שתף קטע נבחר

פיראטים סומלים חטפו קפטן ספינה אמריקנית

צוות ספינה הצליח להניס פיראטים חמושים, שניסו להשתלט על הסיפון ליד חופי סומליה. הקפטן שכנע את התוקפים לעבור לסירת הצלה, ומסר עצמו כבן ערובה. בוושינגטון עוקבים

ימים לאחר שאוניית "צים" נפלה קורבן למתקפת פיראטים סומלים, שוב מתרחשת דרמה בלב ים. צוות ספינה אמריקנית הצליח להדוף הלילה (ה') חמושים סומלים שניסו להשתלט על תכולתה, שעה ששטה במפרץ עדן. אנשי הצוות, שלא היו חמושים, הניסו את הפיראטים אל סירת הצלה - אך קפטן הספינה עדיין בידיהם.

 

התקרית החלה סמוך לשעה 7:30 בבוקר (שעון מקומי). חמושים סומלים עקבו אחר הספינה במשך כארבע שעות לפני שניסו להשתלט עליה. על פי דיווחי הצוות, גרמו הפיראטים לשקיעת הסירה שלהם, שעה שנאבקו לעלות על האונייה. הקפטן הצליח לשכנע את החמושים לרדת מהספינה ולקחת את אחת מסירות ההצלה.

 

בני משפחתו של הקפטן סיפרו כי הוא מסר את עצמו לתוקפים כדי להבטיח את שלום הצוות. "ממה שהבנתי הוא הציע את עצמו כבן ערובה", אמרה ג'ינה קוגיו, אחותו-למחצה של רעייתו של הקפטן ריצ'רד פיליפ. "זה מה שהוא עושה, זה פשוט מי שהוא, וזו התגובה שלו כקפטן האונייה".

 

המלחים לקחו פיראט בשבי

פרטי התקרית התבררו משעה לשעה, ככל שאנשי הצוות הצליחו ליצור קשר עם היבשה באמצעות טלפון לוויני. אחד המלחים ששוחח עם סוכנות הידיעות AP סיפר כי תחילה נלקחו כל 20 אנשי צוות הספינה בשני, אך בשלב מסוים הצליחו ללכוד את אחד הפיראטים ולשכנע את היתר לשחרר את חבריהם.

 

החובל קן קווין סיפר לרשת CNN כי המלחים הצליחו גם הם לקחת בני ערובה: "היה לנו את אחד הפיראטים. החזקנו בו במשך 12 שעות, ואז החזרנו אותו - אבל הם לא הסכימו לשחרר את הקפטן", סיפר.

 

כמעט עשר שעות לאחר התקרית, הגיעה לאזור משחתת של הצבא האמריקני, בניסיון לסייע במאמצי החילוץ. בינתיים מנהלים אנשי הצוות משא ומתן על שחרור של הרב-חובל. זוהי הפעם הראשונה שצוות אמריקני נקלע לתקרית עם שודדי ים באזור, ובבית הלבן אמרו כי נשיא ארצות הברית ברק אובמה עוקב באדיקות אחר ההתרחשויות.

 

הצוות דיווח שהוא בסדר - והקשר נותק

הספינה, של חברת הספנות האמריקנית מארסק (Maersk), היא הספינה השישית שנופלת קורבן למתקפת פיראטים השבוע. חמושים סומלים תקפו 66 ספינות מתחילת השנה, ועדיין מחזיקים 14 ספינות בשבי

 ו-260 אנשי צוות כבני ערובה.

 

מנכ"ל חברת מארסק, ג'ון פ. ריינהארט, אמר כי אנשי החברה קיבלו טלפון מהצוות שמסר כי הוא בריא ושלם. אולם השיחה נקטעה ואנשי החברה לא הספיקו לקבל תשובות להרבה שאלות. לפי שעה, עדיין לא ברור כיצד הצליחו המלחים - שלא היו חמושים - להדוף את הפיראטים, שהיו חמושים בנשק אוטומטי.

 

בסוף השבוע שעבר, ניסו פיראטים סומלים להשתלט על אונייה של חברת "צים" הישראלית שהפליגה באותו אזור. החמושים, שהיו רכובים על סירות מהירות, פתחו באש לעבר הספינה, ולאחר מכן ניסו לטפס על הספינה ולהשתלט עליה. בתום מרדף של כמה שעות, הגיע למקום מטוס של הצי הבריטי והרחיק את התוקפים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הקפטן הציע עצמו כבן ערובה" (ארכיון)
צילום: AP
המלחים הצליחו להניס את הפיראטים (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים