שתף קטע נבחר

פסק הלכה: אסור להתנדב במד"א

הארגון החליט לחלק למתנדביו מכשירי קשר שישמשו לקריאות חירום ודרש מאנשי "איחוד הצלה" לוותר על הקשר הפנימי ביניהם. הרבנים חוששים שהמהלך יטשטש את ההבדל שבין מד"א ליחידה החרדית, ופרסמו פסק הלכה: "אין להתנדב בארגון מגן דוד אדום אף לצורך הצלת נפשות"

את האופנוענים בכתום אנחנו רואים בכל תאונת דרכים או פיגוע. אבל האם בקרוב ייעלמו אנשי ההצלה החרדים מהזירה? בעקבות סכסוך שנתגלע באחרונה בין מגן דוד אדום ל"איחוד הצלה" פרסמו רבני הארגון פסק הלכה האוסר התנדבות במד"א. המשמעות: שיתוף הפעולה בין שני הגופים עלול להסתיים בקרוב, וכאלפיים כוננים בכל רחבי הארץ לא יקבלו את קריאות ההצלה של אזרחים הזקוקים לטיפול רפואי דחוף.

  

באחרונה החליטו במד"א להחליף את הזימוניות הישנות במכשירי "מירס" שבאמצעותם יוזנקו העובדים והמתנדבים לאירועים ויעדכנו על המצב בשטח, כפי הנהוג ב"איחוד הצלה". במד"א, המעדכן בכל קריאה גם את מתנדבי הארגון החרדי, התנו את חלוקת המכשירים בכך שלא ייעשה עוד שימוש בקשר הפנימי של "איחוד הצלה" כדי שלא ליצור שתי מערכות קשר שונות שאינן מתואמות ביניהן.  

 

בשבועות האחרונים מנהלים ארגוני ההצלה החרדים מאבק חריף נגד המהלך, שלטענתם עלול לטשטש את ההבדלים בין שני הגופים. דובר "איחוד הצלה", ירח טוקר, הסביר בשיחה עם ynet כי כל ההיתר ההלכתי להתנדב במד"א, כארגון שאינו דתי, נשען על קיום המסגרות הנפרדות המאפשרות הקפדה על כללי ההלכה ואווירה מתאימה.

 

טוקר הסביר כי להפעלת קשר נפרד משמעויות הלכתיות כמו על אופן השימוש בשבת ועל שיחות בין גברים לנשים שמתנהלות שלא לצורך, כאשר מכשיר אחד נמצא תמיד בבית אחד מרבני הארגון במצב האזנה. לדבריו, "אם התנאי הזה לא קיים אז זה בדיוק כמו המשטרה או כיבוי אש, ששם – כידוע לכולם – אין ארגון מתנדבים חרדי".

  

"דעת תורה כי אין להתנדב בארגון מגן דוד אדום"

בפסק ההלכה שפרסמו אתמול רבני "איחוד הצלה" נכתב: "כאשר שמענו עתה שהנהלת ארגון מגן דוד אדום מחייבת את כל המתנדבים לקחת רק מהם את מכשיר הקשר ושאר הדברים הנצרכים, הננו בזה להודיעכם דעת תורה כי אין להתנדב בארגון מגן דוד אדום אף לצורך הצלת נפשות, אלא אך ורק אם הכל ייעשה על פי דרך התורה וכפי ההלכה".

  

על גילוי הדעת חתמו הרב עזריאל אוירבך, חתנו של הרב יוסף שלום אלישיב ומבכירי הרבנים הליטאים, הרב שמואל אליעזר שטרן, הרב יהודה סילמן, הרב שריאל רוזנברג והרב אריה דביר, המקורב אף הוא לבית הרב אלישיב. הם ציינו בהודעתם את גופי ההצלה החרדים וקבעו: "על כל מתנדב שומר תורה ומצוות להיות חבר בארגונים אלו ולהתנדב אך ורק דרך מסגרות אלו המפוקחות על ידי רבנים המנחים בכל צעד ושעל. וכידוע, ההתנדבות שלא דרך הארגונים הללו עלולים חס ושלום להביא לידי איסורים חמורים, הן בהנהגה כללית ובהשפעה ברוחניות, והן באיסורי תורה ובפרט בהלכות שבת".  

 

בכיר ב"איחוד הצלה" טען בשיחה עם ynet כי מד"א נלחם במתנדבים משיקולי יוקרה וממניעים זרים אחרים. הוא האשים את ראשי הארגון ש"בגללם אנחנו נקרעים בין החובה להישמע לרבנים לבין ערכים כמו פיקוח נפש". להערכתו, מאות רבות של מתנדבים שעברו הכשרה רפואית יצייתו לפסק ההלכה ויתנתקו ממגן דוד אדום, ולא יוכלו עוד לתרום מניסיונם להצלת חיים.  

 

מארגון מד"א נמסר בתגובה לפניית ynet: "מגן דוד אדום מכבד את החלטת הרבנים ואינו מתכוון להגיב על החלטתם בתקשורת".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"איחוד הצלה" בפעולה
צילום: עופר אשטקר
האמבולנס של מד"א
צילום: שלומי כהן
מומלצים