שתף קטע נבחר

פרץ: לא אתמוך בהצעה לתקציב דו-שנתי

הממשלה מתכוונת לנסות להעביר החלטה במסגרתה תקציבי 2009 ו-2010 יאושרו יחדיו. לדברי פרץ, "עוד תקום ממשלה שתרצה תקציב לארבע שנים, דבר שייתר את הכנסת לחלוטין"

הקואליציה מתחילה לעבוד ברגל שמאל: חבר הכנסת עמיר פרץ מהעבודה הודיע אחר הצהריים (יום ו') כי יתנגד לכוונת הממשלה לנסות ולהעביר ביום שני החלטה בכנסת שתאפשר בהמשך את אישור תקציבי 2009 ו-2010 יחדיו.

 

פרץ אמר כי לא יצביע בעד בקשת הממשלה, ואם הדבר יתאפשר מבחינה משפטית אף יצביע נגדה. לדבריו, "גם הממשלה הקודמת נכנסה במחצית השנה ולא נזקקה לתקציב דו-שנתי, אלא נהגה בכנסת בכבוד ואפשרה את הדיונים הנדרשים בכל תקציב ותקציב".

 

"דווקא בתקופה זו של חוסר יציבות ושל שינויים רבים בנושאים הכלכליים הן בעולם והן בישראל, אסור לקשור באזיקים את ידיה של החברה הישראלית אלא להכין תקציב לשנת 2009 ולהיערך בצורה מקיפה לתקציב 2010", הוסיף פרץ.

 

לדבריו, "אנו תופסים כיצד במדינת המערביות ובארצות הברית התאימו תוכניות ושינו תקציבים כמעט אחת לחודש בגלל מצב הכלכלה העולמית, ולכן אסור לנו לנהוג בפזיזות ולאשר תקציב דו-שנתי הפוגע במעמדה של הכנסת וביכולתה לקיים את תפקידה. עוד תקום ממשלה שתרצה תקציב לארבע שנים, דבר שייתר את הכנסת לחלוטין וישאירה מרוקנת מתוכן".

 

הממשלה אמורה לבקש בשבוע הבא את אישור הכנסת להוראת השעה שתאפשר להעביר תקציב דו-שנתי לשנים 2009-2010, בממשלה ובכנסת. זאת, כפי שמסתמן, בתוך 106 ימים ממועד השבעתה – לכל המאוחר עד 16 ביולי. בכך תסיר הממשלה את המגבלה הנובעת מ"חוק יסוד: הממשלה", לפיה תקציב 2009 היה חייב לעבור בממשלה ובכנסת עד ה-17 במאי.

 

הוראת השעה תבוא כחלופה זמנית להוראת הקבע באותו חוק יסוד, המחייב להעביר את התקציב השנתי בתוך 45 יום ממועד השבעתה של הכנסת, אם התקציב לא עבר במועדו עד 31 בדצמבר, בנסיבות של הקדמת הבחירות; אחרת, הכנסת מתפזרת ומתקיימות בחירות חדשות.

 

ראש הממשלה נתניהו אמור להביא את הצעת החוק לאישור הממשלה בישיבתה השבועית ביום ראשון הקרוב. לאחר ההצבעה בממשלה, נתניהו או שר האוצר יובל שטייניץ צפויים להעלות אותה לקריאה ראשונה במליאת הכנסת למחרת, מה שיחייב את כינוס המליאה לישיבת פגרה מיוחדת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא יתמוך. פרץ
צילום: ירון ברנר
מומלצים