שתף קטע נבחר

שיר של פעם ב-28 שנה

נדירותה של ברכת החמה, הנערכת פעם ב-28 שנה, הופכת את האירוע לחגיגי ומרגש. בפעם שעברה, בשנת 1981, כתב חיים בנט לחן מיוחד ל"וייראוך עם שמש" - אך השיר לא הוקלט באופן רשמי. לקראת הברכה בערב פסח, ynet מגיש השמעת בכורה

פעם ב-28 שנה נערכת "ברכת החמה", ביום שעל-פי המסורת השמש נמצאת באותה נקודה שבה היתה ביחס לכדור הארץ בעת בריאת העולם. בשל נדירותה של התופעה, קיום המצווה הפך לאירוע המצוין ברוב עם ברחבי הארץ, במעמד רבנים חשובים ולעתים קרובות גם עם ליווי מוזיקלי. השנה חל יום ברכת החמה בערב פסח, והתזמון המיוחד הפך את ההתרגשות סביב המצווה הנדירה לגדולה עוד יותר.

 

בשנת תשמ"א, הפעם הקודמת שבה קוימה מצוות ברכת החמה, התקיים מעמד חגיגי בכותל המערבי, במעמד גדולי ישראל. לרגל אותו אירוע כתב ר' חיים בנט לחן מיוחד למילים "וייראוך עם שמש מבקשי פניך" - והשיר הפך ללהיט חוצה מגזרים באותה שנה.

 

אלא השיר מעולם לא יצא באופן רשמי, והיה מצוי אצל מתי מעט - בעיקר אספני מוזיקה - ששמרו את ההקלטה הנדירה. עכשיו, 28 שנה אחרי, זה מגיע לכולם. לרגל מעמד ברכת החמה השנה החליט בנט להקליט מחדש את

השיר, בהשתתפות מקהלות ושירה. השבוע מופיע השיר לראשונה בגרסת אודיו, ו-ynet מזמין אתכם להיות הראשונים שמאזינים לו בוורסיה המחודשת.

 

לכבוד המאורע התגייסו הזמר והחזן חיים-דוד ברסון, והזמר והמעבד מוישי רוט, לתרום מכשרונם ולשיר את היצירה - תוך כדי הקפדה על שמירת האווירה ההיסטורית מאותם ימים. אז אם אתם רוצים לחזור 28 שנה אחורנית, ולו לכמה דקות, פשוט עצמו את העיניים והאזינו לשיר.

 

לא יהיה זה ניחוש פרוע לומר שגם השנה השיר עשוי לככב במעמדי ברכת החמה, אך השאלה הגדולה היא האם גם הפעם הוא יתאפסן לאחר מכן למשך 28 שנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מצווה נדירה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
בנט. מדור לדור
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים