שתף קטע נבחר

RT @אור לא מדבר #טוויטרית

לא הבנתם את הכותרת? שירות הבלוגים הזעירים טוויטר יצר במהירות שפה חדשה שגם צעירים וגיקים מתקשים להבין. אור ברנע לא מצליח להבין מה רוצים ממנו

בערך בכיתה ח' גילינו את ה-mIRC וזו הייתה תוכנה מופלאה. בערבים, שעות בהן רצינו לחשוב על הכל מלבד על בית ספר, פתחנו חדרי צ'אט והקמנו את הפעילות האינטרנטית החברתית הראשונה. מהר מאוד כולם גם אימצו את שפת האינטרנט המתחדשת. את הסמיילים ואת כל הנגזרות שלהם ואת הקיצורים כמו "LOL", "BRB" או "WTF".

 

הרבה יותר מסובך מ-LOL

הרגשנו כי אנחנו שולטים בכיפה, מלכי הצ'אט הצעירים המגניבים. שנים אחר כך והשפה האינטרנטית עברה כבר כל פיתוח אפשרי, אם אלו תבניות הטקסט המוכנות בהודעות הטקסט הסלולריות או שפת הפק3ות בפורומים. אלו כמובן רק כמה דוגמאות קטנטנות.

 

אבל כעת, כשהפייסבוק שובר עוד ועוד שיאים והטוויטר, שירות הבלוגים הזעירים, הוא מרכז העולם, הגיעה לה שפה חדשה. הפעם, עם כל הכבוד לדור האינטרנט ולאלה שנשארים מעודכנים בכל שטיק חדש שיש ברשת, באמת שאי אפשר להבין מה לעזאזל כתוב שם.

 

השפה, כמעט כמו כל דבר חשוב היום ברשת, נכתבת רק בשורה אחת (ועד 140 תווים). אם זו שורת הסטטוס בפייסבוק או השורה היחידה בטוויטר, סביר להניח שתמצאו אותה שם. מעין שפת קודים מעצבנת של חבריכם ברשת החברתית המועדפת עליכם. הנה הדוגמאות המרגיזות.

 

RT @roicarthy: Warm up your enginea! Announcing TechCrunch50 2009 http://twurl.nl/4fwx8u (via @TechCrunch) yeah

(מהטוויטר של חברי, אלון) 

 

קודם כל, מה? אני יודע שאלון הוא בעסקי המחשבים אבל בחיים לא תיארתי לעצמי שלאנשי מחשבים יש שפת תקשור כל כך קשה לפענוח. אחרי כמה דקות של בהייה במשפט הזה, נראה לי שהבנתי שיש איזשהו כנס שקשור לטכנולוגיה שבא עלינו לטובה.

 

אבל מה זה RT? מה זה @Roicarthy? אני יודע שהמשמעות Via היא העברה דרך נקודה מסוימת או דרך אמצעי מסוים, כנראה שההודעה הזו נשלחה דרך מכשיר טכנולוגי מסוים. אבל צמוד למילה מופיע אותו שם הכנס המדובר. זאת אומרת שאלון שלח את ההודעה מהכנס? ומה זו הכתובת URL המוזרה הזו? היא נראת כמו הכתובות שאם אני לוחץ עליהן, המחשב שלי ישר מקבל וירוס. יותר מחמש דקות שאני ממשיך לבהות במשפט ועדיין לא הבנתי מה אלון מנסה להגיד.

 

Online identity as inspired by @econwriter5's Sat links http://is.gd/pAMZ

(מהטוויטר של חברתי, אלין) 

 

גם אלין מפיצה לינקים מוזרים. מה קרה לנקודה קום? למה כל הלינקים האלה נראים כמו וירוסים? שלא כמו במשפט של אלון, במשפטה של אלין אני בכלל לא מבין את צירופי המילים.

 

אני חושב שזהות אינטרנטית יכולה להיות מסופקת תחת לינק כלשהו שהיא מפרסמת ואני מתחיל להבין שבכל שם שיש לפניו שטורדל (@) הוא שם משתמש בטוויטר או אולי אתר מומלץ. אבל מה הכוונה לזהות אינטרנטית? ואני בכלל לא רוצה להיכנס למה שמגיע אחר כך במשפט.

 

Sic transit gloria mundi. MySpace shrinks as Facebook, Twitter and Bebo grab its users http://cli.gs/Lm1E9E

(מתוך עמוד הפייסבוק של גל) 

 

אוקיי, עכשיו אני כמעט בטוח שארבע המילים הראשונות הן בשפה אחרת ולא באנגלית. מי זו הגלוריה הזו ולמה היא מחפשת טרנזיט? חוץ מזה, אני מבין שמייספייס מתכווץ כמו פייסבוק. שטוויטר ועוד אתר שאני לא מכיר גונבים לו את המשתמשים. אולי אני לא מעודכן, אבל לא כל הסיפור היה שפייסבוק הוא זה שמוחק את מייספייס מהמפה? איך זה שמייספייס מתכווץ כמו פייסבוק? וכן, גם גל שולח כנראה לינק לווירוס הרסני. כולם משתפי פעולה. זו בטח קונספירציה.


 

האנשים הפשוטים לא מבינים קודים

ברור ומובן שצעירים הם אלה שתמיד מבינים מהר וטוב יותר פיתוחים טכנולוגיים או שפות אינטרנט שונות. אבל אחרי חקירה קטנה, מסתבר שכל מי שמשתמש בשפה המשונה הזו הוא בכלל יותר מבוגר ממני ונמצא בשנות השלושים של חייו.

 

בנוסף, טרם ביקשתי מנער בן 14 שינסה לקרוא את החיבורים ספק לשוניים ספק דיגיטליים האלה, אך משום מה יש בי ספק רב שהוא יבין על מה מדובר. כנראה שזו מעין שפת "חנונים" שכזו, מחוחנונים אם תרצו. אלה שכותבים אחד בשביל השני. אולי הם בכלל מדברים בקודים, אולי הם יודעים שאנחנו, פשוטי העם, בכלל לא יודעים על מה הם כותבים וטוב להם כך. אבל גם לא נוכל להיות חלק מהמועדון הלשו הזה, קיצורי השפה האלה כבר די מדאיגים. בשנה הבאה וודאי נהיה עדים לקיצורים קיצוניים עוד יותר. אולי משהו כזה:

 

Or is #42

 

מבינים? גם אני לא, אבל זה וודאי לא מסמל שאור הוא בן 42. סיבה אחת שזה פשוט לא נכון, סיבה שנייה ששפות האינטרנט הן מתוחכמות הרבה יותר ואין סיכוי שהמשפט הזה כל כך פשוט להבנה.

 

לסיכום, אם אני, שעובד באינטרנט למחייתו, מבלה בערך חמש דקות רק בשביל להבין למה אתם מתכוונים (עוד מבלי להבין מה באמת כתבתם), אז משהו אתכם לא בסדר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים