שתף קטע נבחר

זיכרון מצויר לרב האסירים

לקראת יום השנה לפטירתו של רבי אריה לוין יצא ספר קומיקס שמתאר את קורותיו. "העיסוק בר' אריה הפגיש אותי עם הצד הכי חיובי של האנשים", מספרת המאיירת

"ספרו לבניכם, שהיה זקן ירושלמי שאהב אתכם כל כך", כתב הרב אריה לוין זצ"ל בצוואתו. היום בערב (ה'), בדיוק 40 שנה לאחר פטירתו של "רב האסירים", נראה שצוואתו התקיימה אחת לאחת: ספר קומיקס חדש לילדים מספר את קורותיו של הרב, תחת הכותר "אריה ברחובות ירושלים".

 

"סיפור המסגרת עוסק בקבוצת ילדים שמטיילת בירושלים, ובמהלך הטיול אחד הילד נעלם" מספרת המאיירת והכותבת עדי דוד (לא החתומה מעלה), בת ה-28. "הילד שנפרד מהקבוצה מסתובב בעיר, ותוך כדי הטיול העצמאי שלו הוא פוגש אנשים מיוחדים, שכל אחד מהם מספר לו על החוויה האישית שלו עם ר' אריה לוין ומצטרף אליו לטיול. בסופו של יום מתגבשת סביבו קבוצה גדולה של מוקירי ר' אריה".


רב האסירים מגיע לביקור שגרתי (איור: עדי דוד)

 

תוך כדי העבודה על הספר גילתה דוד להפתעתה שגם לסבתא שלה יש סיפור אישי עם הרב הצדיק. סיפור משפחתי אחד כזה היא הכניסה אל תוך הספר.

 

"הכל התחיל מחיפוש אחר סיפורים טובים לספר ילדים, כדי להעניק להם מודל חיובי", מסבירה דוד כיצד עלה הרעיון לאייר ספר על ר' אריה. "זה התחיל עם ספר שהוציא 'בית המלמדים' על דסי רבינוביץ ז"ל והיה לי את הזכות לאייר אותו. אחר כך תוכנן להוציא ספר כזה באותה המתכונת, עם סיפורים קצרים ואיורים, על ר' אריה לוין. הספר הזה, שכבר נכתב ואויר - נגנז, ובמקומו עלה הרעיון לשכתב את כל אותם סיפורים קצרים לכדי עלילה מתמשכת אחת".


הרב בפעולה (איור: עדי דוד)

 

לצורך העבודה על הספר נפגשה דוד עם אנשים שדרכם הצטלבה עם זו של הרב לוין, ושמעה מהם מי הוא היה בעבורם.

"העיסוק בר' אריה הפגיש אותי עם הצד הכי חיובי של האנשים", היא מספרת. "פתאום גם האנשים הכי חסרי סבלנות ונרגנים, מתמלאים אורך רוח לספר ולהקשיב. כי כך היה הרב לוין - מלא בסבלנות".

 

כל אותם אנשים, ועוד רבים אחרים - בהם אנשי שם, בני משפחה, ומוקירי דרכו של הרב, התאספו אמש לטקס חגיגי ומרגש במלאות 40 שנה לפטירתו של הרב שהיה מלא באהבת ישראל, וגם כונה "רב האסירים" ו"רב המחתרות" בשל מסירותו העצומה לאלו. את הטקס, שהתקיים במרכז מורשת בגין, אירגנה גאולה כהן, שזכתה גם היא להכיר מקרוב את הרב לוין כשהיתה בעצמה אסירת לח"י, ונכלאה בבית הכלא לנשים בבית לחם.

 

"אני זוכרת איך נכנס לתא שבו חיכינו לו, חמש אסירות שפוטות. כל שגאה בנו לקראתו עוד משעות הבוקר סער עכשיו בקצה אצבעות ידינו, אותן הושטנו עכשיו אל הרב, לשלום", מתארת כהן בהקדמת הספר, "איך יכולנו באותם רגעים לחשוב על כך שהרב לא רגיל להושיט יד לאישה? אבל לפני שהספיקו ידינו המושטות לפנים לסגת לאחור, נעלבות משהו, ראיתי איך הרב עומד מולנו, כשהוא נותן את ידו האחת בתוך ידו השנייה, לוחץ את שתיהן זו בתוך זו, באהבה, ברכות, כשהוא מכוון אותן אל כל אחת מאיתנו. ואילו אנו, החמש כאחת, הרגשנו אז בקצה אצבעותינו, שלא ידיו של הרבי נתונות זו בתוך זו, אלא ידה של כל אחת מאיתנו, היא זו הנתונה עכשיו בין ידיו".

 

אחד מל"ו

נכדו של הרב לוין, הרב בנימין (בנג'י) לוין, שחקן וממקימי תנועת 'גשר' להידברות בין דתיים לחילוניים, שזכה לגדול עם סבו, סיפר לנוכחים כיצד דמותו האצילה מלווה אותו בכל רגע בחייו.

 

גם הסופר חיים באר, ששניים מסיפוריו מופיעים גם הם בספר, נאם בטקס. באר זכה להכיר את הצדיק הירושלמי מקרוב, עוד כילד. המאיירת דוד מספרת

כי הרב לוין היה 'שותף עסקי' של אביו של הסופר, שהיה בעל חנות מכולת בשכנות לרב לוין. הרב היה נוהג נהג להגיע מדי פעם להציץ ברשימות המכולת ולסמן משפחות שלהן - ידע באר האב - "למכור" בחינם, כשבסוף החודש הרב לוין היה משלם בעבורן".

 

דוד הוסיפה כי חיים באר שאל פעם את הרב לוין האם הוא אחד מל"ו צדיקים, והרב ענה: "אין לך אדם שאין לו שעה שבה הוא אחד מל"ו, שבה הוא יכול לעשות את הדבר הגדול, שבזכותו באותו הרגע עומד העולם". המאיירת והכותבת אומרת כי זוהי גם מסקנת הספר שכתבה.

 

  • מחר (יום ו'), בשעה 10:00, תיערך עלייה לקברו של הרב לוין, בבית העלמין בסנהדריה בירושלים. את ספר הקומיקס ניתן להשיג דרך "בית המלמדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים