שתף קטע נבחר

דנמרק: רסמוסן במקום רסמוסן בראשות הממשלה

בעקבות בחירתו למזכ"ל נאט"ו, התפטר המנהיג הדני אנדרס פוג רסמוסן מתפקידו. המלכה מינתה במקומו את שר האוצר, לרס לוקה רסמוסן. כמו עם השם, גם במדיניות לא צפוי שינוי

רסמוסן הולך, ורסמוסן בא: שר האוצר לרס לוקה רסמוסן התמנה היום (א') לראש הממשלה החדש של דנמרק, במקום אנדרס פוג רסמוסן, שהתפטר בעקבות היבחרו למזכיר הכללי החדש של נאט"ו (ארגון הברית הצפון אטלנטית). למרות השם הדומה, אין בין השניים קרבה משפחתית.

 

פוג רסמוסן הגיש הבוקר את מכתב ההתפטרות שלו למלכה מרגרט, זאת לאחר שאמש נבחר על-ידי חברות נאט"ו להחליף בראשות הארגון את יאפ דה סחפר ההולנדי, שכהונתו תסתיים ב-31 ביולי. חילופי ההנהגה לא צפויים להוביל לשינויים במדיניות ממשלת המרכז-ימין.

 

"המנדט שלי כראש ממשלה לא מסמן שינוי במדיניות החוץ של המדינה", אמר לוקה רסמוסן לעיונאים, לאחר שמינויו אושר רשמית על-ידי המלכה. "מה שדנמרק צריכה עכשיו - זו יד יציבה על ההגה".

 

רסמוסן הנכנס, כמו זה היוצא, חבר במפלגה הליברלית, השולטת בקואליציה ביחד עם המפלגה השמרנית. ממשלת המיעוט זוכה בפרלמנט בגיבוי של מפלגת "העם הדני" הלאומנית, שאינה חברה רשמית בקואליציה.  

 

מנהיגי נאט"ו מינו אמש את פוג רסמוסן, בן 56, למזכ"ל החדש, אחרי ששיכנעו את טורקיה שלא להטיל וטו על המהלך, חרף דברים שאמר בתקופת משבר איורי מוחמד, שהכעיסו מוסלמים ברחבי העולם. פוג רסמוסן הוביל את הממשלה הדנית מאז 2001.

 

מחליפו, לוקה רסמוסן בן ה-45, אמר כי ישמור לעצמו בינתיים גם את תיק האוצר, עד לסבב חילופי התיקים שיוביל בעוד כמה שבועות. הוא מונה לשר אוצר אחרי הבחירות הכלליות בנובמבר. קודם לכן כיהן כשר הפנים ושר הבריאות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה החדש, לוקה רסמוסן
צילום: AP
קודמו, אנדרס פוג רסמוסן
צילום: AP
מומלצים