבלת המידע המודיעיני והשתתפו בה עשרות מטוסי קרב וכלי טייס בלתי מאויישים - כך אמרו אתמול (יום ב') שני גורמי ביטחון ישראלים למגזין האמריקני "טיים". לדברי המגזין, הפגנת יכולותיה המודיעיניות והמבצעיות של ישראל ונכונותה לפעול מעבר לגבולותיה כדי להגן על עצמה, נועדה לשלוח מסר ברור לאיראן.

 

זו הפעם הראשונה שגורמים ישראלים מאשרים כי חיל האוויר הוא שתקף במהלך מבצע "עופרת יצוקה" את שיירת הנשק האיראני שהיה אמור להגיע לרצועת עזה.

 

על-פי הדיווח, מטוסי קרב מסוג F-16 הפציצו את השיירה, שכללה 23 משאיות, בעוד שמטוסי F-15 מחפים עליהם במקרה שלאזור יוזנקו מטוסים סודנים או מטוסים ממדינה אחרת. לאחר ההפצצה חלפו מעל לשיירה כלי טיס בלתי מאויישים (מל"טים) ואלה צילמו את המשאיות השרופות. הצילומים גילו כי השיירה נפגעה חלקית ואז שבו מטוסי ה-F-16 והפציצו אותה. במהלך הטיסה לסודן וממנה - מרחק של 2,800 ק"מ - ביצעו מטוסי הקרב תדלוק מעל לים האדום.

 

לדברי הגורמים, השיירה שהופצצה הובילה כ-120 טון אמצעי לחימה איראנים, וביניהם טילים נגד טנקים ורקטות מסוג פאג'ר-3, המסוגלות להגיע למרחק של כ-40 ק"מ ומצויידות בראש קרב במשקל 45 ק"ג. הם הכחישו דיווחים קודמים לפיהם מטוסים אמריקניים היו מעורבים בתקיפה, שבוצעה בשעות הלילה. "ארה"ב עודכנה כי ישראל מתכוונת לבצע פעולה אווירית בסודן, אך היא לא הייתה מעורבת", אמר אחד מהם. יצויין כי העיתון "א-שרק אל-אווסט" דיווח אתמול כי וושינגטון הזהירה את חרטום כמה ימים לפני הפעולה אם הברחות הנשק לא ייפסקו, אולם הממשל הסודני לא שיתף פעולה.

 

בנוסף, הכחישו הגורמים את הדיווח לפיו ישראל הפציצה גם ספינה איראנית ושיירת נשק נוספת. "הייתה תקיפה אחת וזו היתה פעולה משמעותית", אמר אחד הגורמים.

 "זו הפעם הראשונה שאיראנים ניסו לשלוח לחמאס משלוח בסדר גודל כזה דרך סודן וזו ככל הנראה גם הפעם האחרונה. לדבריו, בתקיפה בסודן השתתפו עשרות כלי טיס.

 

גורמי הביטחון הישראלים הוסיפו כי אזרחים איראנים נהרגו בתקיפה, יחד עם מבריחים סודנים ונהגים. לדבריהם, התקיפה באה בעקבות מידע מודיעיני שהתקבל במוסד. בעקבות המידע , יצאו בבהילות מסוקים וכלים ימיים לים האדום והמבצע יצא לדרך. "לישראל היה פחות משבוע לקשור את כל הקצוות. אין ספק שאיראן בוחנת כעת מי הדליף את הדיווח על השיירה לישראל", אמר אחד הגורמים. לדבריו, התקיפה איננה בגדר מכה קשה לחמאס כיוון שלארגון יש את "המשלוחים הביתיים שלו". הוא ציין כי הבדואים בסיני ממשיכים להעביר נשק לרצועת עזה דרך מנהרות סודיות רבות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שיירת נשק שהופצצה (ארכיון)
שביל ההברחה מאירן לסודן
מומלצים